https://didshahr.ir/25543

استان مرکزی اغلب به عنوان یک استان‌گذری شناخته می‌شود و گردشگران زیادی در سفر به همدان، ‌‌‌ کرمانشاه‌‌‌ و… از حاشیه آن رد شده‌‌‌اند.

 

به گزارش دیدشهر، با اینکه استان مرکزی بعنوان استان استان‌گذری شناخته شده است ولی این استان قابلیت سفر چند روزه را با تنوع شگفت‌‌‌انگیز خود دارد‌‌‌، مقوله‌‌‌ای که کمتر به آن پرداخته شده و حتی متولی گردشگری درباره آن تبلیغ نکرده است. این استان برای کسانی که به تاریخ معاصر ایران هم علاقه‌‌‌مندند یکی از استان‌‌‌های جذاب برای سفر است زیرا در آن می‌توان با شخصیت‌‌‌های بی‌‌‌شماری آشنا شد که در این استان بالیده و رشد کرده و در تاریخ ایران بسیار اثرگذار بوده‌‌‌اند. قائم‌مقام فراهانی، امیرکبیر و مصدق تنها سه نمونه از این شخصیت‌‌‌ها هستند که امکان بازدید از خانه امیرکبیر و منزل پدری مصدق در یک سفر سه‌روزه مهیاست.

سفر به یک استان با دو اقلیم

استان مرکزی علاوه بر شخصیت‌‌‌ها، خانه‌‌‌ها و بناهای تاریخی از جنبه‌‌‌ دیگری نیز اهمیت دارد و آن موضوع فرش است. نام فرش تبریز، قم، کاشان، ‌‌‌ کرمان و… بارها به گوش‌‌‌مان خورده با این حال استان مرکزی، یکی از استان‌های پرافتخار در این حوزه در دوره قاجار و پس از آن است که فرش‌‌‌هایش زینت‌‌‌بخش خانه آمریکایی‌‌‌ها بوده است. اگر علاقه‌‌‌مند به این هنر ایران باشید در سفر به استان مرکزی در مکان‌‌‌های مختلف با فرش‌‌‌‌‌‌های دستباف مواجه می‌‌‌شوید‌‌‌، فرقی نمی‌‌‌کند در تیمچه‌‌‌های بازار باشید یا خانه روستاییان، قهوه‌‌‌خانه‌‌‌ها یا در تکیه‌‌‌ها و… مردم این استان همچنان از قالی ساروق به عنوان یکی از طرح‌‌‌های جذاب خود نام می‌‌‌برند و در این باره به شما می‌‌‌گویند که چطور برخی طرح‌‌‌ها و نقش‌‌‌ها به مرور از بازار و خانه‌‌‌های مردم محو شده و کمتر می‌توان نشان و سراغی از آنها گرفت.

منطقه دیوانسالاران ایران

بسیاری تصور می‌کنند فراهان نام شهری در استان مرکزی است، ‌‌‌ در حالی که فراهان به منطقه‌‌‌ای در  استان مرکزی اطلاق می‌شود که مرکز آن شهر فرمیهن است. در فرمیهن می‌توانید به ساختمان اداره میراث آن مراجعه کنید و موزه شهر را ببینید. از آنجا می‌توانید به شهر هزاوه زادگاه امیرکبیر بروید. البته میان هزاوه‌‌‌ای‌‌‌ها و مهرآبادی‌‌‌ها در این باره اختلاف‌نظر وجود دارد، ‌‌‌ با این حال خانه‌‌‌ای در هزاوه بازسازی شده که عنوان خانه امیرکبیر را دارد و دست‌‌‌نوشته‌‌‌هایش را در آنجا قرار داده‌‌‌اند. هزاوه بدون شک یکی از روستاهای زیبا در استان مرکزی است که حمام قدیمی آن تا همین یکی دو دهه پیش مورد استفاده اهالی قرار می‌‌‌گرفته است. با بازسازی این حمام تاریخی، ‌‌‌ جاذبه‌‌‌ای جدید به این روستا افزوده می‌شود. خوشبختانه در هزاوه اقامتگاه‌‌‌های بوم‌‌‌گردی برای استراحت و شب‌‌‌مانی گردشگران تاسیس شده است.

تیمچه‌‌‌های فرش

اراک را به عنوان شهری صنعتی می‌‌‌شناسند؛ شهری که گاه در فهرست آلوده‌‌‌ترین شهرها قرار می‌گیرد، ‌‌‌ با این حال در دوره احمدشاه و پس از آن، ‌‌‌ این شهر یکی از مراکز اصلی خرید و فروش قالی بوده و از این جهت بین تاجران فرش کشورهای دیگر شهره بوده است. نشانه آن روزگار پرشکوه را هنوز در تیمچه‌‌‌های اراک می‌توان سراغ گرفت‌‌‌ که برخی طرح‌‌‌های گذشته را در کنار فرش‌‌‌های سایر مناطق ایران به مشتریان خود می‌‌‌فروشند. می‌توانید در بازار اراک قدم زده و در گفت‌‌‌وگو با فروشندگان فرش از آنها درباره طرح‌‌‌های استان مرکزی نظیر لیلیان، ‌‌‌ ساروق، ‌‌‌ خورشیدی، ‌‌‌ بند ریحان و… اطلاعات بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.