https://didshahr.ir/6486

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: با ثبت ملی عروسک گلین بالا زمینه احیای دیگر عروسک های بومی استان نیز فراهم شده است.

 

عروسک

 

به گزارش دیدشهر، ملکه گلمغانی زاده با اعلام این خبر افزود: طی روزهای اخیر با ثبت ملی عروسک گلین بالا زمینه احیای آن فراهم شده است.

وی با بیان اینکه عروسک‌های بومی و محلی به عنوان نمادهای پیام رسان افسانه‌ها هستند، افزود: گلین بالا از عروسک‌های بومی استان اردبیل است که از آداب و رسوم و فرهنگ بومی نشات گرفته و در سال‌های دور به عنوان اسباب بازی کودکان در بیشتر مناطق استان اردبیل مرسوم بوده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: در سال‌های اخیر با شکل گیری زندگی مدرن، اسباب بازی‌ها نیز دستخوش تغییراتی شده و با ورود عروسک‌های جدید به خانه‌های مردم گلین بالا نیز ارزش‌های گذشته خود را از دست داد.

گلمغانی زاده تصریح کرد: در این راستا برای حفظ فرهنگ بومی و پاسداشت فرهنگ، پوشش و آداب و رسوم مردمان این مرزو بوم عروسک بومی منطقه ( گلین بالا) بازآفرینی هویت شد و به همت صنعتگر توانمند شهرستان بیله سوار احیا و باززنده سازی شده است.

او عنوان کرد: در نظر داریم برای احیاء و توسعه بیشتر این هنر و صنعت و برای بازآفرینی گلین بالا، عروسک‌هایی که روایت‌های کودکانه را در سینه خود حبس کرده و در طول تاریخ رو به فراموشی هستند، اقدام و از معدود صنعتگران این رشته حمایت و شرایط آموزش رایگان این رشته را در شهرستان بیله سوار فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.