https://didshahr.ir/9832

آبگرم گاومیش گلی بعنوان یکی از مهمترین آبگرمهای سرعین از جمله قدیمی ترین و پر آب ترین آبگرمهای کشور بوده و از نظر آبدهی و وسعت سر آمد آبگرمهای سرعین است.

آبدرمانی

به گزارش دیدشهر، پیش از آنکه استفاده بهینه از آن بدین شکل صورت گیرد، بعد از اینکه مقداری از حرارت آب کاسته می شده است، گاومیش ها در داخل استخر می خوابیدند و بدین سبب از آن به بعد نام این حوضچه به آبگرم گاومیش گلی معروف شد.

در سالیان گذشته آب مازاد چشمه های معدنی به خصوص آب گامیش گلی از سمت جنوب شرقی وارد نهری می شد و به فاصله یکصد و پنجاه متری آسیابی را می گردانیدند.

این آسیاب در آن ایام از گرانبهاترین آسیاب های آذربایجان به حساب می آمده زیرا بر خلاف آسیاب های دیگر آب آن در زمستان یخ نمی زده است در تمام ۱۲ ماه سال کار می کرده است.

دمای آبگرم گاومیش گلی

آبگرم گاو میش گلی در شهر سرعین پر آب ترین چشمه معدنی شهر سرعین از لحاظ آبدهی و وسعت می باشد و آبدهی آن ۱۴۰ لیتر در ثانیه است.

گاومیش گلی

 

این آبگرم دارای استخری روباز به مساحت ۴۰۰ متر با عمق ۱۳۰ سانتی متر است.

چمشه آبگرم گاومیش گلی در حوض ۴۶ درجه سانتی گراد است.

ترکیبات شیمیایی آبگرم گاومیش گلی

آب گاومیش گلی ترش مزه بیرنگ و کمی بودار است.

ترکیبات گاومش گلی آنیونهای آن کربنات، بیکربنات، کلروره، سولفات و کاتیون های آن کلسیم، منیزیم، سدیم و پتایسم می باشد.

 

گاومیش گلی

 

هدایت الکتریکی برای ۲۵ درجه حرارت ۱۳۰۰ و PH آن ۵۸/۶، باقیمانده مواد خشک شده از تبخیر آب آن ۶۸۷ میلیگرم در لیتر بوده و آب آن در ردیف آبهای کلروره، بیکرنات سدیک و کلسیک گرم می باشد.

خاصیت درمانی آبگرم گاومیش گلی

آبگرم گاو میش گلی به علت داشتن ترکیب کلروبی کربناته سدیک و کلسیک برای درمان بیماری های عمومی، بیماریهای سیستم حرکتی (دردهای مزمن روماتیسمی) و بیماری های زنان، خنازیر و بیماری های قلبی و نیز تقویت عمومی بدن قابل استفاده است.

 


گردشگری استان اردبیل| سرعین| گردشگری سرعین | آبگرم گاومیش گلی | آبدرمانی گاومیش گلی

  • ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  • چاپ کردن
  • https://didshahr.ir/9832

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.