https://didshahr.ir/17587

مناظر اطراف رود ارس به خاطر داشتن جاذبه‌های طبیعی و تاریخی هر ساله گردشگران زیادی را از اقصی نقاط ایران و دنیا به سمت خود جذب می‌کند.

ارس

به گزارش دیدشهر؛ رودخانه ارس در شمال غربی کشور و در مجاورت کشور‌های همسایه مانند ارمنستان، آذربایجان و نخجوان قرار گرفته است و به خاطر قرارگیری در استان آذربایجان شرقی از گذشته تا کنون از اهمیت بالای سوق‌الجیشی و تجاری برخوردار بوده است.

این رود از رودخانه‌های پر آب، خروشان و مرزی کشور ایران و آذربایجان شرقی به شمار می‌آید که از منطقه آرپا چای آناتولی سرچشمه می‌گیرد و پس از گذر از مرز ایران وارد جمهوری آذربایجان (نخجوان) شده و به رودخانه کورا و در نهایت به دریای خزر می‌ریزد.

رود ارس پس از عهدنامه گلستان به عنوان مرز ایران و روسیه انتخاب شد و بعد‌ها تمامی مناطق شمال این رود از ایران جدا و به خاک روسیه اضافه شد.

این رود در منابع و اصطلاحات یونانیان و اروپاییان به نام‌های آراکس، ارکساس و آراکسس بوده و از قدیم اِراسک و آراسک نامیده می‌شد و در زبان ترکی بیشتر مردمان این خطه از سرزمین ایران از آن به نام آراز یا آراس یاد می‌کنند.

آرازچایی

در این باره بخوانید: آرازچایی، معروفترین مقصد گردشگری پارس آباد

در مناظر اطراف رود ارس نادرترین حیوانات و پرندگان و گونه‌های گیاهی به دلیل آب و هوای مساعد زیست می‌کنند که دیدنشان برای هر بیننده‌ای به راستی تماشایی است.

بر روی این رودخانه پل‌های زیادی همچون پل چوبی و پل راه آهن جلفا، پل مواصلاتی پلدشت، پل موردوز، پل اصلاندوز، پل بیله سوار مغان زده‌اند تا مبادی ورودی و خروجی ارس به راحتی با کشور‌های همسایه صورت بگیرد.

مناظر اطراف رود ارس به خاطر داشتن جاذبه‌های طبیعی و تاریخی هر ساله گردشگران زیادی را از اقصی نقاط ایران و دنیا به سمت خود جذب می‌کند.

رودخانه‌ی پرآب و خروشان ارس علاوه بر جذابیت‌های ویژه گردشگری و تاثیرات مثبت اکوسیستمی، قابلیت ارزشمندی از نظر ماهیگیری در فصول خاصی از سال را دارد، بخصوص شهر‌های پلدشت، جلفا و سیه رود که در نزدیکی این رود واقع شدند هر ساله گردشگران قلاب به دست زیادی را در این مناطق می‌کشاند که در ساحل و حواشی رود ارس ماهیگیری کنند. چرا که ماهی‌های رود ارس ۱۰ گونه است که ۶ گونه از این ماهی‌ها نسبت به ماهی‌های دیگر بزرگتر است و از مقاومت بیشتری در حین صید برخوردارند به همین دلیل صید این گونه‌ها در بین علاقمندان صیادی و ورزشکاران از اهمیت بسیار بالا و ارزشمندی برخوردار است.

طبیعت سرسبز جزیره‌های رود ارس و کوه‌های زیبا و سر به فلک کشیده اطراف آن منطقه دل‌انگیزی را به وجود آورده تا گردشگران تور پارس آباد و اطلاندوز دیدن این منطقه را در لیست گشت‌های خود قرار دهند.

ارس

در این باره بخوانید:

آرازچایی، معروفترین مقصد گردشگری پارس آباد

  • ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  • چاپ کردن
  • https://didshahr.ir/17587

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.