https://didshahr.ir/6694

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در جشنواره عشایر مشگین شهر برنامه ها و اقدامات خود را در حوزه پاسداشت میراث فرهنگی این شهرستان بیان کرد.

نادر فلاحی

نادر فلاحی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در جشنواره توانمندی‌های عشایر اردبیل اظهار داشت: در سال‌های اخیر این محوطه باستانی رو به نابودی بود اما با اجرای طرح‌های متعدد صیانتی زیر نظر مشاوران ذیصلاح و با تائید سازمان میراث فرهنگی کشور از این موضوع ممانعت شد.

۵ میلیارد به سایت حفاظتی شهریری اختصاص یافته است

وی با بیان اینکه در این منطقه شواهدی از تمدن ۷ هزار ساله یافت شده و تحقیقات باستان‌شناسی همچنان ادامه دارد، افزود: در کمتر از یک سال با همکاری مسئولان ارشد استان و پیگیری امام جمعه محترم توانستیم طرح سایت حفاظتی شهریری را آغاز کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اظهار کرد: در ابتدا پایگاه ملی در وسعت ۴۰۰ هکتار در این منطقه تعریف شده و در ادامه سازه محافظ نیز در حال احداث است که تاکنون ۲ میلیارد تومان هزینه شده و ۳ میلیارد تومان دیگر نیز هزینه خواهیم کرد.

به گفته فلاحی با اتمام سازه محافظ در شهریور ماه امسال یکی از مطالبات کلیدی مردم مشگین شهر در صیانت از این میراث باستانی پاسخ مطلوب خواهد گرفت.

مجتمع خدماتی- رفاهی شهریری و موزه مشگین شهر احداث می شود

وی با اشاره به احداث مجتمع خدماتی- رفاهی شهریری اظهار کرد: همچنین مسیر دسترسی از روستای پیرازمیان به سایت باستانی نیز تعریف شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همچنین به پیگیری احداث موزه مشگین شهر اشاره کرد و گفت: این موزه قرار است در سال ۹۸ به اتمام برسد و اشیا باستانی شهرستان در موزه به نمایش درآید.

فلاحی به ساماندهی بازارچه صنایع دستی در مجاورت بقعه شیخ حیدر نیز اشاره کرد و افزود: ساماندهی کهنه قلعه، تعریف پروژه‌های سرمایه‌گذاری و تبلیغ و معرفی جاذبه‌ها موجب شده تا چهره گردشگری مشکین‌شهر متحول شده و تمامی برنامه‌های تعریف شده محقق شود.

پیگیری پرونده ثبت جهانی سبلان بعد از ۱۸ سال

وی برنامه دیگر اداره کل را پیگیری ثبت جهانی کوه سبلان عنوان و اظهار کرد: این مهم بعد از ۱۸ سال وقفه مجددا از سرگرفته شده و به واسطه ثبت جهانی سبلان گردشگری مشگین شهر حتی در حوزه گردشگری عشایر با تحول قابل توجه همراه خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به برگزاری اولین جشنواره توانمندی عشایر مشگین شهر تصریح کرد: بعد از ۹ سال برگزاری پیاپی جشنواره کوچ عشایر بیله سوار با هدف معرفی توانمندی عشایر سایر شهرستان‌ها، جشنوار عشایر در مشکین‌شهر تعریف شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.