https://didshahr.ir/21564

سرپرست معاونت صنایع ‌دستی اداره ‌کل‌ میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل گفت: افزایش کمی و کیفی تولیدات صنایع ‌دستی با توجه به ظرفیت‌ های این حوزه از مهمترین اولویت ‌ها در این بخش در استان اردبیل است.

شیخ صفی

 

به‌گزارش دیدشهر؛ توحید دلاور قوام در برنامه زنده تلویزیونی شب‌نشینی اظهار کرد: نفیس‌ترین دست‌بافته تاریخ بشر فرش دست‌بافت اردبیل است که در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نگهداری می‌شود.

سرپرست معاونت اداره‌کل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل افزود: فرش اردبیل دلبافته‌ای است به ابعاد ۱۱.۵۲ در۵.۴۳ متر و با پنج هزار و ۳۰۰ گره در هر ۱۰ سانتیمتر مربع، به دستور شاه طهماسب صفوی بافته شده است.

او بیان کرد: بیش از ۶۰ رشته صنایع‌دستی ثبت شده جهانی مختص به استان اردبیل است که از شمال استان ورنی دشت مغان گرفته تا جنوب استان جاجیم خلخال که قدمت تاریخی منطقه را نشان می‌دهد، نمونه‌هایی از آنهاست.

 

صنایع دستی

دلاور قوام ادامه داد: حمایت از صنایع‌دستی در راستای رونق تولید و فروش آن، در کنار توسعه اشتغال از مهمترین کارکردها و برنامه‌های این حوزه بوده و در این زمینه برنامه‌ریزی اساسی و مهمی انجام شده است.

سرپرست معاونت اداره‌کل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل توسعه آموزش در رشته‌های مختلف صنایع‌دستی را از دیگر برنامه‌ها دانست و بیان کرد: این امر در راستای افزایش کمی و کیفی تولیدات صنایع‌دستی با جدیت پیگیری می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.