https://didshahr.ir/25134

آشنایی با بالون سواری که یکی از پرهیجان ترین تفریحات جهان است به همراه روایتی از بالون سواری در یکی از نقاط دیدنی جهان.

نویسنده : علیرضا کاردار 

به گزارش دیدشهر، چند سالی است که جاذبه گردشگری جذابی در گوشه و کنار جهان مورد توجه قرار گرفته به نام بالون سواری. مکان های مختلفی برای این سرگرمی در شهرهای مختلف ایجاد شده و چندی پیش نیز در مشگین شهر، گرگان، دماوند و کیش خودمان امکان لذت بردن از این تجربه فراهم بود که متاسفانه فعلا تعطیل شده است.

یکی از مراکز بالون سواری معروف در دنیا، کاپادوکیا در ترکیه است که شامل محوطه‌ای تاریخی است و در چند سال اخیر، برنامه بالون سواری طی روزهای خاصی از سال در آن برگزار می‌شود.

در این پرونده به طور مختصر با معروف ترین مناطق بالون سواری جهان آشنا می‌شویم. در ادامه یک روایت اختصاصی از این تجربه متفاوت داریم.

شهر موزه های روباز و دودکش های پریان

تاریخچه و جاذبه‌های گردشگری کاپادوکیا که یکی از عجیب‌ترین نقاط دیدنی در ترکیه است.

اسم بالون سواری که می‌آید، همه دنیا ناخواسته به یاد کاپادوکیا در ترکیه می‌افتند، منطقه‌ای که کشورمان مناطق مشابه و حتی بهترش را دارد اما افسوس بالون سواری در آن‌ها فعال نیست. کاپادوکیا، منطقه‌ای است با تپه‌ها، غارها و کوه‌های سنگی بلند که نامش در فهرست میراث جهانی هم ثبت شده است. خانه‌ها، فروشگاه‌ها، کافه‌ها، موزه‌ها و هتل‌های کاپادوکیا با نمونه‌های مشابه خود در دنیا تفاوت دارند، چون در حقیقت غارهایی هستند که در دل کوه کنده شده اند و پذیرای مهمانان بی شماری از سرتاسر جهان هستند. کاپادوکیا مکان‌های دیدنی فراوانی دارد که قطعا باعث لذت بردن هر گردشگری می‌شود. در کاپادوکیا در مجموع 336 شهر زیرزمینی وجود دارد که درین کویو عمیق‌ترین آن‌هاست و حدود 600 دروازه به بیرون دارد. کایماکلی هم بزرگ‌ترین شهر زیرزمینی منطقه کاپادوکیاست که مورد علاقه مسافران آن منطقه است.چون کاپادوکیا در ارتفاعات قرار دارد، از آب و هوایی خشک برخوردار است، یعنی در تابستان هوا گرم و خشک و در زمستان سرد و برفی است. با این همه شب‌های کاپادوکیا خنک است. این منطقه معروف ترین سایت بالون سواری دنیاست.

بر فراز دره ها و کوه ها

گفت‌وگو درباره این تفریح پرهیجان با کسی که تجربه بالون‌سواری داشته

اصلی‌ترین دلیل سفر به کاپادوکیا، بالون‌سواری در آن‌جاست. این تفریح چنان پرطرفدار است که برای بازدید از کاپادوکیا و بالون‌سواری در آن، تورهای اختصاصی از کشورهای مختلف دنیا وجود دارد. «مهسا» یکی از مسافران ایرانی کاپادوکیاست که چند ماه قبل به این منطقه سفر کرده است. او که به همراه همسرش در برنامه تفریحی بالون‌سواری هم شرکت کرده، برای ما از مشخصات و حال و هوای این تفریح جذاب می‌گوید. «مهسا» سفرنامه‌اش را این‌طور آغاز می‌کند: «کاپادوکیا در منطقه گورمه و در مجاورت نوشهیر واقع شده است. از استانبول تا نوشهیر حدود ۵۰ دقیقه با هواپیما راه است. زمانی در این منطقه، افراد در مخروط‌های سنگی داخل کوه زندگی می‌کرده‌اند اما مدت‌هاست که کاربری آن‌ها تغییر کرده است. کاپادوکیا جاهای دیدنی زیادی دارد اما ۹۹ درصد مسافران فقط برای بالون‌ها به آن‌جا می‌روند. حتی شده فقط یک شب اقامت می‌گیرند تا بالون‌سواری کنند.» او مشخصات تور بالون‌سواری را این‌گونه توضیح می‌دهد: «این تور بالون‌ها اگر جهت و وزش باد یاری کند در بهار، تابستان و پاییز هرروز از ساعت ۴ تا ۶:۳۰ صبح برگزار می شود. اما زمستان‌های زیبایی هم دارد که به گفته خودشان دمای هوا تا منفی ۱۶ درجه می‌رسد و ‌در آن روزها هم اگر جهت باد مساعد باشد، بالون‌سواری انجام می‌شود. معمولا پیشنهاد هتل‌ها رزرو ۳ روز است تا اگر برای تور بالون‌سواری، جهت باد در یک روز یاری نکرد، مسافران دو روز دیگر زمان داشته باشند و این‌همه راه را بی‌نتیجه نرفته باشند. البته به غلط این‌جا را جشنواره بالون‌ها می‌نامند در حالی که این برنامه یک جاذبه گردشگری است که مسافران برای لذت بردن از آن به ترکیه می‌روند.» اگر ترس از ارتفاع دارید یا حاضر نیستید مبلغی برای این تفریح بپردازید، هتل‌ها و کافی‌شاپ‌هایی در اطراف این منطقه ساخته شده‌اند که می‌توانید از آن‌جا به تماشای پرواز بالون‌ها بنشینید. تماشای آسمان کاپادوکیا پر از بالون‌های رنگارنگ از روی زمین هم تجربه بسیار دلچسبی است. بالون‌سواری در کاپادوکیا کاملا امن است و همه عوامل برگزاری این برنامه علاوه بر داشتن مجوزهای لازم، آموزش‌های حرفه‌ای اضافه هم دیده‌اند. در ضمن در مواقعی که شرایط جوی نامساعد باشد، بالون‌ها پرواز نمی‌کنند.

