https://didshahr.ir/27340

تحقیقات دانشگاه کاونتری در بریتانیا نشان می‌دهد که نشستن در جکوزی به مدت ۳۰ دقیقه می‌تواند به اندازه دویدن برای سلامت مفید باشد.

استخر
دکتر تام کالن، استادیار تحقیقات در مرکز ورزش و علوم زندگی کاونتری می‌گوید: «آثار مثبت آب به قرن‌ها قبل بازمی‌گردد و غوطه‌ور شدن در آب گرم به دلایل ذهنی و سلامتی و معنوی در سراسر جهان انجام می‌شود.» به گزارش نیویورک‌پست، گروه کالن به بررسی خلق‌و‌خو، ضربان قلب، فشار خون، جریان خون، کورتیزول، ادراک حرارتی و اضطراب شرکت‌کنندگان سالم بین ۲۶ تا ۶۰ سال پرداختند. افراد شرکت‌کننده در این تحقیق، به مدت 3 جلسه نیم ساعته در طول 3 روز، در یک جکوزی مربعی شکل آب‌ گرم که 6 نفر را در خود جای می‌دهد، غوطه‌ور شدند.

به گفته محققان، شرکت‌کنندگان پس از فرورفتن در جکوزی مشاهده کردند که جریان خون در پاهایشان به‌طور متوسط ۳۴۵ درصد افزایش یافته است. این میزان تقریبا با ۳۰ دقیقه دویدن برابر بود. همچنین ضربان قلب شرکت‌کنندگان پس از قرار گرفتن در جکوزی با افرادی که برای پیاده‌روی سریع رفته بودند، مطابقت داشت و به‌طور متوسط ۳۱ ضربه در دقیقه بود.

زمان صرف‌شده در جکوزی، علاوه بر کاهش فشار خون، کاهش میزان کورتیزول(هورمونی که به بدن در مدیریت استرس کمک می‌کند) را به دنبال داشت. شاید به دلیل همین کاهش سطح کورتیزول، ۱۰ درصد شرکت‌کنندگان احساس اضطراب کمتری را گزارش دادند. البته ورزش هم یکی از راه‌های کاهش اضطراب به‌شمار می‌رود. به گفته متخصصان، جکوزی‌، ماهیچه‌ها را شل می‌کند، باعث ترشح اندورفین می‌شود و کاهش استرس را به دنبال دارد.

غوطه‌ور شدن در حمام داغ قبل از خواب، به بهبود آن کمک می‌کند، زیرا افزایش دمای بدن و به دنبال آن کاهش دما هنگام خروج از حمام، به بدن پیام می‌دهد که زمان استراحت فرا رسیده است و به شما کمک می‌کند راحت‌تر به خواب بروید. آب داغ همچنین رگ‌های خونی را گشاد می‌کند و گردش خون را بهبود می‌بخشد و به‌ویژه برای افراد مبتلا به مشکلات قلبی عروقی مفید است. البته در صورت داشتن بیماری قلبی، باید مراقب باشید و با متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.