https://didshahr.ir/16732

مدرسه امام خمینی بیله سوار یکی از یکی قدیمی ترین مدراس استان اردبیل محسوب می شود.

مدرسه امام خمینی بیله سوار

معرفی مدرسه امام خمینی بیله سوار

به گزارش دیدشهر؛ قدمت تعلیم و تربیت در اردبیل به بیش از ۱۰۰ سال می‌رسد. از زمان حکومت قاجار اولین مدارس با وجود عدم استقبال عده‌ای در اردبیل شکل گرفته است و در ادوار بعد به تعداد آن اضافه می‌شود.

تا جایی که به گفته پژوهشگر تاریخ اردبیل طبق اسناد و مدارک موجود مدرسه نصریه که مؤسس آن سردار تنکابنی است در سال ۱۲۸۴ در اردبیل تأسیس شده و قدیمی‌ترین مدرسه در این استان محسوب می‌شود

همچنین به شواهد اسناد مدرسه ابتدایی ناصری (روایی) خلخال قدیمی‌ترین مدرسه استان و منطقه است که در سال ۱۲۸۵ به همت شادروان ناصر روایی تأسیس گشته است.

امروز از مدارس ذکر شده اثری باقی نمانده و در بین بناهای تاریخی مدارس قدیمی‌ترین آن به مدرسه بیله سوار اختصاص دارد.

مدرسه امام خمینی در دوران سلطنت محمدعلی شاه و احمد شاه یک مکتب خانه با بنای خشتی بود و آخوند ملاجواد قرآن و سایر علوم را تدریس می کرد.

اواخر سلطنت احمد شاه درسال ۱۳۰۴بنای خشتی تخریب و مدرسه ای جدیدی در همان مکان ساخته شده  است.

به گفته اهالی هزینه ساخت این مدرسه از خودیاری مردم تامین شد و سرگرد یاور دوستعلی ماکو رییس مرزبانی درجه یک مغان که آن زمان در بیله سوار مستقر بود مهندسی این مدرسه را انجام داد.

این بنا دارای پلان U شکل و کاملاً متقارن است.

 

مدرسه امام خمینی بیله سوار

 

فضاهای آموزشی شامل چهار کلاس درس، یک تالار در بخش شرقی با عنوان کتابخانه و یک تالار در بخش غربی که به فضای اداری تفکیک شده است که در طول سال ها دچار اندک تغییرات شده است

خوشبختانه ساختمان قدیمی این مدرسه هنوز هم سالم مانده و امروز عنوان قدیمی ترین بنای آموزشی استان اردبیل و منطقه مغان را یدک کشیده و جزوء آثار تاریخی و دیدنی شهر می باشد.

این بنا دارای تزئینات آجری زیبا در نما به صورت هره سازی، دوال بندی نقوش هندسی بسیار زیبا با استفاده از آجرهای دو سر (ذوزنقه) و قاب بندی آجری در و پنجره ها می باشد.

این مدرسه جزء اولین مدارس ساخته شده استان اردبیل می باشد؛ که در ابتدا بنام مدرسه پهلوی، سالها طالبان علم و دانش بیله سوار و نواحی اطراف آن را به خود جذب می کرد.

 

بیله سوار

 

این مدرسه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به مدرسه امام خمینی تغیر نام داده شد.

با توجه به ثبت ملی مدرسه بیله سوار، میراث فرهنگی آماده تبدیل مدرسه به موزه است و حتی طرح تبدیل آن به موزه مردم شناسی مغان در جلسات متعددی بررسی شده است.

مدرسه امام خمینی در ابتدای خیابان امام جنب پاسگاه قدیمی شهرستان بیله سوار قرار دارد.

این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۵۱۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

درباره بیله سوار بیشتر بدانید

با مناطق تاریخی و گردشگری بیله سوار بیشتر آشنا شوید

 

  • ۱۳۹۹/۰۵/۰۳
  • چاپ کردن
  • https://didshahr.ir/16732

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.