سلام به خورشید

پیش از طلوع آفتاب به سمت بالون‌تان خواهید رفت و جذاب‌ترین قسمت ماجرا فرا می‌رسد! در همان دقایق اول متوجه خواهید شد که چرا کاپادوکیا این‌قدر در دنیا معروف شده است. شاید با دیدن شعله بالون‌های اطراف که روشن شده و مسافرانی که منتظر آغاز پرواز هستند، در لحظه اول کمی دلهره به سراغ تان بیاید که کاملا طبیعی است. اما مطمئنا ذوق پرواز این ترس را از بین خواهد برد. «مهسا» تجربه‌اش را این‌گونه بیان می‌کند: «مسافرانی که آن‌جا بودند از همه جای دنیا آمده بودند. داخل تور ما مسافران آمریکایی، استرالیایی، ایتالیایی، فرانسوی و… هم بودند. ساعت ۴ صبح با ماشین دنبال ما آمدند و به سمت مکان خاصی حرکت کردیم که تا چشم کار می‌کرد، بالون بود. بالون‌ها قبل از طلوع خورشید به مدت یک ساعت در آسمان بلند می‌شوند و تا ارتفاع ۸۰۰ متر بیشتر مجوز صعود ندارند. سپس آن‌جا صبر می‌کنند تا خورشید طلوع کند. در آن دقایق طلوع خورشید که بسیار زیباست، همگی به خورشید سلام می‌کنند. شاید هزار بالون یک ساعت در آسمان می‌چرخند و بعد با طلوع خورشید آرام آرام فرود می‌آیند و به زمین می‌نشینند. سپس به هر نفر یک گواهی پرواز می دهند.» زمانی که آرام آرام به حالت معلق در آسمان پرواز می‌کنید، صدها بالون شناور را در اطراف تان خواهید دید. منظره‌ای که منتظرش بوده‌اید، آسمانی پر از بالون‌های رنگی با پس‌زمینه صخره‌های زیبا و شگفت‌انگیز در مقابل چشمان‌تان شکل خواهد گرفت. در طول پرواز اپراتور بالون ارتفاع را کم می‌کند تا دره‌ها و دیگر جاذبه‌های گردشگری را از فاصله نزدیک‌تر تماشا کنید.

سود اقتصادی این تفریح برای منطقه

مهسا درباره قیمت‌های این تور می‌گوید: «ورودی هر نفر ۲۲۰ یورو بود برای سبدهای ۲۰ نفری. برای تورهای شخصی که فقط زن و شوهر باشند، هر سبد 2400 یورو بود. تمام هزینه‌ها به یورو است و قیمت هر بالون که من پرسیدم حدود ۹۰۰ هزار دلار است که هر شرکت حدود ۶ تا ۸ فروند بالون دارد.» او درباره این تجربه منحصر به فردش چنین می‌گوید: «تجربه بسیار جالبی است چون یک هیجان فوق‌العاده لذت‌بخش را پشت سر می‌گذاریم. بین آن‌همه بالون‌های رنگی در آسمان، بین خط آبی و قرمز طلوع خورشید. این‌همه مردمی که از سراسر جهان، هرکدام پول پرداخت کرده‌اند تا فقط یک ساعت بین زمین و هوا با شعله‌های آتش داخل بالون‌های رنگی لذت ببرند و عکس یادگاری بگیرند.» در پایان مهسا از تاثیر اقتصادی این جاذبه گردشگری بر منطقه می‌گوید: «روزی که برای تور رفتیم، راننده تاکسی ما می‌گفت هفته گذشته یک شرکت معروف امتیاز شرکت و بالون‌هایش را برای فروش گذاشته به قیمت ۱۷ میلیون دلار که برای منطقه‌ای که هیچ امکانات و ثروتی ندارد، رقم بسیار چشمگیری است. جایی که فقط با همین بالون‌ها بی‌نهایت گردشگر را جذب می‌کنند. آن‌جا به همسرم گفتم ببین کار چه کسی بوده که برای اولین بار این کاسبی را در این منطقه و بین این‌همه صخره راه انداخته و این اندازه بالون و تعداد باورنکردنی گردشگر را به منطقه کشیده تا به آسمان ببرد. وقتی همه هزینه‌ها به یورو است، حساب کنید برای چنین شهری چه رقم چشمگیری خواهد شد. هتل، رستوران، کافه، شب‌های زیبا با چراغانی و موسیقی در دل صخره‌های سنگی و…» و این‌گونه یک جاذبه گردشگری جذاب و پرسود شکل گرفته است که ما هم توانایی راه‌اندازی آن را در طبیعت زیبای کشور عزیزمان داریم.

