https://didshahr.ir/10090

استان اردبیل به عنوان مجموعه ای از شگفتی های طبیعی و یادمان های تاریخی، جاذبه های فراوانی را در خود جای داده است.

اردبیل

نمایی از شهر اردبیل از بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

به گزارش دیدشهر، فلات اردبیل در شرقی ترین قسمت شمال غرب ایران به عنوان قطعه ای از بهشت زمینی با بسیاری از ویژگی های طبیعی و تاریخی، مقصد خیل عظیمی از مسافران و گردشگران است.

نام استان اردبیل از گذشته های دور، خنکای تابستان در کوچه و پس کوچه ‎های قدیمی، بوستان ها و پارک های امروزی، باغچه های پردرخت در منازل قدیمی، کرانه های سرسبز رودخانه پرآب بالخلو، دریاچه مواج شورابیل و ده ها پدیده کم نظیر دیگر در ذهن مردم این منطقه و نیز افرادی که دست کم ساعاتی در این شهر زندگی کرده اند را تداعی می کند.

هر چند شهرت دیرینه استان اردبیل به داشتن هوای خنک، عامل مهمی است که هزاران نفر از ساکنان ایران را در فصول مختلف به ویژه تابستان به این دیار روانه می کند.

مجموعه بازار تاریخی و مسجد جمعه در اردبیل، مقبره شیخ حیدر و قلعه های دیو، قهقهه و کهنه در مشگین شهر، قیز قلعه و شاه تپه در شهرستان گرمی و هفت تپه در خلخال و ده ها منزل و بنای باستانی کوچک دیگر نیز در گوشه و کنار این استان تاریخی وجود دارند که دیدار از آن ها به علاقه مندان؛ آرامش معنوی می بخشد.

بقعه حضرت شیخ العارفین سید صفی الدین اردبیلی و بقعه شیخ کلخوران از دیگر جاذبه های تاریخی و دینی و نماد معماری اسلامی-ایرانی است که همواره در طول تاریخ، زیارتگاه بسیاری از عارفان و سالکان محسوب شده است.


بقعه شیخ صفی نگین آثار باستانی اردبیل

مجموعه تاریخی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان نگین بناهای باستانی این استان در مرکز شهر اردبیل و در میدان عالی قاپو با داشتن جنت سرا، شربت خانه، چینی خانه، گنبد الله الله و مقابر خاندان صفوی یکی از ۱۰ اثر مهم باستانی ایران زمین محسوب می شود.

ساخت این مجموعه در نوع خود بسیار جالب منحصر به فرد است.

 

شیخ صفی

عکسی زیبا از بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

این بقعه با فرم های معماری سنتی ایران، کاربری متنوعی از جمله کتابخانه، مسجد، مدرسه، بقعه و… دارد. مسیر دسترسی به بقعه شیخ از ۷ بخش، به نشانه ۷ وادی عرفان تصوف تشکیل شده که با ۸ دروازه، به نشانه ۸ نگرش تصوف از هم جدا شده اند.

نما و فضای داخلی بقعه و تزئینات فراوان آن به خوبی باقی مانده اند و مجموعه چشمگیری از دست سازهای قدیمی را می توان دید. بقعه شیخ صفی الدین مجموعه ای نادر از اجزای معماری اسلامی در قرون وسطی به شمار می رود.

برای خواندن ادامه این مطلب اینجا کلیک کنید


بقعه شیخ کلخوران

بقعه شیخ کلخوران که متعلق به امین الدین جبرئیل؛ پدر شیخ صفی الدین اسحق جد سلاطین صفوی است در روستای کلخوران اردبیل واقع شده است.

 

بقعه شیخ کلخوران

بقعه شیخ کلخواران جد خاندان صفویه

تاریخ بنای اولیه بنا به نیمه اول قرن دهم هجری قمری مربوط است و در محوطه ای که بناهای متعدد دارد محصور است.

مطالب بیشتر در این مورد را اینجا بخوانید.


 

جنگل فندقلو تفرجگاهی طبیعی با درختان درهم تنیده فندق

تفرجگاه جنگلی فندقلو در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان نمین با مناظر دل انگیز طبیعی همه ساله پذیرای ده ها هزار نفر از گردشگران است.

 

فندقلو

فندقلو دروازه ورود به زیبایی های طبیعت

مطالب بیشتر در این مورد را اینجا بخوانید.


