https://didshahr.ir/26147

روز ملی خلیج فارس بهترین بهانه است تا به یاد بیاوریم کشور ما ثروت عظیمی را در اختیار دارد که باید قدر آن را بدانیم.

غروب دریا

به گزارش دیدشهر، چالش‌های ایجاد شده درباره نام خلیج فارس طی چند سال اخیر علاوه بر اینکه نام خلیج همیشه فارس را بیش از گذشته بر سر زبان‌ها انداخت بلکه منجر شد، با ارائه دلایل و مستندات محکم تاریخی، ایرانی و فارسی بودن آن بیش از قبل تقویت و پررنگ شود.

خلیج فارس 40 جزیره دارد؛ از جمله قشم، کیش، خارک، ابوموسی، تنب کوچک و بزرگ، هرمز و لاوان. ویژگی‌های خاص هر کدام از این جزایر، به شگفتی‌ها و زیبایی‌های دریای جنوب افزوده است.

3 استان بوشهر، خوزستان و هرمزگان در کنار خلیج‌فارس‌ هستند البته بیشترین مرز آبی با 900 کیلومتر، متعلق به استان بوشهر است.

روز خلیج فارس

روز 10 اردیبهشت ماه به عنوان روز ملی خلیج‌فارس نامگذاری شده است. اینکه چرا این روز برای نامگذاری انتخاب شده به 400 سال قبل بازمی‌گردد.

حدود 400 سال قبل، خلیج فارس توسط پرتغالی‌ها اشغال ‌می‌شود. پس از طرح توسعه استثمار پرتغالی‌ها، علاوه بر خلیج‌فارس، جنوب هرمزگان و سیستان و بلوچستان هم توسط پرتغالی‌ها مورد تجاوز و اشغال قرار ‌می‌گیرد.

اما بعدها پرتغالی‌ها توسط مردم ایران از این منطقه اخراج ‌می‌شوند. به همین دلیل شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1380 تصمیم گرفت 10 اردیبهشت ماه را که مصادف با اخراج پرتغالی‌ها از این منطقه است با عنوان «روز ملی خلیج‌فارس» نامگذاری ‌کند، اما این تاریخ مربوط به سال‌های دور است. چرا قبل از سال 1380 چنین تصمیمی برای نامگذاری ملی و ثبت آن گرفته نشد؟

تا پیش از دهه 80 شمسی حساسیت کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نسبت به این خلیج ایرانی بسیار کمتر بود. پس از اینکه بحث تبلیغ نام جعلی عربی برای این خلیج پیش آمد و حساسیت‌ها روی خلیج‌فارس افزایش یافت، نیاز بود روز ملی برای خلیج همیشه فارس اختصاص یابد تا طی این روز خاص، همایش و مراسم زیادی برای خلیج همیشه فارس برگزار شود.

روز ملی خلیج فارس بهترین بهانه است تا به یاد بیاوریم کشور ما ثروت عظیمی را در اختیار دارد که باید قدر آن را بدانیم و بیشتر از آن محافظت کنیم. پارک‌های ساحلی، مناطق حفاظت شده و سواحل صخره‌ای تنها بخشی از زیبایی‌های خلیج فارس است که گردشگران بسیاری را به این منطقه می‌کشاند. البته با وجود اقدامات انجام شده برای معرفی جاذبه‌های گردشگری، اقتصادی و فرهنگی این مناطق، مسئولان تلاش دارند هر سال با برگزاری جشنواره ملی خلیج فارس قابلیت‌های این منطقه را بیشتر به دنیا معرفی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.