https://didshahr.ir/7547

جمعه مسجد اردبیل که کاوش­های علمی باستان­شناختی انجام گرفته در این بنای تاریخی از دهه ۳۰ خورشیدی آغاز شده در چهارمین فصل از کاوش ها مورد لایه نگاری قرار می گیرد.

گردشگری استان اردبیل | دیدشهر (didshahr.ir)

 

جمعه مسجد

مسجد جمعه اردبیل، یکی از مناطق تاریخی اردبیل

نادر فلاحی تصریح کرد: لایه های تاریخی شهر اردبیل در لایه نگاری چهارمین فصل از کاوش جمعه مسجد بررسی می شود.

وی با اشاره به اینکه چهارمین فصل کاوش از مجموعه جمعه مسجد اردبیل از تیر ماه امسال آغاز شده است، گفت: تاکنون بقایای شبستان و رواق غربی مسجد که به لحاظ معماری دارای ساختار و بافتی مشابه با دیگر بخش­های به دست آمده در کاوش­های پیشین می­باشد شناسایی شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل ادامه داد: همچنین الحاقات و تعمیرات و تعدیلاتی که در ادوار پسین در این مجموعه اتفاق افتاده است نیز در این کاوش شناسایی گردیده است.

جمعه مسجد اردبیل به دوره سلجوقی باز می گردد

فلاحی اضافه کرد: کاوش­های علمی باستان­ شناختی انجام گرفته در این بنای تاریخی از دهه ۳۰ خورشیدی آغاز شده و در طی سه فصل کاوش قسمتی از شبستان جنوبی، غربی و شمالی مسجد که شامل جرزها و پایه ستون­های منتسب به قرون میانی شناسایی و کاوش شده است.

وی افزود: جمعه مسجد اردبیل که در برخی از نسخه‌ها و کتاب­ها از آن به عنوان مسجد جامع نیز یاد شده، بازمانده مسجد عظیم و گسترده­ای است که در دوره‌های مختلف اسلامی به ویژه دوره سلجوقی شکل گرفته و تا اوایل دوره صفوی آباد بوده ‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.