https://didshahr.ir/26545

آبشار طبقاتی پیران در بین درختانی که به دلیل وجود فراوانی آب، پای آبشار رشد کرده‌اند.

نویسنده: زهره توکلی

به گزارش دیدشهر؛ وقتی هوا رو به گرمی می‌رود، شرایط برای گردشگری و سفر به مناطق غربی کشور که بیشتر ماه‌های سال سرد است، مهیا می‌شود.در محدوده روستای پیران در شهر سرپل ذهاب کرمانشاه، آبشاری به نام آبشار پیران یا ریجاب یا ریژآو(به زبان کردی و به معنای ریزش آب) قرار دارد که از بلندترین آبشارهای کشور در استان کرمانشاه محسوب می‌شود. این اثر طبیعی ثبت شده در میراث فرهنگی کشور، جلوه زیبایی دارد و مانند بناهای آپارتمانی در 3 طبقه با ارتفاع 180متر خلق شده است. ارتفاع این آبشار به اندازه‌ای است که لقب «بلندترین آبشار پلکانی خاورمیانه» را به خود اختصاص داده است. پایین‌ترین طبقه این آبشار در بین درختانی که به دلیل وجود فراوانی آب، پای آبشار رشد کرده‌اند، محصور شده به طوری که اگر در بالای آبشار باشیم نمی‌توانیم طبقه پایین را به خوبی ببینیم.دو طبقه بالا هم بلندتر از طبقه پایین است.

چطوری به آبشار پیران برسیم؟

در حال حاضر تردد خودروها تا حدود یک کیلومتری این منطقه مشکلی ندارد. البته مسیر ورود گردشگران به آبشار پس از روستای پیران، به صورت سنگفرش و پیاده راه است. به همین دلیل تقریباً از یک کیلومتری آن باید پیاده برویم.

طبق نقشه، این آبشار بین روستاهای ژالکه و پیران و در محدوده ۱۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان سرپل ذهاب قرار دارد. به همین دلیل اگر می‌خواهید به قسمت پایین آبشار بروید باید از شمال شهرستان سرپل ذهاب به سوی روستای پیران بروید. البته قبل از رسیدن به آبشار باید خودروی خود را پارک کنید. در این صورت می‌توانید از زیبایی‌های دره پهن و سرسبزی که این آبشار را در آغوش گرفته است، هم بهره ببرید. در این دره که نامش پیران است، باغ‌های میوه نظیر انجیر، زردآلو، گوجه سبز، گردو و انار دیده می‌شود اما هرچه به آبشار نزدیک‌تر می‌شوید نیزارها بیشتر نمایان می‌شوند. با وجود اینکه آبشار پیران، آبشار اصلی محسوب می‌شود، تنها آبشار این محدوده نیست و تا رسیدن به آن، از کنار چندین آبشار زیبای دیگر هم خواهید گذشت.

راه‌اندازی پارکینگ

گردشگران می‌توانند از امکاناتی نظیر آلاچیق، سرویس بهداشتی، نورپردازی، مسیرهای دسترسی و ساماندهی محوطه، پارکینگ با گنجایش 100 خودرو و چندین اقامتگاه بومگردی که در این منطقه گردشگری ایجاد شده است، استفاده کنند. اگر هم پارکنیگ پر شد، نگران نباشید چون روستاییانی که در نزدیکی این آبشار زندگی می‌کنند، گردشگران را برای پارک خودروهایشان به کوچه‌های روستا راهنمایی خواهند کرد. فرمانی با بیان اینکه هرسال تعداد زیادی از گردشگران برای تماشای آبشار پیران و استفاده از محیط دلپذیر آن به این منطقه سفر می‌کنند، می‌افزاید: این منطقه به چند تفرجگاه دیگر هم نزدیک است به همین دلیل استقبال گردشگران از این منطقه زیاد است. بهترین زمان بازدید از آبشار پیران، فصل‌ بهار و تابستان است چون از یک سو در فصول دیگر دمای هوا پایین بوده و شاید به مذاق همه گردشگران خوش نیاید. از سوی دیگر در روزهای گرم می‌توانید در حوضچه‌های پایین آبشار آب تنی کرده و با تازه کردن روح خود خستگی راه را از تن بیرون کنید.

صخره‌نوردی حرفه‌ای در اطراف آبشار

موقعیت این آبشار به گونه‌ای است که ورزشکاران رشته صخره‌نوردی علاوه بر لذت بردن از زیبایی‌های این منطقه می‌توانند فعالیت حرفه‌ای در رشته تخصصی خود داشته باشند چون پیرامون این آبشار را صخره در بر گرفته است. البته به دلیل شیب تند دیواره‌های عمودی صخره‌ها، ورزشکاران برای پایین آمدن از آبشار حتماً باید وسایل حرفه‌ای صخره‌نوردی به همراه داشته باشند. این آبشار 2 روستا را از هم جدا کرده است. روستای ژالکه در قسمت بالای آبشار و روستای پیران در بخش پایین آبشار است. هر زمان که خسته و گرسنه شدید می‌توانید روستای ژالکه را به سمت ارتفاعات بالاتر ادامه ‌دهید. به سراب ریجاب که رسیدید، حتماً طعم ماهی‌ کبابی‌هایی را که در سراب‌های متعدد کوهستان دالاهو پرورش داده می‌شود، امتحان کنید. علاوه بر آن رستوران بزرگی در منطقه روستایی محدوده آبشار احداث شده که می‌توانید از آن هم استفاده کنید. اگر علاقه‌مند به آثار تاریخی هستید بهتر است بدانید در نزدیکی این آبشار، قصر یزدگرد که امروز فقط ویرانه‌های آن باقی مانده است، قرار دارد که قدمت آن به دوران ساسانی می‏‌رسد. نکته مهم در بازدید از آبشار، رعایت نکات ایمنی، بهداشتی و حفظ محیط زیست اطراف آبشار است تا زیبایی‌ها و شکوه و جلال این آبشار برای سایر گردشگران داخلی و خارجی محفوظ بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.