https://didshahr.ir/3142

آبگرم قینرجه مشگین شهر داغ‌ترین چشمه آب معدنی شناخته شده در دنیا است، به طوری که در مظهر اصلی چشمه دمای آن به ۸۲ درجه سانتی گراد می‌رسد و به صورت مجتمع آب درمانی مدرن با تمام امکانات جانبی ارائه خدمات می‌نماید.

به گزارش دیدشهر، از مهمترین جاذبه های گردشگری استان اردبیل، چشمه های آبگرم این استان می باشد.

از مهمترین جاذبه های گردشگری که باعث رونق صنعت اکوتوریسم مشگین شهر شده، چشمه آبگرم قینرجه میباشد که به داغ ترین چشمه ی آبگرم جهان نیز مشهور بوده و در دامنه کوه سبلان واقع شده است.

این آبگرم در جنوب مشگین شهر و در ارتفاع ۱۲۴۰ متری دامنه شمالی سبلان در مجاورت چهار چشمه معدنی دیگر قرار دارد.

 

قینرجه مشگین شهر

 

چشمه معدنی قینرجه، در سوی راست بستر رود کوچک قینرجه‌چای قرار گرفته و آب آن بسیار گرم  و سوزان است. آب گرم این چشمه، تخم مرغ را در ۳ دقیقه می‌پزد. برای جلوگیری از خطر آب جوشان، برروی سرچشمه آن ،شبکه فلزی کار گذاشته‌اند.

برای این که از حرارت آب کم کنند تا قابل شنا کردن و حمام گرفتن باشد، باریکه‌ای از آب چشمه را با رود سرد سبلان آمیخته و در استخری جمع می‌کنند. این آب ۲ یا ۳ چشمه دارد و بانوان شاهسون برای شستن پوشاک، کنار آن گرد می‌آیند. آب پس از خروج از زمین، پس از چند متر به رودخانه می‌ریزد و آثار اکسید آهن در سطح پراکندگی جریان آب دیده می‌شود. روی این رسوبها ، آلگو باکتری سیانو فیسه رشد کرده‌اند.

آبگرم قینرجه جزو اولین آبهای گرم منطقه مشگین شهر به حساب می اید.

 

قینرجه مشگین شهر

خاصیت درمانی قینرجه

‌آب چشمه قینرجه در ردیف آب‌های معدنی کلروسدیک یا کلروهیپوتونیک و گازدار قرار دارد و نوشیدن این آب صفراآور و زیادکننده ترشحات معده بوده و به خاطر دمای بالا به عنوان تسکین‌دهنده درد و ضد تورم مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین برای درمان لنفاتیسم، راشیتیسم و روماتیسم‌های مزمن سودمند است، همچنین به سبب دارا بودن گاز در زمینه بیماری های تنفسی کاربرد دارد.

امکانات آبدرمانی

دارای ۲ استخر مجزای آقایان و بانوان، استخر کودک، حوضچه آب سرد، اتاق ماساژ، سونای خشک و بخار، جکوزی و وان های اختصاصی ست که آب معدنی موجود درآنها، با مقداری آب سرد مخلوط شده تا امکان استفاده از آن برای افراد فراهم شود. مجتمع دارای رستوران و چایخانه سنتی به همراه غذاهای محلی ست. همچنین ۴ سویئت اقامتی برای اسکان مسافران مهیا شده که دارای یک هال و یک اتاق ۲ تخته بوده و ویویی زیبا رو به دامنه های سرسبز سبلان دارند. در تمام این سوئیت ها امکانات رفاهی از جمله سیستم سرمایشی گرمایشی، مبلمان، آشپزخانه، اجاق گاز، یخچال، تلویزیون، سرویس بهداشتی و حمام فراهم شده است.

 

قینرجه مشگین شهر

 

آدرس آبدرمانی قینرجه مشگین شهر 

آبگرم قینرجه ‌در ۲۲ کیلومتری جنوب غربی شهرستان مشکین شهر قرار دارد و با وجود سراشیبی و سربالایی راه آن بسیار هموار بوده و مسیر حرکت به آن مسیر روستاهای آغبلاغ وموئیل بوده و دسترسی به این آبگرم با ماشین در کمتر از ۲۰ دقیقه میسر است.

بهترین زمان بازدید در طول کل سال می باشد و هر فصل جذابیت خاص خودش را دارد. بهار طبیعت بی نظیر ,تابستان هوای بسیار خنک , پاییز و زمستان هم با توجه به سردی هوا , دمای استخر بسیار مناسب می باشد و بسیار موثر.

 

آبشار قینرجه

 


 گردشگری مشگین شهر |

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.