https://didshahr.ir/26088

آثار تاریخی و گردشگری کرمانشاه در دوره ساسانی شامل 14 اثر است که اگر در جهانی شوند کرمانشاه را صاحب ثبت جهانی جدیدی می‌کند.

طاق بستان کرمانشاه

نویسنده: سعیده احسانی‌راد

به گزارش دیدشهر، مجموعه باستانی و تاریخی که در شمال شرقی شهر کرمانشاه واقع شده، در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد. چند صحنه تاریخی از جمله تاج‌گذاری خسرو پرویز، تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج‌گذاری شاهپور دوم و سوم و همچنین چند سنگ نوشته (کتیبه) به خط پهلوی کتیبه‌ای و مراسم شکار گراز و گوزن توسط سوارکاران و نواختن موسیقی با آلات موسیقی چنگ در آن حک شده است.

1- محوطه تاریخی طاق بستان

این مجموعه که در شمال شرقی شهر کرمانشاه واقع شده، در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد. چند صحنه تاریخی از جمله تاج‌گذاری خسرو پرویز، تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج‌گذاری شاهپور دوم و سوم و همچنین چند سنگ نوشته (کتیبه) به خط پهلوی کتیبه‌ای و مراسم شکار گراز و گوزن توسط سوارکاران و نواختن موسیقی با آلات موسیقی چنگ در آن حک شده است.

2- محوطه تاریخی و فرهنگی بیستون

این سایت که با نام محوطه بیستون در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، یک سایت تاریخی و باستان‌شناسی مربوط به دوره‌های گوناگون تاریخی پیش از اسلام، پس از اسلام و همچنین دوره پیشاتاریخی است. محوطه تاریخی و فرهنگی بیستون در دامنه کوه بیستون در شهر بیستون و در کنار راه باستانی و کهن کرمانشاه به همدان قرار دارد. برای بازدید از محوطه تاریخی بیستون باید از شرق کرمانشاه به سمت همدان خارج شوید. پس از طی حدود ۳۰ کیلومتر به کوه باعظمت بیستون و شهر بیستون خواهید رسید.

3- شکارگاه خسرو پرویز

در شمال شهر کرمانشاه و پایین‌تر از تاق بستان قرار دارد، این اثر مربوط به دوره ساسانی و پادشاهی خسرو پرویز است.

4-طاق‌گرا یا تاق‌گرا

این اثر که به طاق شیرین هم معروف است، در ۱۵ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در کنار راه باستانی سنگ فرشی احداث شده که فلات ایران را به بین‌النهرین متصل ‌کرده است. این راه و بنای طاق‌گرا، در شیب‌های پایین جاده آسفالته قرار دارد. برای دیدن طاق‌گرا باید از شهر کرمانشاه به‌سمت سرپل ذهاب حرکت کنید. ۱۵ کیلومتر مانده به سرپل ذهاب و ۲۰۰ متر پس از ایست بازرسی پاتاق، وارد جاده فرعی در قسمت چپ جاده اصلی شوید. پس از طی کردن مسافت تقریباً ۵۰۰ متر، به محل بنای طاق‌گرا می‌رسید.

5- قلعه یزدگرد

قلعه یزدگرد در شرق روستای بان زرده و در شهر ریجاب است. این قلعه یکی از محکم‌ترین دژهای ایران بوده و روی یکی از بلند‌ترین کوه‌های دالاهو قرار گرفته است. برای دیدن قلعه یزدگرد باید به شهرستان دالاهو و از آنجا به دهستان بان‌زرده بروید. این اثر در ۷۰۰ متری جنوب روستای زرده قرار دارد. بهترین زمان بازدید از قلعه یزدگرد فصل بهار و تابستان است.

6- قلعه گوری (قلعه گبری)

قلعه گوری مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان دالاهو، بخش مرکزی، دهستان بیونیج، روستای آسیاب تنوره قرار دارد.

7- زیج منیژه یا قلعه منیژه

زیج منیژه از زیباترین آثار استان کرمانشاه در سرپل ذهاب است. زیج منیژه یا قلعه منیژه در مسیر جاده اصلی کرمانشاه به سرپل ذهاب و در قسمت پایین دست طاق‌گرا و کوه عظیم پاتاق و در نزدیکی گوردخمه دکان داود قرار دارد.

8- قلعه مریم یا قلعه شکربانو

قلعه مریم در شهرستان سرپل ذهاب، روستای قره‌بلاغ شیخ مراد قرار دارد.

9- سراب زیبای منطقه قره بلاغ سرپل ذهاب

سراب قره‌بلاغ از جمله پتانسیل‌های کم‌نظیر طبیعی است که دارای طبیعتی دست‌نخورده با نیلوفرهای آبی و زرد است.

10- آتشکده چهارقاپی

چهارقاپی از جمله آتشکده‌های دوره ساسانی است که در شهر مرزی قصرشیرین قرار دارد.

11- عمارت خسرو

از بناهای تاریخی ساسانیان است که در حاشیه شمالی شهر قصر شیرین در نزدیکی آتشکده چهارقاپی قرارگرفته است.

12- نقش برجسته آنوبانی‌نی

در شهر سرپل ذهاب قرار دارد و قدمت آن مربوط به 2000 سال قبل از میلاد مسیح است. کتیبه‌ای در کنار این نقش برجسته قرار دارد.

13- مقبره ابودجانه

مربوط به صدر اسلام است و در روستای زرده شهرستان دالاهو واقع شده است.

14- ریژاو یا‌همان ریجاب

ریژاو منطقه‌ای تفریحی و گردشگری در فاصله صد و بیست کیلومتری شمال غربی مرکز استان قرار دارد و و جزو شهرستان دالاهو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.