معروف ترین سایت های بالون سواری جهان

بالون‌سواری که قدمتی حدود 200 ساله دارد، از ابتدا قرار نبود به یک سرگرمی تبدیل شود. بالون وسیله سفری بود که تا قبل از اختراع هواپیما، مردم را در آسمان جابه‌جا می‌کرد. بعد با پیدایش وسایل حمل‌ونقل دیگر، کم‌کم بالون به یک وسیله تفریحی تبدیل شد. امروزه به جز منطقه کاپادوکیا، نقاط دیگری در جهان هم هستند که مسافران می‌توانند در آن‌جا سوار بر بالون از دیدن مناظر زیر پای خود لذت ببرند.

تماشای زمین رنگارنگ در دره یارا استرالیا

حدود یک‌ ساعت با «ملبورن» فاصله دارد. بالون‌سواری در این منطقه به بازدیدکنندگان تجربه‌ پروازی امن و آرام بر فراز تپه‌ها و دره‌های تزیین‌شده با باغ‌های رنگارنگ و مزرعه‌های سرسبز را به همراه تصویری دور از کوه‌های Great Divide‌ می‌دهد.

پرواز بدون صدا در سرنگتی تانزانیا

این منطقه خانه بزرگ‌ترین پستانداران مهاجر در جهان است که از تانزانیا تا منطقه حفاظت‌شده کنیا ادامه می‌یابد. پرواز بالونی بالای این منطقه امکان تماشای حیوانات مختلف را در هر فصلی از سال فراهم می‌کند، حیواناتی مانند غزال، گور‌خر، شیر، کرگدن، زرافه، فیل و… پرواز بالای این منطقه به بالون‌هایی با مشعل‌های بدون صدا نیاز دارد تا باعث فرار حیوانات نشود.

سفر بر فراز شن زار در صحرای دبی امارات

این بالون‌ها ۱۲۰۰ متر بر فراز تپه‌های مملو از شن غلتان و واحه‌های سبزرنگ حاشیه دبی ارتفاع می‌گیرند. جایی که مسافران می‌توانند چشم‌اندازی از شترها و غزال‌های معروف عرب، داشته باشند. سبد این بالون‌ها می‌توانند تا ۲۴ نفر را در خود جای دهند، اما بالون‌های سفارشی 2 نفره هم وجود دارند.

آتش در آسمان شی در البوکرکی آمریکا

هر سال در ماه اکتبر بزرگ‌ترین شهر ایالت نیومکزیکو میزبان جشنواره جهانی بالون البوکرکی است که شامل آتش‌بازی، اجرای موسیقی و… به همراه پرواز بالون در روز و شب است. بسیاری از مردم در این مراسم شرکت می‌کنند تا این زیبایی را از پایین و روی زمین مشاهده کنند.

سفر در آسمان برفی در دهکده جستاد سوئیس

پرواز در کوه‌های آلپ فرصتی برای غوطه‌ور شدن بر فراز منظره‌های کوهستانی است که شامل چشم‌انداز شگفت‌انگیزی با کلبه‌های زیبا در دهکده‌های دامنه قله‌هاست. جذابیت این مرکز بالون‌سواری، برپایی آن در فصل زمستان و تماشای مناظر برفی است.

بر فراز قله دماوند در آبسرد تهران

در ایران هم چند مجموعه بالون‌سواری مجوز فعالیت دارند که فعلا فقط مجموعه آبسرد در نزدیکی تهران دایر است. در این پرواز می‌توانید زیبایی های منحصر به فرد دشت آبسرد، مزارع گل و قله دماوند را مشاهده کنید و لذت ببرید. این مجموعه چند نوع بسته سفر ارائه می‌دهد که شامل نیمه اختصاصی، اختصاصی ویژه جشن، ویژه VIPو برگزاری مراسم عروسی درون بالون است. قیمت‌ها هم براساس وب سایت مجموعه از نفری 4 میلیون تومان تا 25 میلیون تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.