https://didshahr.ir/26286

وقتی تابلوی «حلیمه جان» به چشمتان خورد آرام به سمت راست بپیچید تا بعد از گذر 5 دقیقه مسافت عروس گیلان را از نزدیک ببینید.

دریاچه عروس گیلان

نویسنده: مرضیه همایونی

به گزارش دیدشهر، هرساعت که راه بیفتید و درهر فصلی، بازهم با ترافیک رودبار در استان گیلان مواجه خواهید شد. اما نگران نباشید، همین که از تونل عبور کردید و ترافیک را پشت‌سر گذاشتید، در آزادراه قزوین به رشت، کمی جلوتر سمت راستتان تابلوی «حلیمه جان» را که در ابتدای جاده‌ای فرعی قد علم کرده است، می ‎بینید. جاده‌ای سربالایی و نسبتاً خاکی که درختان نقش گاردریل‌ها و سینرژی‌ها را ایفا می‌کنند و سایه افکنده‌اند. نگران جای پارک خودرو نباشید، محوطه بزرگی را به آن اختصاص داده‌اند.

 

وقتی سربالایی تمام شد به سرازیزی می رسیذ و در دل این سرازیری دریاچه ای زیبا در مقابلا چشمانتان قرار دارد. چند کافه و غذاخوری هم در آنجا ساخته شده است که می توانید که هر سال به تعدادشان اضافه می شود.

خودرویتان را که پارک کنید و سبد چای و زیرانداز را بردارید، روبرویتان «دریاچه عروس» را می‌بینید. از پارکینگ به سمت دریاچه می‌روید، درختان راش، ممرز، توسکای ییلاقی و قشلاقی، بلوط، افرا، شمشاد، انجیر، ازگیل و گیلاس وحشی را می‌بینید که در لابه لای آنها بوته‌های تمشک جنگلی، گزنه و کوله خاص، بوته‌های جنگلی، آلوچه‌های وحشی و زالزالک به سایه درختان پناه برده‌اند. چمن‌ها با تنوع رنگی زمین را به محاصره درآورده‌اند و در زیر پای مسافران فرش سبز رنگ زیبایی را بافته اند. اولین چیزی که بعد از پیمودن مسیر به دریاچه جذب‌تان می‌کند تغییر رنگ آب‌ آن است و به خاطر همین است که نام عروس را به خود اختصاص داده است.

در زمانی که هوا آرام است و باد نمی‌وزد، جلبک‌های سبز روی سطح آب هستند و رنگ خود را به دریاچه می دهند. اما با وزش باد، جلبک‌ها کنار می‌روند و دریاچه دو رنگ می‌شود؛ رنگ آبی که از انعکاس آسمان به آب است و رنگ سبز جلبک‌ها و انعکاس درختچه‎های اطراف دریاچه. انگار که با کنار رفتن جلبک ها، تور از چهره عروس برداشته می ‎شود. صدای دام روستاییان از دور دست‌ها در میان صدای قورباغه‌ها و آواز پرندگان مهاجر به گوش می‌رسد و ماهی ها و لاک‌پشت‌ها، مشغول بازی در دریاچه بکر هستند. اگر دوست دارید منظره زیبای دیگری ببینید، کافی است کمی از دریاچه فاصله بگیرید آن وقت است که به یکی از زیباترین منظره‌های زندگی‌تان می‌رسید، آبشاری در دل جنگل بکر سیاهمزگی. در 60 کیلومتری دریاچه، آبشار دودوزن را، با چشمه‌های پرآب در کنار پلی چوبی برای عبور، از دست ندهید. برای دیدن عروس زیبای گیلان؛ فروردین، اردیبهشت و مهر بهترین زمان است. دوچرخه سواری در کنار شالیزارها و کنار دریاچه و کمپینگ، تنها تفریح این منطقه نیست. کوهنوردان زیادی هم به آنجا می‌آیند تا خود را به ارتفاعات نزدیک برسانند. اگر می‌خواهید شب را در حلیمه جان بمانید می‌توانید از هتل‌ها و خانه‌های بومی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.