https://didshahr.ir/25924

استان اردبیل با بیش از ۱۱۰ چشمه معدنی که بعنوان “سرزمین چشمه‌های بهشتی” انتخاب شده است هنوز نتوانسته به جایگاه مناسبی در حوزده گردشگری آبی نائل شود.

مغفول ماندن گردشگری آبی در شهر چشمه‌های بهشتی

به گزارش دیدشهر، استان اردبیل با داشتن چشمه‌های آبگرم، آبشارهای متعدد، دریاچه‌های طبیعی و سدهای احداث شده در سال‌های اخیر ظرفیت‌های بسیار خوبی برای توسعه گردشگری آبی دارد.

گردشگری آبی از شقوق گردشگری طبیعت است که با توجه به وجود سدها، چشمه‌های آبگرم، رودخانه‌ها و آبشارها می‌تواند تعداد زیادی از گردشگران را به سمت استان اردبیل جذب کند. در این نوع از گردشگری، گردشگران با اهداف متنوع درمانی، تفریحی، و یا ورزشی به این مناطق سفر می‌کنند.

از دیرباز چشمه های آبگرم در شهرهای مختلف اردبیل همه ساله میزبان میلیون‌ها گردشگر داخلی و خارجی است. این استان بیش از ۱۱۰ چشمه معدنی دارد که ۷۵ چشمه آن آبگرم و ۳۵ چشمه آن آب سرد است، به همین جهت شعار گردشگری استان “اردبیل، سرزمین چشمه‌های بهشتی” انتخاب شده است.

در ۲ سه دهه اخیر با ایجاد مجتمع‌های آبدرمانی و توسعه هتل‌ها و مراکز اقامتی این بخش از گردشگری آبی در به ویژه در شهر سرعین رونق یافته است. با این حال چشمه‌های آبگرم در شهرهای نیر، مشگین‌شهر و خلخال هم همه ساله میزان گردشگران است و از این جهت فرصت‌های زیادی در این شهرها هم برای توسعه گردشگری آبی وجود دارد.

علاوه بر این آبشارهای سردابه، گرگر آلوارس، گرگر خیاوچای، شورشورنه، شیروان دره، آقبلاغ، زنج، دیز و نره‌گر با زیبایی خیره کننده در سال‌های اخیر محل بازدید گردشگران از مناطق مختلف بوده است. هرچند در فصل‌های بهار و تابستان، طبیعت محسور کننده این آبشارها محل مراجعه و بازدید گردشگران است اما در فصل زمستان هم این مواهب طبیعی جذابیت‌های خاص خود را دارد و زمانی که این آبشارها یخ می‌زند زیبایی خیره کننده‌ای دارد و برخی از گردشگران رنج سفر را برای خود هموار کرده و از این آبشارها بازدید می‌کنند.

گذشته از چشمه‌های آبگرم و آبشارها، دریاچه‌های طبیعی همچون نئور و به‌ویژه شورابیل در نزدیکی اردبیل همه ساله میزبان گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور است. دریاچه شورابیل که در سال‌های اخیر با توسعه شهری تقریبا در داخل بافت شهری اردبیل قرار گرفته است، روزانه میزبان تعداد زیادی از شهروندان اردبیلی است ، در حاشیه این دریاچه زیرساخت‌های فروشگاهی و اقامتی هم ایجاد شده است.

مغفول ماندن گردشگری آبی در شهر چشمه‌های بهشتی

با این حال می‌توان در کنار استفاده بیشتر از این ظرفیت‌ها، زیرساخت‌های ایجاد شده به‌ویژه سدهای احداث شده در استان فرصت خوبی است که می‌توان با توسعه و تکمیل زیرساخت‌های گردشگری فضا و شرایط را برای توسعه ورزش‌های آبی همچون قایق سواری، ماهیگیری، غواصی، کشتی‌های تفریحی و جت اسکی فراهم کرده و تعداد بیشتری از گردشگران را به سمت آن جلب و هدایت کرد.

در همین راستا شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در سال‌های اخیر آمادگی خود را برای عرضه و واگذاری تاسیسات در اختیار خود برای سرمایه‌گذاران اعلام کرده است. در آخرین مورد از این اعلام آمادگی؛ مدیر سرمایه‌گذاری و تامین مالی شرکت آب منطقه‌ای اردبیل از برنامه‌ریزی برای اجاره ۲۰ ساله ۱۱ سد استان برای توسعه فعالیت‌های گردشگری آبی در این استان خبر داد.

سدهای یامچی و سرخاب در محدوده شهرستان نیر، سدهای سبلان و احمدبیگلو در مشگین‌شهر، سد سقزچی در نمین، سد بفراجرد در خلخال، سد تازه کند در انگوت، سد گیلارلو گرمی، سدهای گیوی و لیکوان در کوثر و سد نئور در اردبیل سدهایی هستند که برای سرمایه‌گذاری به متقاضیان بصورت اجاره واگذار می‌شود.

بخش آب استان اردبیل دارای ظرفیت‌های بالقوه و کم‌نظیری است که با ورود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و بکارگیری توانمندی این بخش، می‌توان شاهد توسعه فضای کسب و کار و اشتغال‌آفرینی در این بخش بود.

سدها، تاسیسات آبی و آب‌های معدنی استان ظرفیت بسیار بالایی برای سرمایه‌گذاری هستند و گردشگری آبی به عنوان یکی از ارکان صنعت گردشگری در استان اردبیل می‌تواند نقش بسزایی در توسعه پایدار استان داشته باشد. از این جهت هرچند اعلام آمادگی شرکت آب منطقه‌ای اردبیل برای واگذاری تاسیسات در اختیار خود به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را می‌توان نقطه شروع خوبی برای توسعه گردشگری آبی در استان اردبیل عنوان کرد. با این وجود توسعه این بخش از گردشگری نیازمند الزاماتی است که مهم‌ترین آن توجه و اهتمام بیشتر دستگاه‌های مسئول و معرفی و عرضه فرصت‌های موجود در این بخش به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است.

علاوه بر این نباید از نظر دور داشت که توسعه صنعت گردشگری نیازمند زیرساخت‌های کلان و اصلی مانند توسعه شبکه حمل و نقل، زیرساخت‌های اقامتی، بهداشتی و درمانی و خدماتی است و این مهم هم نیازمند هم‌افزایی در استان و همراهی و همکاری در سطح کلان ملی است.

مغفول ماندن گردشگری آبی در شهر چشمه‌های بهشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.