https://didshahr.ir/3269

دامن ساوالان پر از چشمه‌های خروشان و جوشان است که هر یک ابهت و زیبایی این استان را بیش از بیش بالا می‌برد یکی از این آبگرم ها میتوان به آبدرمانی شابیل اشاره کرد، جایی که می‌توانید روح و تنتان را به آب چشمه بزنید و خستگی را از تنتان دور کنید.

 

به گزارش دیدشهر، دمای آب شابیل در مظهر چشمه ۴۸ درجه سانتی گراد است، ظاهر آب زلال، کمی ترش مزه، بی رنگ و نیز کمی بودار است. آب این چشمه در ردیف آب های معدنی اسید بی کربنات یا بی کربناته سدیم قرار دارد.

مسیر گردشگری شابیل

مجتمع شابیل حدودا در ۵۰ کیلومتری مشگین شهر و ۲۵ کیلومتری شهر لاهرود به روی چشمه شابیل قرار گرفته است.

در مسیر اردبیل به مشکین شهر و در جهت شمال بعد از حدود ۳۰ کیلومتر وارد جاده فرعی سردابه خواهید شد و با طبیعتی روبرو می شوید که زیبایی آفرینش های خداوند را به رخ مسافران و گردشگران می کشد.

جاده ای باریک که تا چند کیلومتر ابتدایی اش را آسفالت کرده اند و بقیه خاکی است، در میان تپه ماهورهای سرسبز، شما را به ییلاقات عشایر شاهسون اردبیل نزدیک می کند.

در اردیبهشت و خرداد اگر به این منطقه بروید در جای جای آن و در میان چمن ها گل پاشیده شده و رنگین کرده سبزی چمن را از زرد و بفش و قرمز؛ چون پولک بر حریر سبز که هوش از سر می برد. تابستان هم به اقتضای اقلیم سرد منطقه، آب و هوای معتدلی را در اینجا تجربه خواهید کرد، در تمام این مسیر آبهایی از برفهای سبلان جاریست که زیبایی طبیعت را دوچنان می کند.

در طول این مسیر تا رسیدن به شابیل که مقصد خوبی برای این راه است، مجموعه آب گرم «قوتورسویی» را نیز خواهید دید. در این روستای کوچک اما شلوغ از حضور مسافران چیزی که علاوه بر آب گرم جلب توجه می کند، شقه های گوسفندی تازه است که در همه جا آویران شده و هر رهگذری را به راه اندازی بساط کباب با گوشت تازه فرامی خواند.

 

شابیل

 

خاصیت درمانی

به خاطر وجود مقدار زیادی اسید کربنیک، از آب آن برای درمان بیماری های حرکتی، عصبی(درمان پا و کمر درد) استفاده می شود.

امکانات آبدرمانی

مجتمع این آب درمانی مشتمل بر دو طبقه شامل بخش های مجزای زنانه و مردانه و مجهز به استخر، سالن دوش، رستوران، سوئیت، سونا و جکوزی می باشد.

همچنین پارکینگ بسیار بزرگی در محوطه این آبگرم برای پارک اتومبیل های مسافران وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.