https://didshahr.ir/6486

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: با ثبت ملی عروسک گلین بالا زمینه احیای دیگر عروسک های بومی استان نیز فراهم شده است.

 

عروسک

 

به گزارش دیدشهر، ملکه گلمغانی زاده با اعلام این خبر افزود: طی روزهای اخیر با ثبت ملی عروسک گلین بالا زمینه احیای آن فراهم شده است.

وی با بیان اینکه عروسک‌های بومی و محلی به عنوان نمادهای پیام رسان افسانه‌ها هستند، افزود: گلین بالا از عروسک‌های بومی استان اردبیل است که از آداب و رسوم و فرهنگ بومی نشات گرفته و در سال‌های دور به عنوان اسباب بازی کودکان در بیشتر مناطق استان اردبیل مرسوم بوده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: در سال‌های اخیر با شکل گیری زندگی مدرن، اسباب بازی‌ها نیز دستخوش تغییراتی شده و با ورود عروسک‌های جدید به خانه‌های مردم گلین بالا نیز ارزش‌های گذشته خود را از دست داد.

گلمغانی زاده تصریح کرد: در این راستا برای حفظ فرهنگ بومی و پاسداشت فرهنگ، پوشش و آداب و رسوم مردمان این مرزو بوم عروسک بومی منطقه ( گلین بالا) بازآفرینی هویت شد و به همت صنعتگر توانمند شهرستان بیله سوار احیا و باززنده سازی شده است.

او عنوان کرد: در نظر داریم برای احیاء و توسعه بیشتر این هنر و صنعت و برای بازآفرینی گلین بالا، عروسک‌هایی که روایت‌های کودکانه را در سینه خود حبس کرده و در طول تاریخ رو به فراموشی هستند، اقدام و از معدود صنعتگران این رشته حمایت و شرایط آموزش رایگان این رشته را در شهرستان بیله سوار فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.