https://didshahr.ir/11109

خانه رییسی که از خانه های تاریخی زمان قاجار در اردبیل است با مشارکت و همکاری صاحب ملک و اداره میراث فرهنگی استان اردبیل مرمت و بازسازی شد.

 

نادرفلاحی

 

به گزارش دیدشهر(didshahr.ir)، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: خانه تاریخی رئیسی در اردبیل با همکاری و مشارکت مالک بازسازی و مرمت شده است.

نادر فلاحی در بازدید از خانه تاریخی رئیسی در اردبیل اظهار داشت: خانه تاریخی رئیسی در اردبیل با همکاری و مشارکت مالک بازسازی و مرمت شده است.
وی با بیان اینکه از بازسازی خانه تاریخی رئیسی در اردبیل خبر داد و افزود: این اثر تاریخی در سال ۹۵ به ثبت رسیده است و از ابتدای سال ۹۷ بصورت مشارکتی با مالک اقدام به مرمت و بازسازی آن شده است.
فلاحی تصریح کرد: اهم فعالیت های انجام شده در این بنا مرمت دیوارهای محیطی اتاق ضلع جنوب غربی، تالار و اتاق‌های طبقه فوقانی، مرمت هشتی ورودی و راه پله، مرمت سردر ورودی ضلع شمالی، مرمت و رنگ آمیزی درب و پنجره های چوبی، مرمت سنگ ازاره حیاط، مرمت نمای ضلع جنوب غربی، کف‌سازی اتاق‌ها، نقاشی اتاق‌های قسمت‌های مرمت شده و مرمت شومینه بوده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با اشاره به قدمت تاریخی این بنا که به دوره قاجار می‌رسد، اضافه کرد: این بنا در داخل بافت تاریخی شهر اردبیل واقع شده و بر اساس معماری رایج اردبیل به طوری که حیاط در جنوب و اعیان در شمال ساخته شده و دارای مساحتی ۸۴۴٫۹۹ متر مربع زیر بنا است.
وی اظهار کرد: از ویژگی‌های خاص این بنا می‌توان به شبستان زنانه تالار آن اشاره کرد که در گذشته دارای اورسی بوده و در اوایل پهلوی تخریب و با وضع موجود با ۴ پنجره مرمت انجام گرفته است.

گردشگری استان اردبیل | گردشگری اردبیل | خانه های تاریخی اردبیل | میراث فرهنگی اردبیل | نادر فلاحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.