https://didshahr.ir/19012

استان اردبیل به استانِ دست بافته‌ها شناخته شده است؛ دست بافته‌هایی که برخوردار از تنوع است و به نام روستاهای این استان ثبت شده است از جمله این دست بافت ها گلیم شهر عنبران را می توان نام برد.

روستای عنبران علیا

به گزارش دیدشهر؛ «گلیم» در بسیاری از شهرها و روستاهای اردبیل در طرح‌ها، اندازه‌ها و رنگ‌های متنوع بافته می‌شود، اما گلیم عنبران در شهرستان نمین به دلیل کیفیت و نقوش خاص آوازه جهان شده است.

بیشتر بدانید: عنبران روستای عارفان و سالکان سوخته دل

گلیم عنبران از قدیمی‌ترین زیراندازهای ایرانی است که از تمدن غنی این مرز و بوم به یادگار مانده است و به دلیل این‌که تغییرات بافت آن با گذشت زمان محسوس نیست، استفاده زیادی در زندگی ایرانیان باستان داشته است.

شهر عنبران رتبه سوم تولید‌ گلیم در کشور را نیز دارد و روستاهای شهر عنبران از جمله میناباد، کلش، میرزانق، عنبران علیا و ساوو پیله، زنان و دختران هنرهایی روی گلیم خلق می‌کنند که اصالت این نقوش آن را تبدیل به یک برند جهانی کرده است.

بیشتر بدانید: عنبران؛ ماسوله ی استان اردبیل

نقوش سنتی و اساطیری گلیم‌های بافته‌شده عنبران سمبل نمادها و یا نقش‌هایی از خواسته باطنی بافندگان و بیانگر آرزوها و نیازهای مردمان ساکن این مناطق است.

گلیم های منطقه عنبران با نقوشی بی‌بدیل چشم هر بیننده‌ای را می‌نوازد، بیش از ۱۵ طرح در بین بافته‌های گلیم شهر عنبران دیده می‌شود که معروف‌ترین آنها نازنازی ترنج و بته‌ریز است.

حاشیه های گلیم عنبران دارای چند دور نقش هستند که در درون آن نقش های اصلی گلیم بافته شده و این نقش ها عبارت اند از ‘بوکوگل’، ‘پوته’ ، ‘گانگل’ و ‘جنگل’ که هرکدام تداعی کننده بخشی از زندگی و محیط فکری ویژه ای با سابقه تاریخی خود است.

گلیم عنبران

با کمی تفکر در دوسوی گلیم بافته شده در عنبران می‌توان اوج هنر را در بافت دوسویه گلیم دریافت، عجیب است که با یک‌بار بافتن، هر دوسوی گلیم به یک شکل نمود پیدا می‌کند یعنی گلیم عنبران پشت و رو ندارد و علت عدم توانایی صنعت بی‌رحم امروزی در نابودی و ارائه جایگزین برای گلیم عنبران همین است و بس.

دراین باره بیشتر بخوانید:گلیم عنبران با نشان کیفیت یونسکو

گلیم از دست بافته های مهم و دارای قدمت تاریخی است که تار و پود آن به طور معمول از پشم حیوانات اهلی به دست می آید.

جنس گلیم از نخ های پشمی با ترکیب رنگهای الوان است بطوریکه تارهای آن از نخ محکم و سفید رنگ به نام ‘بهارش’ یا ‘ویله’ و پودها از نخ های نرم رنگارنگ که درزبان محلی ‘توق’ نامیده می شود، تشکیل می شود.

این گلیم ها در هر منطقه طرح ها و نقش های مختص خود را دارد البته نقوش و رنگ های مشترکی نیز در بین گلیم ها مشاهده می شود و از این محصول یا صنعت دستی به عنوان زیرانداز، کادو، تزئینات خانه و گاهی برای جهیزیه عروس ها استفاده می شود.

شهر عنبران اردبیل در هفت کیلومتری شهرستان نمین و در مرز ایران و جمهوری آذربایجان واقع شده است.

گردآورنده: مریم محرمی


گردشگری استان اردبیل | گردشگری نمین 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.