https://didshahr.ir/26442

ژئوپارک ارس واقع در استان آذربایجان شرقی و در منتهی‌الیه شمالی آن در محدوده منطقه آزاد ارس واقع شده و محدوده آن بر گستره شهرستان جلفا منطبق است.

ژئو پارک مشکول فیروز

به گزارش دیدشهر، آیا می‌دانستید در سراسر جهان به‌طور معدود، موزه‌هایی وجود دارد که قدمت آثار آن نه به سده و قرن و هزاره، بلکه به میلیون‌ها و میلیاردها سال قبل‌ بر می‌گردد؟ حالا می‌دانستید که ما هم در کشورمان از این موزه‌های طبیعی کم نداریم که یکی از آنها در ارس قرار دارد و تازه ثبت جهانی هم شده است.

این روزها ساکنان ارس حسابی کیفشان کوک است. حق هم دارند. اگر به شما هم بگویند سازمان جهانی یونسکو پارک محله‌تان را به‌عنوان یک پارک جهانی معرفی کرده است، خوشحال می‌شوید و گردشگران برای دیدن پارک نزدیک خانه شما سر و دست می‌شکنند. اقتصاد شهرتان زیر و رو می‌شود و کلی خبرهای خوب دیگر. حالا این اتفاق خوب برای اهالی افتاده است و سازمان جهانی یونسکو «ژئو پارک ارس» را ثبت جهانی کرده است.

دارید در ذهنتان به‌معنای ژئوپارک فکر می‌کنید؟ ژئوپارک معادل «پارک زمین شناسی» است و به مناطقی می‌گویند که در آن پدیده‌های زمین‌شناسی منحصر به فردی قرار دارد که بخشی از سرگذشت کره زمین را می‌توان در آنها مشاهده کرد.

کلیسای سنت استپانوس، کلیسای چوپان، اشکال ریپل مارک (اشکال موجی‌شکل)، کوه‌های طهلوم، چشمه گئچی قالاسی، راک فال، آسیاب خرابه و ژئوسایت علی باشی(پرموتریاس) ژئوسایت‌هایی هستند که همه در کنار هم در منطقه آزاد ارس قرار دارند و به مجموع آنها ژئوپارک جهانی ارس می‌گویند.

«ژئوپارک ارس» در حالی به عنوان ژئوپارک جهانی ثبت شده و به دنیا معرفی می‌شود که پیشتر قشم و طبس رأی مثبت شورای‌عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو را دریافت کرده و ثبت جهانی شده‌اند.

ثبت جهانی ژئوپارک ارس سر آغازی برای تحول گردشگری در منطقه و آشنایی بیشتر مردم دنیا با جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و زمین‌شناختی ارس بوده ومقدمه‌ای برای افزایش ورود گردشگران داخلی و خارجی به منطقه و توسعه زیرساخت‌ها می باشد.

ویژگی‌های ژئوپارک ارس

ژئوپارک ارس در شمال‌غربی ایران واقع شده است. این ناحیه از لحاظ موقعیت جغرافیای طبیعی، دنباله جنوبی رشته‌کوه‌های قفقاز کوچک است. این رشته‌کوه همراه با رشته‌کوه‌های البرز و زاگرس بخش میانی از سیستم کوهزایی آلپ – هیمالیاست که از اروپا تا شرق آسیا کشیده شده و موجب تنوع و گوناگونی اقلیم‌ها و فرهنگ‌ها در 2سوی خود شده است. این ناحیه پوشش‌ گیاهی متنوع شامل رویشگاه‌های گرمسیری، استپ و جنگل‌های متراکم است.

ارس رودخانه‌ اصلی این ناحیه است که مرز شمالی با ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان را تشکیل می‌دهد.

بدانید:

چاپ آگهی مفقودی در جلفا

پدیده «پرمین تریاس» که گذر ۲۵۰ میلیون ساله زمین را در یک سنگ نشان می‌دهد مهم‌ترین ویژگی ژئوپارک ارس است که جزو آثار کم‌نظیر در جهان محسوب می‌شود. این در حالی است که ثبت و حفظ ژئوپارک‌ها در فهرست یونسکو کاری دشوار و طولانی بوده و یک ژئوپارک در صورت موفقیت، می‌تواند باعث فقرزدایی منطقه‌ای با رونق مشاغل مرتبط با گردشگری، حفظ طبیعت و ارتقای فرهنگی و علمی افراد محلی و گردشگران شود.

در حال حاضر ارس با ۳۲ژئوسایت جزو ژئوپارک‌هایی است که به ثبت جهانی رسیده است.‌با ژئو سایت های ارس آشنا شویم.

