https://didshahr.ir/26728

اگر به گرمسار سفر داشته باشید یکی از جاذبه های این شهرستان کوه اژدها است که شمایل اژدها را می توان در آن یافت.

کوه اژدها با ۱۲۶۵متر ارتفاع، از منحصر‌به‌فردترین جاذبه‌های دیدنی گرمسار است.

به گزارش دیدشهر، روایت است که رستم اژدها را کشت و روی این کوه انداخت و شمایل اژدها نقشی از کوه شد.

بررسی‌های زمین‌شناسی نشان ‌می‌دهد که کوه‌های کهکشانی گرمسار قدمتی چندمیلیون‌ساله دارند و نقش اژدها هم از نادرترین و کم‌نظیر‌ترین چین‌های مرکب رنگارنگ در این منطقه است.

دسترسی به کوه اژدها از کنار جاده کمی پیچیده است. بعد از پل هوایی گرمسار باید با دقت به کنارگذر جاده بروید و از یک مسیر خاکی با حدس و گمان راه را پیدا کنید. این کوه در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و شاید در گذشته به‌عنوان نشانه‌ای بوده برای راهنمایی کاروانیان تا مسیر خود را پیدا کنند.

اژدها نگاهش رو به شرق است و دهانش را باز کرده و شعله‌های آتش را به‌سوی شهر گرمسار می‌دمد و شاید به همین دلیل است که اینجا اینقدر گرم است.

در طول مسیر رسیدن به کوه اژدها آبراه و پلی قدیمی هم وجود دارد که با اینکه آب ندارد، اما نقش‌و‌نگار رنگارنگش ما را وادار به توقف می‌کند.

به نزدیکی‌های کوه که می‌رسیم نقش اژدها ناپدید می‌شود و فقط چین‌خوردگی‌هایی دیده می‌شود که در شیارهای خنک آن می‌شود کمی استراحت کرد.

روی کوه نوارهای سرخ، سفید و قهوه‌ای‌رنگی وجود دارد که به شکل موج خودنمایی می‌کنند.

رنگ‌های گوناگون این نقش، حاصل وجود چندین لایه خاک است که هر کدام دارای عناصر ویژه‌ای هستند و به‌طور منظمی شکل گرفته‌اند.

این ساختار دیدنی از سنگ ماسه، شیل و سنگ جوش تشکیل شده است.

نیروها از 2جهت و همزمان وارد شده و باعث ایجاد چین‌ها روی کوه شده است. به این پدیده در علم زمین‌شناسی، چین مرکب می‌گویند. سمت شرق کوه اژدها به گسل اژدها راه دارد و سمت غرب به شغال‌دره می‌رود. هرقدر هم که در این چین‌خوردگی‌ها بمانید باز هم از حس اسرارآمیز آن کم نمی‌شود. از دامنه کوه بالا می‌رویم و درست مقابل صورت اژدها چشمه‌ای وجود دارد که گیاهان سبزرنگ اطرافش آبشخور حیوانات تشنه کویر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.