https://didshahr.ir/8048

قلعه اولتان نام دژی کهن در شهر پارس‌ آباد و مربوط به دوره اشکانی با ۷۰ هکتار وسعت است که بازمانده شهری باستانی به نام « ورثان» محسوب می شود.
پایگاه ملی می‌تواند فرصتی جهت صیانت هرچه بیشتر، جذب اعتبار و ساماندهی یک اثر تاریخی را فراهم سازد و با تخصیص اعتبارات لازم و ویژه این منطقه را می‌توان به یکی از به قطب‌های گردشگری شمال غرب کشور تبدیل کرد.

قلعه اولتان

محوطه تاریخی اولتان قالاسی در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۸ با شماره ۲۶۵۴ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده و در تاریخ ۲ مهرماه ۱۳۹۸ عرصه و حرایم آن به تصویب شورای حرایم وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی رسیده است. این محوطه تاریخی در شمال استان قرار دارد، جایی که می‌تواند یک نقطه پایانی باشکوه برای مسیر گردشگری جنوب به شمال استان باشد.

بیشتر بدانید: اولتان؛ تاریخ ۲۰۰ ساله شهرستان پارس آباد

حریم قلعه باستانی و تاریخی اولتان از سوی وزارت میراث فرهنگی تصویب و ابلاغ شده است و در صورت تصویب پایگاه ملی باستان شناسی قلعه اولتان به زودی ایجاد می‌شود.

اظهارات مسئولان در مورد تبدیل قلعه اولتان پارس آباد به پایگاه ملی در اینجا آمده است.


قلعه اولتان صاحب پایگاه ملی باستان شناسی می شود

24 آبان ماه 1399

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: حریم قلعه باستانی و تاریخی اولتان از سوی وزارت میراث فرهنگی تصویب و ابلاغ شده است و پایگاه ملی باستان شناسی قلعه اولتان به زودی ایجاد می‌شود.

به گزارش دیدشهر؛ نادر فلاحی در نشست با فرماندار شهرستان پارس‌آباد اظهار داشت: حریم قلعه باستانی و تاریخی اولتان از سوی وزارت میراث فرهنگی تصویب و ابلاغ شده است و پایگاه ملی باستان شناسی قلعه اولتان به روزی ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به شهر یئری مشگین‌شهر افزود: با پیگیرهای انجام شده، قلعه اولتان به عنوان دومین پایگاه ملی استان بعد از شهر یئری مشکین تصویب می‌شود.

فلاحی با تاکید بر ظرفیت‌های استان اردبیل در حوزه گردشگری تصریح کرد: استان اردبیل در عرصه‌های مختلف ظرفیت‌ها و قابلیت‌های ویژه‌ای از جمله در حوزه گردشگری دارد که از این میان شهرستان مرزی پارس‌آباد مغان در شمال استان نقش بسزایی ایفا می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل بیان کرد: پایگاه ملی می‌تواند فرصتی جهت صیانت هرچه بیشتر، جذب اعتبار و ساماندهی یک اثر تاریخی را فراهم سازد و با تخصیص اعتبارات لازم و ویژه این منطقه را می‌توان به یکی از به قطب‌های گردشگری شمال غرب کشور تبدیل کرد.


قلعه اولتان پارس آباد بعنوان پایگاه ملی معرفی می شود

2 شهریورماه 1398

به گزارش دیدشهر(didshahr.ir)، نادر فلاحی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان پارس آباد با بیان اینکه طی سال‌های گذشته مطالعات زیربنایی از این اثر تاریخی انجام نشده بود، گفت: در پاسخ به مطالبه مردم این اثر تاریخی با مطالعه کارشناسان میراث فرهنگی استان تعیین حریم شد و در ماه‌های آتی نیز به عنوان پایگاه ملی معرفی می‌شود.


آغاز کاوش قلعه اولتان از فصل بهار

8 دی ماه 1401

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل از اجرای پروژه‌های متنوع در شمال استان اردبیل خبر داد و گفت: این پروژه‌ها با احصا نیاز هر منطقه تعریف شده است.

نادر فلاحی تصریح کرد: شهرستان‌های شمالی استان ویژگی‌های منحصربه فردی در حوزه گردشگری دارند که با تعریف پروژه‌های متنوع به دنبال توسعه گردشگری شهرهای شمالی استان هستیم.

وی بیان داشت:  با تلاش‌های صورت گرفته در معاونت صنایع دستی و پیگیری‌های انجام یافته در خصوص تکمیل پرونده ورنی مغان، این اثر امسال و همزمان با روز جهانی مالکیت فکری و معنوی نشان جغرافیای بین‌المللی دریافت کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل ادامه داد: اصالت، مرغوبیت، نوآوری و بازاریابی از مهم‌ترین عوامل انتخاب این اثر برای دریافت این نشان بین المللی بود که در تحقق توسعه پایدار در استان اردبیل به ویژه در منطقه مغان نقش بسزایی خواهد داشت.

فلاحی با اشاره به دیگر اقدامات انجام یافته در شهرستان‌ های شمالی استان اردبیل، اضافه کرد: کاوش قلعه تاریخی اولتان نیز در اولویت برنامه‌های کاوش معاونت میراث فرهنگی در سال آینده قرار دارد که در صورت تامین اعتبار از بهار سال آینده آغاز شد.

وی تاکید کرد: همچنین پیشنهاد تبدیل این قلعه تاریخی به پایگاه ملی نیز از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان به وزارت میراث فرهنگی داده شده است که در صورت تصویب آن از محل اعتبارات ملی برای این مجموعه تاریخی هزینه خواهد شد.

 


قلعه اولتان پارس آباد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.