https://didshahr.ir/5307

زیارتگاه ها از جمله یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری مذهبی در هر شهر بحساب می آید ززیارتگاه پیر تقی مشکول نیز یکی از قدیمی ترین این زیارتگاه ها است که گردشگران زیادی را جذب این منطقه می کند.

 

 

پیرتقی مشکول

 

به گزارش دیدشهر، منطقه پیر تقی مشکول یکی ازمناطق بسیار زیبا، بکر و منحصر به فرد از لحاظ گردشگری تاریخی، مذهبی، ورزشی و طبیعت گردی می باشد. که قطعا با سرمایه گذاری مناسب و تبلیغات موثر قابلیت تبدیل شدن به قطب گردشگری منطقه کیوی را دارا می باشد.

شاید بتوان این زیارتگاه را با ” پیر چک چک” استان یزد مقایسه کرد که پیر چک چک یزد علیرغم اینکه در دل کویر واقع شده و فاقد هر گونه امکانات رفاهی و آسایشی می باشد ولی جایگاه خود را پیدا کرده و سالیانه پذیرای میلیونها مهمان از داخل و حتی خارج از کشور می باشد.

زیارتگاه پیرتقی مشکول با دارا بودن مزایایی چون : قرار گرفتن در جوار جاده سرچم – اردبیل ، محل تلاقی رودخانه کیوی چایی و قزل اوزن ،وجودکوهها و صخره های بلند و زیبا، باغات میوه، کوه زیبا و تاریخی قالا بوینی و قبرستان قدیمی و باستانی مشکول، چشمه آب گوارا اوبالار و یخچال طبیعی می تواند به عنوان مجتمع گردشگری منحصر بفرد منطقه خلخال مطرح شده و آوازه جهانی پیدا کند.

 

مردمان روستاها وبخش های اطراف هنوز هم اعتقاد خاصی به این زیارتگاه دارند. ازسالیان بسیاردور در دو مرحله از روزهای مشخص سال (۴۵بهار-۴۵پائیز) باپوشیدن لباس های محلی، دسته جمعی از روستا به اوبالار پیرتقی حرکت می کردند و هرطایفه ایی در محل مشخصی ساکن می شدند و بازیارت پیرتقی و قربانی کردن گوسفند این روز راجشن می گرفتند.

این زیارتگاه که بدلیل عدم توجه و دورافتاده بودن هیچ بنایی نداشته و صرفا بصورت قبری ساده و بی آلایش می باشد. هم اکنون با افتتاح راه سرچم این زیارتگاه رونق کمی پیداکرده است. ضروری است مسئولین محترم بخش فیروز و شهرستان کوثر به این زیارتگاه توجه ویژه ای داشته باشند.

اکنون وقت آن رسیده باشد با احیای جشن ” قیرخ بئش” سر و سامانی به این زیارتگاه ازطرف مسؤلین شهرستان باکمک اهالی منطقه داده شود تا هم به اعتقادات مردم منطقه اهمیتی داده شود و هم محلی برای زیارت واستراحت مسافرین و عابرین جاده سرچم-اردبیل باشد.که این امر باعث تحول جدی در توسعه و آبادانی بخش فیروز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.