https://didshahr.ir/9758

استان اردبیل بعنوان یکی از استانهای سردسیر کشور نیمی از سال پوشیده از برف است و زمستان، فرصتی مناسب برای توسعه گردشگری می باشد.

ورزش زمستانی اسکی

نویسنده: مریم محرمی

به گزارش دیدشهر، استان اردبیل از جمله مناطق مستعد توسعه گردشگری و ورزش‌های زمستانی است که دارای موقعیت‌های مناسب کوهستانی و دامنه‌های برف‌گیر بوده ولی همچنان این استان در دوراهی احیا و غفلت از ورزش‌های زمستانی مانده است.

این استان با داشتن کلیه شرایط لازم بعنوان یک قطب مهم در توسعه ورزش‌های زمستانی محسوب می‌شود اما عدم تدوین برنامه‌های راهبردی و برنامه‌ریزی لازم در این راستا امکان توسعه این منطقه در قالب ورزش‌های زمستانی را با مشکل مواجه کرده است.

ورزش های زمستانی، موضوعی فراموش شده در منطقه برفی اردبیل

استان اردبیل در ارتفاع یک هزار و ۳۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و به عنوان یک منطقه سردسیر و کوهستانی از شرایط اقلیمی و جغرافیایی بسیار مناسبی برای ورزش‌های زمستانی برخوردار است و از نظر ساختار، منطقه‌ای است که ظرفیت‌ها و قابلیت‌های لازم برای توسعه این ورزش‌های زمستانی را داراست.

لذا توسعه ورزش‌های زمستانی برای کمک به رونق صنعت گردشگری و شناساندن قابلیت‌های متعدد استان اردبیل به گردشگران ضروری است .

مناطق تفریحی و ورزشی زیادی در استان اردبیل می‌تواند میزبان مناسبی برای ورزشکاران ملی و حتی بازی‌های آسیایی باشد که این امر همچنان در هاله‌ای از ابهام و به دور از نگاه مسئولان مانده است.

زمستان پونل

طرح زمستان بیدار، طرحی برای رونق گردشگری استان اردبیل

سال 1399 اکبر بهنام جو استاندار وقت اردبیل برای رونق گردشگری در فصل زمستان، برنامه زمستان بیدار را در استان اردبیل مطرح کرد، تا از این طریق و با اجرای جشنواره های زمستانی در شهرستانهای استان اردبیل به رونق گردشگری کمک کند.

بهنام جو معتقد بود طرح زمستان بیدار با محوریت خروج از گردشگری فصلی در اردبیل اجرا می‌شود و این رویکرد جدید اتخاذ شده گردشگری اردبیل از حالت فصلی خارج شده و نگاه مسئولان به این حوزه توسعه محور است.

ورزش زمستانی

مناطقی بکر استان اردبیل، فرصتی برای توسعه ورزشهای زمستانی

مناطق مناسب استان که ظرفیت بالایی در توسعه ورزش‌های زمستانی دارند عملا در اختیار ارگان‌های مختلفی همچون استانداری، سازمان همیاری، منابع طبیعی، شهرداری و میراث فرهنگی و گردشگری قرار گرفته است و امکان مدیریت مناطق در راستای توسعه این ورزش‌ها و توریسم گردشگری توسط دستگاه‌های ورزشی را با مشکل مواجه کرده است که این امر نیز همت والایی را می‌طلبد.

 

جشنواره زمستانی

زمستان، فرصتی مناسب برای توسعه گردشگری اردبیل

بیشتر مناطق استان اردبیل برای جذب توریستم زمستانی مناسب هستند اما مناطق کمربندی سبلان که شامل اردبیل، نیر، مشگین‌شهر و سرعین است یکی از مناطق بکر برای توسعه این نوع ورزش‌ها محسوب می‌شوند اما متاسفانه نوع نگرش به این ورزش و موضوع توریسم و گردشگری از سوی مسئولان عملا امکان بهره‌وری و بهره‌مندی از ظرفیت‌های موجود و تحقق پتانسیل‌های استان را با مشکل مواجه کرده است.

مناطقی همچون مناطق ویژه خلخال از مهم‌ترین مناطق در استان اردبیل در زمینه معرفی توریسم ورزشی است و نیز در این منطقه تفرجگاه اندبیل و گردنه الماس محور خلخال- اسالم از مستعدترین مناطق دیگر در استان اردبیل محسوب می‌شوند که همه این‌ها نیازمند توجه ویژه و تخصیص اعتبارات کافی برای توسعه و رونق هستند.

شهرستان سرعین به عنوان یک قطب با داشتن شرایط لازم در توسعه توریسم به ویژه در فصل زمستان به لحاظ تراکم پایین میهمانان، دارا بودن هتل‌ها و مهمانسراهای مجهز، همچنین آب‌های گرم و نزدیکی به منطقه ویژه آلوارس و کوه سبلان به عنوان یک منطقه ملی و فراملی از نظر جذب توریسم ظرفیت و قابلیت بسیار بالایی برخوردار است.

زمستان، فرصتی مناسب برای توسعه گردشگر

همان طور که استان اردبیل قابلیت بسیار بالایی در جذب توریسم و گردشگران خارجی و داخلی در فصل زمستان دارد باید مسئولان توجه ویژه‌ای به بحث ورزش‌های زمستانی به خصوص جشنواره‌های برگزار شده در استان داشته باشند چرا که توجه به این امر می‌تواند مشکل جذب گردشگران در بحث ورزش‌های زمستانی در اردبیل را برطرف سازد.

بررسی ها نشان می دهد یکی از مشکلات اساسی در این زمینه و توسعه ورزش‌های زمستانی استان، عدم تخصیص و تامین اعتبارات لازم در جهت تکمیل و راه‌اندازی کامل مناطق با قابلیت بالا است.

در این راستا باید تمامی دستگاه‌های ورزشی استان و شهرستان‌ها اهتمام و همکاری جدی داشته باشند تا بتوانیم در آینده‌ای نزدیک شاهد تبدیل شدن استان اردبیل به قطب اصلی ورزش‌های زمستانی در منطقه باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.