https://didshahr.ir/20047

مسجد جامع نمین مربوط به دوره قاجار و در خیابان امام خمینی، نرسیده به بازار، جنب صارم السلطنه واقع شده است.

مسجد جامع نمین

به گزارش دیدشهر؛ مسجد جامع نمین قدیمیترین مسجد از دوران گذشته در این منطقه است بانی آن خانم خیر و نیکوکاری بنام فرخنده خانم می باشد که وی دختر عباس میرزای قاجار و عیال مرحوم میر کاظم خان بوده که در نمین زندگی می کرد.

تاریخ احداث آن سال ۱۲۷۶ ه.ق بوده و در شمال شرقی میدان اصلی شهر نمین واقع شده است.

در ورودی آن با ارتفاع دو متر از سطح زمین قرار دارد که دارای پله های سنگی بوده که بعد از آنها به در مسجد می رسد و ازآنجاوارد دهلیز شده که محل درآوردن کفش ها می باشد.

سقف دهیلیز از تیرهای جنگلی چوبی بوده که به طور پیوسته در کنار هم قرار گرفته است.

بالای دهلیز شبستان مسجد قرار دارد که محل حضور بانوان می باشد برای وارد شدن به این قسمت شبستان از درب قسمت غربی استفاده می شد.

مسجد دارای یک مناره ی آجری بلند است که آجر چینی آن به شکل منظم و نقشه دار و طرح آن به صورت آجرهای ایستاده و خوابیده پایین تا انتهای مناره ساخته شده است که مناره برای گفتن اذان و مناجات استفاده می شد.

بر روی سنگ الوار چوبی چهار تراشی که مدور شده بود قرار داده بودند آجرها روی الوار چوبی با ملات تا بالای مناره با خشت های پخته آجر ساخته شده بود.

نوع سازه این مسجد که با مصالح خشت و آجر ساخته شده از شیوه رازی تبعیت کرده معمولا در معماری قدیم در منطقه برای حفاظت و نگهداری ساختمان د رمقابل عوامل جوی قسمت بیرونی بنا از خشت پخته و قسمت داخلی آن را از خشت خام می ساختند.

وقنی داخل صحن مسجد می شوی ۸ ستون چوبی با ارتفاع بلندی جلب نظر می کند.

این ستون ها بر روی سنگ های چهار گوشی قرمز رنگی به حجاری شده بودند قرار دارد. سر ستون های کنده کاری شده که به صورت طراحی های جالب می باشند در بالای ستون ها قرار گرفته اند.

۴ تیر اصلی سقف مسجد که کار خرپا را انجام می دهند تیرهای فرعی را نگه می دارد که یک سر آنها بر روی دیوار پنجره و سر دیگر انها بروی دیوار پشت مسجد قرار گرفته است.

بام مسجد که قبلا را با کاه گل پوشانده شده بود امروز جای خود را به شیروانی داده است.

پنجره های مسجد که چهار عدد می باشند به صورت ارسی ساخته شده بودند که در موقع گرم شدن هوا با بالا بردن دریچه انها از پایین به بالا باز می شندند تا هوای تازه وارد مسجد شود.

قسمت بالا فضای بیشتری داشت این نوع پنجره در موقع باز شده هیچ فضا و مکانی را اشغال نمی کرد.

جلوی پنجره در صحن سکوی با ارتفاع کم وجود داشت که در مواقع تجمع زیاد جمعیت کودکان جهت نشستن از آن سکو ها استفاده می کردند.

این نوع مساجد که پنجره های آن در دو طرف قوس کور قرار گرفته اند به مساجد ایوانه مشهورند دیوار پشتی مسجد در سمت شمال قرار داشت.

جلوی این دیوار با فاصله حدود پنج متر ستون های چوبی بودند این ستون ها سقف قسمت شبستان را نگه می داشتند زیر شبستان ها فضای خالی برای قرار گرفتن محل چای خانه، طبل، علم،وغیره استفاده می شد.

این مسجد در ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شماره ۶۶۹۰ ثبت ملی شده است.

شهرستان نمین در ۳۰ کیلومتری شرق اردبیل و در مسیر جاده ترانزیتی استان های اردبیل و گیلان قرار دارد.


گردشگری استان اردبیل | گردشگری نمین 

  • ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  • چاپ کردن
  • https://didshahr.ir/20047

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.