https://didshahr.ir/26946

تغییرات اقلیمی تصمیمات مدیریتی را نیز تغییر داد تا جایی که گاهی دولت ناگزیر به‌دلیل گرما یا سرما تعطیلی اعلام کند.

انگیزه سفرگردی با تعطیلات اقلیمی

به گزارش دیدشهر، اینکه ایرانی‌ها حتی در شدیدترین وضعیت تغییرات اقلیمی نیز تن به سفر می دهند امر جالبی است. شاهد این مدعا هم اعلام آمارهای سفر در تعطیلات چند روز گذشته به‌دلیل گرمای هوا بود. براساس آمارهای رسمی استانی حدود 8 میلیون مسافر در روزهای 11 و 12 مردادماه 1402 تنها به استان مازندران سفر کرده‌اند که حدود 2میلیون مسافر در اقامتگاه‌های رسمی نظیر هتل‌ها، اقامتگاه‌های بوم‌گردی و خانه مسافرها اقامت کردند و حدود 6 میلیون مسافر دیگر در این استان، در ردیف خانه دومی‌ها بودند که از شهرهای مختلف به ویلاها یا خانه‌های شخصی خود در مازندران رفته و همانجا اقامت کردند.گیلان هم از مسافران تعطیلات اقلیمی بی‌نصیب نبود و براساس آمارهای راهداری این استان طی 2 روز بیش از 160هزار خودرو یعنی نزدیک به 500هزار مسافر ورودی به این استان تنها با خودروی شخصی وارد گیلان شده‌اند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان گیلان هم گفت که در 2روز تعطیلات اقلیمی ایران، 2میلیون‌و400هزار مسافر و گردشگر به استان گیلان سفر کردند. تا اینجای کار حدود 11میلیون مسافر و گردشگر در تعطیلات اقلیمی ایران که برای نخستین‌بار موجب شد به بهانه گرمای شدید هوا ایران 2روز تعطیل شود، تنها به 2 استان مازندران و گیلان که نوار سبز کشور هستند سفر کنند. آمارهای مرتبط با سفر در تعطیلات اقلیمی ایران البته هنوز کامل نشده و آمارهای ارائه شده در اصل ماجرای امروز تنها از اظهارات مقامات 2 استان مازندران و گیلان استخراج شده است.

به‌هرحال مرجع رسمی آمار سفرها در کشور ستاد ملی تسهیلات سفر وابسته به وزارت میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است و مدیر دفتر سفرهای داخلی یا معاون گردشگری کشور مرجع رسمی اعلام آمارهای سفر و اقامت در کشور هستند.

اما اصل ماجرای امروز در این نکته خلاصه می‌شود که ایرانی‌ها تشنه سفر هستند و سفر در هر شرایطی را به ماندن در شهرهای شلوغ ترجیح می‌دهند. اخیرا نیز مجلس شورای اسلامی طرح گنجاندن تعطیلات 2 روزه در ایران را که هنوز مشخص نیست پنجشنبه و جمعه است یا جمعه و شنبه، به تصویب رسانده است، مصوبه‌ای که می‌تواند درصورت تبدیل شدن به قانون، حجم سفرهای برنامه‌ریزی شده در کشور را افزایش دهد و ایرانیان عاشق سفر را حتی در شرایط اقلیمی نامساعد نیز راهی جاده‌های کشور کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.