https://didshahr.ir/19186

آیین خدر نبی حکایت از نزدیک شدن بهار دارد.

خدر نبی

به گزارش دیدشهر؛ سراسر خطه کهن آذربایجان از جمله منطقه خلخال از دیر باز دارای آیین ها و جشن های سنتی متعددی در طول سال، خصوصا در نیمه دوم سال و در فصول سرد بوده اند و مردم آذربایجان و خلخال همواره با برگزاری این آیین های سنتی و زیبا در زمستان سرد و برفی به جمع خود و خانواده های خودگرمی و نشاط می بخشیدند و تحمل زمستان طولانی را با برگزاری این جشن ها و آیین ها آسان تر می کردند و البته هر چه به پایان زمستان و رسیدن بهار نزدیک تر می شدند این جشن ها و آیین ها پر رنگ تر و پر نشاط تر می شدند و رنگ و بوی بهاری می گرفتند….

بر طبق گفته های گذشتگان با برگزاری جشن خدر نبی (خدیرنبی یا خئدیر نبی) ، کوچه ها و محلات شهر و روستاها ،حال و هوای خاصی پیدا می کردند.


کلیک کنید: اگر مدرک یا کارتی را گم کردید حتما بخوانید


یکی از مهمترین بخش آیین خدر نبی، تهیه قووت بود که با ترکیب و آسیاب کردن گندم برشته ـ بزرک”bazarak “نخودچی ـ عدس و …بدست می آمد.

مردم در خانه های خود بر روی آتش مقداری گندم، عدس، نخود و جو، کنجد سرخ کرده و آن را آسیاب کرده و به آرد تبدیل می کنند که رنگ آرد متمایل به رنگ کرمی است؛ و آن آرد ها را غربال کرده و با شکر مخلوط می کنند که در زبان محلی به آن قوود می گفتند.

بنا بر گفته کهن سالان و بر اساس منابع تاریخی در گذشته مقداری از قووت تهیه شده را در سینی بزرگ “که در اصطلاح محلی به مئژمئیی معروف است” ریخته در اتاقی خلوت می گذاشتند و عقیده بر این بود که حضرت خضر نبی با قمچی آنرا متبرک می نماید.

خدر نبی

بر طبق نقلی دیگر، هدف از ترکیب آرد دانه هایی که ذکر شد، طلب باروری و برکت بیشتر برای سال بعد زراعی بود و حتی از این قووت اصرار میکردند که زنان نازا بخورند چون آیین خدرنبی به نوعی آیین باروری و رونق باروری محسوب می شده است.

فردای آنروز قووت تبرک شده در بین یئدی قونشو “هفت همسایه” تقسیم می شد

البته در برخی روستاها و مناطق هم پختن آش گیلدیک که آش محلی و خوشمزه ای است و پخش آن بین همسایگان و اهالی محل هم جرئی از آیین خئدیر نبی بود.

نویسنده: داریوش مغیثی

در این باره بخوانید: خدر نبی” آیینی برای نیرو گرفتن زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.