https://didshahr.ir/7632

اگر می‌خواهید سفری هیجان‌انگیز و صد البته متفاوت را در دل زمستان تجربه کنید با این گزارش همراه باشید تا آلوارس، این بهشت پنهان ایران زمین را بهتر بشناسید.

آلوارس

به گزارش دیدشهر؛ شهر توریستی سرعین همواره به‌خاطر آب‌های گرمِ معدنی و شفابخش آن شهرت جهانی داشته و سالانه میلیون‌ها مسافر از سراسر کشور و حتی خارج از کشور به این شهر مسافرت می‌کنند تا علاوه بر آب و هوای خاص و کوهستانی از آب‌های گرم و درمانی آن استفاده کنند.

اما جاذبه‌های شهر سرعین تنها به استخرهای آب گرم بی‌نظیرش خلاصه نمی‌شود، بلکه این شهر تازه تاسیس صدها مناطق گردشگری، تاریخی و طبیعی دارد که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

 

آلوارس

 

پیست اسکی آلوارس یکی از جاذبه های شهر سرعین مهمترین مکان برای گذران اوقات فراغت مسافران ورزش دوست می باشد که سفر به این منطقه در فصل تابستان نیز خالی از لطف نیست.

آلوارس نام روستایی در شهر سرعین است در ۱۲ کیلومتری غرب این شهر و ۳۵ کیلومتری غرب شهر اردبیل قرار دارد.

آلوارس، بزرگترین پیست اسکی ایران

پیست اسکی آلوارس در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و به سبب بارندگی برف فراوان در طول پائیز و زمستان و به جهت دیر ذوب شدن برف‌ها در حدود شش الی هشت ماه از سال پر از برف است و می‌تواند مورد استفاده علاقمندان به ورزش‌های زمستانی و همچنین تفریحات زمستانی قرار بگیرد و در این زمینه رتبه نخست در کشور را نیز دارد.

 

کوهنورد سبلان

پیست اسکی آلوارس با ۲۰ هکتار وسعت و طول هزار و ۲۵۰ متری که در سال ۱۳۸۵ رسما افتتاح شد و مورد استفاده عموم علاقه‌مندان به‌خصوص ورزشکاران است، به‌عنوان بزرگترین پیست اسکی ایران نیز شناخته می‌شود‌.

سفر به منطقه آلوارس

برای رسیدن به منطقه آلوارس باید چند کیلومتری را از روستای آلوارس به سمت غرب برانید، در جاده اما از زیبایی‌های این طبیعت سحر انگیز خداوند غافل نشوید، با دیدن سبلان سرفراز یعنی به مقصد نزدیک شده‌اید در راه قطعا خودروهایی را خواهید دید که بر سقف‌هایشان تیوپ بستند و همانند شما به سمت این منطقه در حرکت‌اند.

 

آلوارس

 

پس از گذر از پیچ و خم جاده‌های آلوارس و هم صحبتی با مردم مهربان و خون گرم روستای کهن آلوارس و لذت چشیدن طعم غذاهای سنتی منطقه، حال سپیدیِ برف نشسته بر جان این منطقه نوید رسیدن به پیست اسکی آلوارس را می‌دهد.

تفریحات متعدد در آلوارس

حالا باید یکی یکی از تفریحات متعدد و لذت بخش این منطقه استفاده کنیم برای رقم زدن خاطره‌ی خوش سفر در زمستان.

۱- تیوپ سواری

خودروهایی که در راه دیده بودیم، می‌رسند و تیوپ‌ها از بالای ماشین باز می‌کنند، اینجاست که صدای خنده و شادی کودکان و البته بزرگترها به گوش می‌رسد، تیوپ‌هایی که از بالا به پایین سُر می‌خورند و با هر بار پایین آمدن، هیجان فردی که سوار بر آن است به اوج می‌رسد.

 

تیوب زمستانی

 

حالا دوباره باید تیوپ را به دست گرفته و به سمت بالا حرکت کند گرچه این کار کمی سخت است اما لذت و هیجان پایین آمدنش به سختی کار می‌ارزد؛ البته باید حواسمان به نکات ایمنی هم باشد تا هم برای خود و هم برای اطرافیانمان اتفاقی نیفتد.

۲- اسکی

اگر اسکی باز حرفه‌ای هستید با خیال راحت و با لذت و هیجان هرچه تمام‌تر در آلوارس اسکی کنید اما اگر اسکی بلد نیستید نگران نباشید، در پیست اسکی آلوارس، یک خط تله اسکی جهت آموزش و استفاده علاقه‌مندان به این رشته نصب و راه اندازی شده است که می‌توانید با خیال راحت از مربیان این رشته یادبگیرد و اسکی کنید.

 

آلوارس

۳- تله سیژ آلوارس

تله سیژ تقریبا مثل تله کابین است و شکل و شمایلی شبیه تله کابین دارد اما با کمی تفاوت! در تله سیژ به جای کابین، یک سری صندلی‌های کاملا امن به کار رفته که با نشستن بر روی آن‌ها بر فراز درختان و رودخانه حرکت می‌کنید و مناظر و چشم اندازهای جذابی را از نظر می‌گذرانید. تله سیژ سواری یکی از هیجان انگیزترین اتفاقاتی است که می‌توانید در آلوارس تجربه کنید.

 

آلوارس

تله سیژ در واقع نوعی وسیله‌ی جابجایی یا بالابر است که معمولا در پیست‌های اسکی استفاده می‌شود و شامل یک حلقه کابل فولادی پیوسته است که در بین دو ایستگاه قرار گرفته‌اند و مجموعه‌ای از صندلی‌ها را جابجا می‌کنند.

تله سیژ آلوارس نیز با طول هزار و ۲۰۰ متری در فاز اول بهره برداری شده و شما می‌توانید با نشستن در صندلی‌های ۲ نفره تله سیژ منطقه را از ارتفاعات ببینید که قطعا لباس سپیدِ برفی منطقه شما را نیز به وجد خواهد آورد.

گزارش: نسیم عالی دانشور


 مناطق طبیعی استان اردبیل |گردشگری در زمستان استان اردبیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.