https://didshahr.ir/20895

رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی نیر گفت: در سه ماه نخست امسال ثبت و مستندسازی ۹ مورد از آثار تاریخی و طبیعی این شهرستان از جمله اقدامات در این حوزه بوده است.

پل قرمزی کورپی نیر

بهنام وکیلی در بازدید از بناها و آثار تاریخی شهرستان به تعداد ۳۵۱ مورد و نیز ۱۲۰ مورد بررسی و پاسخ به استعلامات مربوط به اداره در حوزه میراث‌فرهنگی را از دیگر اقدامات در این بخش ذکرکرد.

او به انجام ۱۱۰ مورد گشت تلفیقی با همکاری نیروی انتظامی در حوزه میراث‌فرهنگی و حفاظت ابنیه‌های تاریخی اشاره کرد و گفت: در راستای رسیدگی به پرونده‌های موجود حفاران غیرمجاز ۱۰ مورد حضور در دادگاه نیز در سه‌ ماه امسال انجام شد.

وکیلی با اشاره به تخریب ساخت و ساز غیرمجاز بر روی تپه تاریخی در روستای میجمیر بیان کرد: در راستای حفاظت و حراست هر چه بیشتر از آثار و ابنیه‌ تاریخی و میراث‌فرهنگی شهرستان، اقدامات در این حوزه در فرصت باقیمانده از سال تقویت می‌شود.

شهرستان نیر با آثار فراوان باستانی و تاریخی در ۳۰ کیلومتری جنوب اردبیل و در مسیر جاده ترانزیتی اردبیل ، سراب واقع شده است.

پل تاریخی قرمز (قرمیزی کورپی) بر روی رودخانه آغلاغان یا نیرچائی مربوط به دوره صفوی در بافت مرکزی شهر ، بقعه کورائیم در روستای کورائیم متعلق به قرن هفتم هجری ، کاروانسرای شاه عباسی یا رباط سنگی در کنار جاده قدیم نیر – سراب ، دهکده های صخره ای اباذر و گلستان با فضاهای معماری خاص ، غار فرهاد یا فرهاد کهلی و آیی قالاسی از جمله آثار تاریخی شهرستان نیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.