https://didshahr.ir/26409

گیتورن که به روستای ونیز هلندی‌ها مشهور است در دهه 70 میلادی توسط یک کارگردان هلندی بعنوان لوکیشن انتخاب و بدین طریق آن را به جهانیان معرفی کرد.

به گزارش دیدشهر، روستای «گیتورن» یا «خیت‌هورن» با ۲۶۰۰ نفر جمعیت، در شهر آمستردام هلند قرار دارد. در کنار معماری زیبای کلبه‌ها به جز صدای گوش‌نواز طبیعت، از سر‌وصدای آزاردهنده خودروها خبری نیست؛ چراکه رفت‌و‌آمد در سرتاسر دهکده به وسیله قایق‌ها در کانال‌های آبی انجام می‌شود و به همین دلیل گیتورن به ونیز هلند هم شهرت دارد.

در گیتورن حدود ۱۷۶ پل وجود دارد و گردشگران برای ورود به مرکز روستا در صورت داشتن وسیله نقلیه باید آن را خارج از روستا رها و پیاده یا با قایق رفت‌و‌آمد کنند.

قایق‌های مورد استفاده در گیتورن به قایق‌های زمزمه معروف است و موتور بی‌صدایی دارد. البته دوچرخه‌‌سواری بعد از قایق‌ها در گیتورن جایگاهی ویژه‌ دارد. در کنار کانال‌های آب، مسیری برای دوچرخه سواری وجود دارد که گردشگران می‌توانند با دوچرخه‌های کرایه‌ای، سرتاسر روستا گشت بزنند. این روستا نخستین بار در سال ۱۲۳۰ میلادی توسط گروهی از مهاجرانی کشف شد که در جست وجوی اقامتگاه مناسب بودند.

مهاجران با ورود به این روستا در گوشه وکنار با شاخ‌های بزی روبه رو شدند که از یک توفان به‌جا مانده بود و به همین دلیل روستا را گیتورن یعنی «شاخ‌های بز» نامیدند.

نخستین ساکنان گیتورن بعد از کشف زغال سنگ در منطقه، برای پیدا کردن مقدار بیشتری از آن، زمین‌های منطقه را کندند. بر اثر کندن این زمین‌ها، نهرها و چشمه‌هایی از آن جریان پیدا کرد. در نهایت این گودال‌ها به کانال‌های آب و رودهای جاری تبدیل شدند و شکل امروزی روستا را به وجود آوردند. گیتورن تا مدت‌ها ناشناخته باقی ماند تا این که در دهه 70 میلادی یک کارگردان هلندی این روستا را به عنوان لوکیشن اصلی فیلم خود انتخاب و آن را به جهانیان معرفی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.