https://didshahr.ir/26157

از اسکله مارپیچی در مکزیک تا تنها اسکله متصل به یک جزیره در انگلیس و اسکله‌هایی که به‌علت طراحی عجیب‌و‌غریب توجه گردشگران زیادی را به خودشان جلب کردند.

به گزارش دیدشهر، لذت قدم‌زدن در دیدنی‌ترین اسکله های تفریحی جهان برای همیشه در ذهن خواهد ماند. اگر کمی به عقب برگردیم، می‌بینیم که اسکله‌ها در زمان‌های گذشته، تنها به عنوان مکانی برای انتقال محموله و مسافران از قایق به خشکی و برعکس شناخته می‌شدند و در واقع، به آن‌ها بارانداز می‌گفتند اما بعدها برخی از این اسکله‌ها به مکان‌های تفریحی تبدیل شدند.

اولین مورد از مشهورترین اسکله‌های تفریحی جهان توسط انگلیس در اوایل قرن 19 ساخته شد، درست زمانی‌که سیستم حمل‌و‌نقل ریلی و راه‌آهن گسترش پیدا می کرد. بعدها، اسکله‌های تفریحی متعددی ساخته شدند؛ اسکله‌هایی که می‌توانستند گردشگران زیادی را به سوی خود جلب کنند. در پرونده امروز زندگی‌سلام با جذاب‌ترین اسکله‌های تفریحی معروف جهان آشنا خواهید شد.

1- رستورانی روی آب

اسکله سیلین در گردشگاه ساحلی دریای بالتیک و در جزیره روگن آلمان واقع شده است. این اسکله یک رستوران دارد که در نزدیکی ساحل و روی آب ساخته شده است. اسکله سیلین در سال ۱۹۲۵ ساخته شده که در اصل ۵۰۰ متر طول داشته است اما بی‌توجهی‌های طولانی مدت باعث می‌شود که این اسکله به یک مخروبه تبدیل شود. اسکله‌ای که اکنون وجود دارد بر مبنای مدلی از اسکله قدیمی ساخته شده که در سال ۱۹۹۷ افتتاح شده و مورد استفاده عموم قرار گرفته است.

2- اسکله 2 طبقه

اسکله شِونینگن در شهر شونینگن هلند و در نزدیکی شهر لاهه واقع شده است. این اسکله که طراحی خاص و غیر معمول دارد در دو سطح ساخته شده است. طبقه پایین‌تر، قسمتی محصور و سرپوشیده است، در حالی که طبقه بالایی، فضایی آزاد و کاملاً باز است. در قسمت‌های پایانی این اسکله، چندین مغازه و رستوران و همچنین محلی برای اجتماعات و برگزاری جشن و ضیافت وجود دارد. یک برج به ارتفاع ۶۰ متر با یک بالکن رو به دریاو تجهیزات پرش بانجی جامپینگ از دیگر امکانات این اسکله تفریحی است. طول این اسکله که در سال ۱۹۵۹ ساخته شده، تقریباً ۳۸۰ متر است.

3- شبیه به قفسه سینه یک حیوان

اسکله اوملانگا در شهر تفریحی اوملانگا در شمال شهر دوربان در آفریقای جنوبی قرار دارد. این اسکله طول زیادی ندارد و از نظر ساختار، بسیار شبیه به قفسه سینه یک حیوان بزرگ طراحی شده است. شبکه CNN اسکله اوملانگا را به عنوان زیباترین اسکله تفریحی جهان معرفی کرده است.

4- مارپیچ و دلربا

این اسکله جذاب در سواحل پورتو والارتا در کشور مکزیک قرار دارد. اسکله لاس مورتوس در سال ۲۰۱۳ طی مراسمی خاص افتتاح شد. این اسکله یک گردشگاه ساحلی بسیار زیباست که به شکل مارپیچ و دلربا ساخته شده است و هرسال گردشگران زیادی برای بازدید از آن، راهی مکزیک می‌شوند.

5- مسیر اتصال به یک جزیره

اسکله برنبک روی کانال بریستول در نورث سامرست انگلستان واقع شده است و تنها اسکله‌ای است که در بریتانیا به یک جزیره متصل می‌شود. این اسکله به جزیره برنبک منتهی می‌شود، این جزیره سنگی ۱٫۲ هکتار وسعت دارد که دقیقاً در غرب منطقه مرتفع ورل بری هیل قرار گرفته است. این اسکله در سال ۱۸۶۷ افتتاح شد و مورد استفاده مردم قرار گرفت اما اکنون بی استفاده شده است زیرا ساختار این اسکله در حال نابودی است و در فهرست بناهایی قرار گرفته که در معرض فرسودگی و نابودی هستند.

6- ساختمان 5 طبقه وارونه

این اسکله هم یک جاذبه گردشگری بسیار خاص بوده که در خلیج تامپا در شهر سن پترزبورگ فلوریدا در آمریکا واقع شده بود. از ویژگی‌های بارز این اسکله، وجود ساختمانی پنج طبقه به شکل هرم واژگون بوده است. این اسکله امکاناتی از جمله مراکز خرید، غذاخوری، ماهی گیری، اجاره قایق‌های تفریحی، فستیوال‌های فرهنگی و یک آکواریوم دریایی دارد.

7- قدیمی‌ترین اسکله تفریحی جهان

اسکله راید قدیمی‌ترین اسکله تفریحی در دنیاست که در شهر راید در جزیره وایت و به دور از سواحل جنوبی انگلستان واقع شده است. این اسکله تفریحی که با الوار پوشیده شده است در سال ۱۸۱۴ به طور رسمی افتتاح شده و مورد استفاده عموم قرار گرفته است. طول این اسکله ۶۸۱ متر است. گردشگران می‌توانند با خودرو طول این اسکله را طی کنند و از پارکینگ‌هایی که در نوک اسکله تعبیه شده استفاده کنند.

8- طولانی‌ترین اسکله چوبی

باسلتون طولانی‌ترین اسکله چوبی در نیمکره جنوبی است که تقریباً ۲ کیلومتر به سمت دریا امتداد پیدا کرده است. این اسکله در شهر باسلتون در ایالت استرالیای غربی واقع شده است. اسکله باسلتون در سال ۱۸۵۳ و به منظور انتقال الوارهای بریده شده به داخل کشتی‌های باربری ساخته شده است. در سده گذشته، طول این اسکله طی پروژه‌های ساخت و مرمت چندین بار افزایش یافته تا این که در دهه ۱۹۶۰، نهایتاً طول این اسکله به ۱۸۴۱ متر رسیده است. اسکله باسلتون یادگار و بازمانده راه‌آهنی است که روزگاری از شهر «بانبری» تا باسلتون امتداد داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.