https://didshahr.ir/5235

حمام سنگی گیوی علاوه بر استفاده شهروندان به صورت سنتی جزوی از جاذبه های گردشگری شهرستان گیوی نیز بحساب می آید و پذیرای مسافران و گردشگران است.

حمام سنگی گیوی؛ یادگار دوران اورارتویی

به گزارش دیدشهر، حمام سنگی گیوی قدیمی‌ترین حمام جهان است، خاصیت جالبی که این حمام دارد و در جهان منحصر به‌فرد است این است که برای استحمام در این حمام نیاز به هیچ مواد شوینده‌ای نیست چرا که آب این حمام پوست را به قدری نرم و لطیف می‌کند که هیچ فرآورده بهداشتی و شوینده‌ای قادر به انجام این کار نیست.

سبقه تاریخی این حمام تاکنون به درستی مشخص نشده ولی به نظر برخی‌ها این حمام پس از دوران صفویه توسط یک مرد و زن در دل یک سنگ ایجاد شده و به احتمال زیاد این حمام به عنوان یکی از قدیمی‌ترین حمام دنیا باشد که هنوز هم توسط مردم استفاده می‌شود و قابلیت شرب نیز دارد که برای سنگ کلیه نیز مفید است و برخی مردم منطقه از آب این حمام به عنوان آب مصرف آشامیدنی استفاده می‌کنند و معتقدند که این آب طعم خاصی به نوشیدنی‌ها می‌دهد.

این حمام از لحاظ جغرافیائی نیز در یکی از زیباترین مناطق منطقه قرار دارد که سبب شده علاوه بر جاذبه تاریخی از لحاظ گردشگری نیز قابلیت‌های قابل توجهی را دارا شود و این شهرستان به دلیل وجود این حمام در ایام تعطیلات به یکی از قطب‌های گردشگری منطقه در کشور تبدیل می‌شود.

حمام سنگی

محلی که حمام سنگی در آن ایجاد شده نخست یک چشمه بوده که با کنده‌کاری‌ها و ایجاد سکوها در طول سال تبدیل به فضای مناسب برای استحمام شده و این حمام دارای حوضچه‌هایی کوچک است که آب بیرون آمده از داخل سنگ نخست در این حوضچه‌ها جمع می‌شود و در نهایت وارد حوض مرکزی می‌شود.

بر اثر ریزش کوه در طول ۵۰ سال گذشته قسمت های ورودی حمام تخریب شد که اهالی منطقه برای مرمت این حمام از مصالح سیمان و سنگ استفاده کرده و طاق سنگی ایجاد کردند که در نهایت این حمام به شکل امروزی تبدیل شد و همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گفته کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی استان حمام سنگی گیوی تنها حمامی در جهان است که برای شستشوی مو و بدن در این حمام نیازی به مواد شوینده ای همچون صابون و شامپو نیست؛ چرا که خاصیت درمانی و بهداشتی آب این حمام مطلب مذکور را ثابت کرده است.

حمام سنگی

درون حمام سکوهایی از جنس سنگ برای نشستن وجود دارد و به دلیل چشمه آب گرم درون فضا مملو از بخار است. استحمام با آب آن بهقدری پوست و موی انسان را نرم و لطیف می کند که با هیچ فرآورده بهداشتی امروزی قابل مقایسه نیست و استحمام با آن بصورت رایگان می باشد.

حمام سنگی گیوی را می توان با دخمه های سنگی که در منطقه آذربایجان قرار دارند مقایسه کرد که اکثرا مربوط به دوره اورارتویی هستند.

این حمام قدیمی ترین حمام دنیا است که هنوز هم از آن استفاده می شود و مهمترین خاصیت منحصر به فرد آب این حمام تاریخی رفع سنگ کلیه است و برخی از اهالی شهر آب ولرم آن را به خانه خود برده و نوشیدنی هایی همچون چای را درست می کنند که این آب طعم خاصی به چای می بخشد.

حمام سنگی

داش حامامی بنایی منحصر بفرد است که در مکانی با مناظر طبیعی زیبا و شگفت انگیز واقع شده است. این محل در تعطیلات بویژه در ایام نوروز یکی از قطب های جذب گردشگر در شهرستان گیوی می باشد.

برای تبدیل حمام سنگی به منطقه نمونه گردشگری محوطه‌سازی اطرف بنا، آسفالت‌گذاری راه‌های نامناسب، تخریب بناهای ساخته شده غیراصولی، استفاده از استخرهای مدرن و پیشرفته و مرمت علمی می‌تواند اقدامات موثری باشد که در صورت اجرا به طور حتم خروجی‌های موثری را به دنبال خواهد داشت.

این حمام قابل مقایسه با دخمه های سنگی واقع در منطقه آذربایجان شرقی است که مربوط به دوره اورارتویی هستند و تعیین دوره تاریخی این حمام نیز به کارشناسی ویژه دارد تا مشخص شود دقیقا این حمام مربوط به چه عصری بوده و به دست چه کسی کنده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.