نئور، دریاچه ای شگفت در دل کوهستان

دامنه های رنگارنگ رشته کوه باغرو در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل، دریاچه ای زیبا موسوم به نئور را در دل خود جای داده است که مجموعه ای از شگفتی های طبیعی به شمار می آید.

 

دریاچه نئور

نئور ، دریاچه ای شیرین 

 دریاچه نئور با حدود ۲ هزار و ۵۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا از زیبایی و تنوع منحصر به فرد زیستی برخوردار است.

مطالب بیشتر در این مورد را اینجا بخوانید.

 


شورابیل دریاچه استثنایی اردبیل

دریاچه شورابیل در اردبیل که در گذشته های نه چندان دور لجن هایش بیماران را شفا و محیط طبیعی وصف ناپذیرش روان انسان را آرامش می بخشید امروزه به یکی از مکان های تفریحی و گردشگری داخل شهر اردبیل تبدیل شده است.

شورابیل اردبیل

شورابیل منطقه گردشگری شهری اردبیل

مطالب بیشتر در این مورد را اینجا بخوانید.


سبلان کوهی به بلندای تاریخ و تابلویی زیبا از هستی

تلاقی جریان آب از عمق دره با صدای برخورد ملایم نسیم به صخره هایی که چون تیغ های سنگی رنگارنگ سقف آسمان را شکافته اند زمزمه آرامش بخشی را در سکوت کوهستان به وجود آورده است تا قصه دراز سبلان یا بام آذربایجان را در اندک زمانی به دوست داران طبیعت نقل کند.

 

سبلان

سبلان همیشه استوار و زیبا

مطالب بیشتر در این مورد را اینجا بخوانید.


اندبیل خلخال مکانی سیاحتی برای تمام فصول

روستای کوهستانی و زیبای اندبیل از توابع بخش مرکزی شهرستان خلخال نیز که پیست اسکی اندبیل در آن قرار دارد در یک کیلومتری شمال شرقی شهر خلخال و ۱۱۰ کیلومتری مرکز استان (اردبیل) واقع است. در سال های گذشته چندین جشنواره ورزش های زمستانی در این منطقه برگزار شده و هنرمندان و ورزشکاران مختلفی از سراسر کشور در آن حضور یافته اند.

 

اندبیل

اندبیل روستایی ناشناخته با ظرفیت گردشگری

مطالب بیشتر در این مورد را اینجا بخوانید.


استخرهای معدنی بخارآلود سرعین، درمانگر بیماری ها

سرعین در ۲۵ کیلومتری غرب اردبیل و در دامنه کوه سبلان یکی از نقاط بسیار مهم سیاحتی این استان و نیز یکی از ۱۰ مرکز مهم گردشگری ایران محسوب می شود.

 

سرعین

آبدرمانی های سرعین مشهور در جهان

این شهر به تنهایی بخش عمده ای از گردشگران استان اردبیل را به خود اختصاص داده و شاید علاوه بر آب و هوا و طبیعت دل انگیز این استان نام سرعین است که منطقه را به عنوان سیاحتی مطرح کرده است.

مطالب بیشتر در این مورد را اینجا بخوانید.


شهریئری نماد باستانی بودن مشگین شهر

محوطه باستانی شهریئری با قدمت بیش از ۳ هزار سال قبل از میلاد که جزو آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی محسوب می شود.

 

شهریئری

شهریئری مشگین شهر، شهر تمدن و تاریخ

محوطه‌ی شهریئری یکی از آثار تاریخی منحصر به‌ فرد شهرستان مشگین شهر در استان اردبیل است. این محوطه‌ی ۴۰۰ هکتاری شامل حدود ۲۸۰ سنگ‌افراشته‌ی باستانی است که قدمت آن‌ها حدود ۸ هزار سال برآورد می شود. این آثار به اواخر عصر مفرغ و دوره‌ی نوسنگی و مس‌سنگی و نیز اوایل عصر آهن متعلق‌اند.

مطالب بیشتر در این مورد را اینجا بخوانید.

خبرنگار: مسعود وسیله

 


گردشگری استان اردبیل | گردشگری اردبیل |جاذبه های گردشگری استان اردبیل | مناطق گردشگری استان اردبیل

دیدگاه ها

  1. مریم گفت:

    سلام
    عکس اول «نمایی از شهر اردبیل از بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی» نیست… از اداره میراث است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.