پارک ملی کتمال

توده‌های بزرگ گرانیتی از 56 تا 34میلیون سال قبل این منطقه در نهشته‌های رسوبی 145 تا 66میلیون سال قبل نفوذه کرده و کمربندی از سنگ‌ها و کانی‌ها را ایجاد کرده است. از لحاظ تنوع سنگ‌شناسی و مشاهده انواع سنگ‌ها، به‌ویژه چشمه‌های آب گرم و نهشته‌های تراورتن در هیچ نقطه دیگری از این ناحیه، نمی‌توان در فاصله کمتر از 10کیلومتر چنین تنوع سنگی و رخدادهای زمین‌شناسی و چشم‌اندازهای حاصل از آن را مشاهده کرد.

ژئوسایت لانه زنبوری گردیان

تافونی یا اشکال لانه زنبوری به‌صورت محدود در دامنه‌های ‌برون‌زد سنگی دره رودخانه ارس قابل مشاهده است. در این ناحیه به‌دلیل آب‌وهوای نیمه خشک و سرد، هوازدگی مکانیکی غالب است و پدیده متلاشی شدن سنگ بر اثر اختلاف ضریب انبساط حرارتی در روزهای سرد سال اتفاق می‌افتد.

ژئوسایت هودو

اشکال هودو یا دودکش جن که به آن گرز دیو و مناره‌های سنگی هم می‌گویند ستو‌ن‌های باریک و مرتفعی از سنگ‌های رسوبی هستند که از گزند تخریب و فرسایش در امان مانده و به‌صورت منفرد دیده می‌شوند.

ژئوسایت آبشار آسیاب

آبشار آسیاب ‌خرابه در 35کیلومتری شرق جلفا قرار دارد. در این محل و در کنار آسیاب آبی متروکه‌، چشمه آب تراورتن‌ساز جریان دارد. این چشمه از شکافی در میان نهشته‌های تراورتن سر برآورده و ورودی غاری است که 150متر طول دارد و در انتها به اتاقکی‌ می‌رسد که مظهر اصلی چشمه در آن است. آبشار آسیاب‌خرابه 10متر ارتفاع دارد و در بستر آن گیاهان آبدوست مثل خزه به‌صورت انبوه رشد می‌کنند. آثار فسیلی 70میلیون ساله نیز در این منطقه وجود دارند.

چشمه تراورتن‌ساز گئچی قالاسی

فعالیت‌های آتشفشانی و گسترش سازندهای آهکی در طبقات زمین از الزامات تشکیل چشمه‌های تراورتن‌ساز است. چشمه گئچی قالاسی نیز حالت جهنده دارد و پولک‌های ظریف کلسیت به رنگ‌های زرد، قرمز، لیمویی، قهوه‌ای و سفید در اطراف دهانه آن تشکیل می‌شود.

ژئوسایت کلیسای چوپان

محدوده ژئوپارک ارس از تنوع و فراوانی فسیلی بالا برخوردار است. در سازندهای کوهستان‌های غربی و ناحیه مراکان و ‌دره‌دیز ارس انواع فسیل بازوپایان، خارپوستان، مرجان‌ها و… مشاهده می‌شود. تشکیل فسیل در پیشینه زمین امری نادر است و تعداد فسیل یافت شده از جانداران کمتر از یک‌درصد از زنجیره حیاتی را شامل می‌شود که در سایت کلیسای چوپان مشاهده می‌شود.

ژئوسایت اوشتبین

روستای اوشتبین نمونه‌ای از روستاهای کوهستانی میان‌دره‌ای است که از مجموعه 3آبادی به نام‌های هراس، سیاوشان و جعفرآباد تشکیل شده‌است. منظر طبیعی این روستا در سال۱۳۷۹ به ثبت ملی رسیده و اسناد به‌دست‌‌آمده از سنگ‌نبشته‌های موجود در روستا تاریخ‌های 818 و 948 هجری شمسی را نشان می‌دهند. در جنوب روستا برون‌زد گرانیتی مشاهده می‌شود که ادامه گرانیت اردوباد جمهوری خودمختار نخجوان به وسعت350کیلومترمربع است و قدمت آن به حدود 24 تا 33میلیون سال می‌رسد.

منطقه حفاظت‌شده مراکان

در این منطقه کهن‌ترین واحدهای سنگی ژئوپارک و سازند جیرود که قدمت آن به 360 تا 420میلیون سال پیش برمی‌گردد بیشترین گسترش را دارد. نهشته‌های فسیلی بسیار غنی و انواع فسیل جانوران منقرض شده را می‌توان در این منطقه یافت.

ژئوسایت کردشت

مجموعه کردشت شامل چند بنا و ساختمان تاریخی ازجمله حمام تاریخی کردشت، مسجد غریب، دیوانخانه، یخچال، قلعه کردشت و پادگان نظامی است که همگی در روستای تاریخی کردشت واقع شده‌اند. حمام تاریخی کردشت در زمان شاه عباس اول بنا و در دوره قاجار به دستور عباس میرزا نایب‌السلطنه، مرمت شد. بنای اصلی قلعه کردشت نیز متعلق به دوره زندیه است که در زمان قدرت‌گیری خان‌نشین «قره باغ» تخریب شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.