https://didshahr.ir/26177

شیراز از قدیمی‌ترین شهرهای ایران، کوهی از ارزش‌های تاریخی و فرهنگی را در خود دارد.

Historical houses of Shiraz

باغ موزه هفت تنان شیراز

به گزارش دیدشهر، باغ موزه هفت تنان شیراز باغ‌موزه هفت‌تنان از قدیمی‌ترین اماکن شیراز به شمار می‌رود که مقبره هفت عارف در آن قرار دارد. این باغ منحصربه‌فرد که در نزدیکی آرامگاه حافظ واقع شده مربوط به حکومت زندیه است. در این باغ هفت عارف شیراز به خاک سپرده شده‌اند که کریمخان زند احترام خاصی برای آنها قائل بود؛ به دستور کریمخان روی سنگ قبر هر کدام از آنها کتیبه‌ای نصب شده است. این اثر تاریخی در سال ۱۳۱۰ با شماره ۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه زینت‌الملک قوام، موزه مادام توسوی ایران

خانه زینت‌الملک قوام از زیباترین و مشهورترین خانه‌های تاریخی است. خانه‌ای که قدمت آن به دوره قاجار بازمی‌گردد. زیرزمین خانه زینت‌الملک از سال ۱۳۸۲ میزبان موزه تاریخ فارس یا موزه مشاهیر است؛ موزه‌ای که به موزه مادام توسوی ایران شهرت دارد و مجسمه‌های مفاخر ایران به نمایش گذاشته شده‌ است.

خانه شاپوری

خانه شاپوری شیراز مقصد خوبی برای شیرازگردی در شب است. خانه‌ای که در قدیم تاجران در آن رفت‌وآمد داشتند. خانه شاپوری که تلفیقی از هنر و ثروت است، عمری کمتر از یک قرن دارد. عبدالصاحب شاپوری (یکی از تاجران کازرونی) دستور ساخت این بنا را به یکی از سرشناس‌ترین معمارهای آن دوران یعنی «استاد ابوالقاسم مهندسی» سپرد. در حال حاضر خانه شاپوری شیراز به یک کافه‌رستوران تبدیل شده است.خانه شاپوری شیراز در بلوار زندیه، محله انوری واقع است.

خانه فروغ‌الملک قوامی

خانه فروغ‌الملک قوامی که با نام موزه هنر مشکین‌فام شناخته می‌‌شود توسط خانواده مشکین‌فام به صورت خصوصی اداره می‌‌شود.

شیراز قدیم در محله سنگ سیاه

گذر سنگ سیاه بیشترین خانه‌های تاریخی را دارد. این گذر با مساحت تقریبی ۸۰ هکتار در قلب شهر شیراز است؛ محله‌ای که در بسیاری از نقاط آن همچنان بافت قدیمی و کوچه‌های تنگ و تاریک و سقف‌های کوتاه دیده می‌شود. محله سنگ سیاه بین خیابان‌های اصلی قاآنی شمالی، بلوار سیبویه و خیابان فرعی معدل قرار گرفته است. گذر سید ذوالفقار و گذر کوچه ساعت یا قوام از دیگر گذرهای تاریخی شیراز است.

سنگ‌نگاره‌های برم دلک

آثار ساسانی برم دلک پشت دریاچه نمک، بر صخره کوچکی در برم دلک در حدود 10 کیلومتری شرق شیراز است. این اثر در نزدیکی آرامگاه حافظ قرار دارد.

ویرانه‌های قصر ابونصر

قصر ابونصر که به‌ گفته پژوهشگران متعلق به دوران اشکانی و ساسانی است در زمان دیلمیان و توسط عضدالدوله دیلمی بازسازی شده است. برخی بقایای قصر ابونصر در اطراف و بالای تپه‌هایی در حوالی برم دلک واقع شده‌ است.

قلعه «پهن دژ» در بالای باغ دلگشا

قلعه فَهَندِژ(پَهن دژ) مربوط به هخامنشیان است و در شیراز، بلوار بوستان، روبه‌روی باغ دلگشا، بالای کوه واقع شده است.

نقش برجسته گویم

نقش برجسته گویم مربوط به بهرام دوم است که در روستای گویم در 30 کیلومتری غرب شیراز قرار دارد.

مدرسه خان

مدرسه خان از جاذبه‌های دیدنی کمتر شناخته‌ شده شیراز است که در زمان حکومت صفوی و سلطنت شاه‌عباس صفوی ساخته شد. در برهه‌ای از تاریخ ملاصدرا، فیلسوف مشهور ایرانی در آن تدریس کرده است. مدرسه خان شیراز در محله‌ اسحاق بیگ، خیابان لطفعلی خان زند، بعد از سه راه احمدی واقع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.