https://didshahr.ir/20703

مدیرکل‌ میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان اردبیل گفت: همزمان با سفر وزیر میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی به اردبیل بزرگترین سایت گردشگری کشاورزی خاورمیانه در استان افتتاح می ‌شود.

نادر فلاحی

 

به‌گزارش دیدشهر؛ نادر فلاحی اظهار کرد: مجتمع‌های کشت و صنعت مغان و پارس به عنوان بزرگ‌ترین سایت گردشگری کشاورزی «Agri Tourism» در سفر وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به استان به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل افزود: شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان، شامل شهرستان‌های منطقه مغان از جمله بیله‌سوار مغان و پارس‌آباد مغان با داشتن اراضی وسیع کشاورزی، دو هزار و ۶۰۰ هکتار باغات میوه، مجتمع بزرگ دامپروری، کارخانه قند، کارخانه لبنیات، کارخانه فرآوری میوه و چند واحد تولیدی دیگر یکی از شرکت‌های منحصر به‌فرد منطقه محسوب می‌شود که جواز بهره‌برداری گردشگری کشاورزی نیز برای این مجموعه فاخر صادر شد.

او با اشاره به سفر وزیر میراث‌فرهنگی به استان اردبیل گفت: با حضور دکتر مونسان، این مجموعه به‌صورت رسمی افتتاح شده و فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

فلاحی بیان کرد: با این اقدام تلاش می‌کنیم که استان اردبیل با محوریت دو شرکت مادر تخصصی به عنوان قطب گردشگری کشاورزی کشور معرفی و اعلام شود.

 

مزرعه کشاورزی

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل ادامه داد: با پیشتازی استان اردبیل در حوزه صدور مجوزهای گردشگری کشاورزی، در حال حاضر اردبیل به عنوان برند گردشگری کشاورزی کشور مطرح است و تلاش می‌شود با توجه به ظرفیت‌های منطقه در این حوزه، زمینه برای رونق این شاخه از گردشگری فراهم آید.

او عنوان کرد: بهبود معیشت کشاورزان، توسعه پایدار روستایی، حفظ حقوق و منافع مشروع و قانونی فعالان بخش گردشگری کشاورزی، استفاده از ظرفیت‌ آنها برای پیشبرد اهداف گردشگری و نظارت بر فعالیت آنها، کاهش بیکاری و افزایش درآمد روستاییان و کاهش آثار نامطلوب زیست‌محیطی از جمله اهداف این اقدام است.

اصطلاح گردشگری کشاورزی یا «Agri Tourism» از ترکیب دو واژه Agriculture و Tourism تشکیل شده است و چهره جدیدی از گردشگری و بخشی از گردشگری روستایی محسوب می‌شود.

به طور کلی به هر گونه فعالیتی که در مزرعه یا مرتع انجام می‌شود و اجازه می‌دهد تا عموم مردم، برای سرگرمی، تفریح یا با اهداف آموزشی، برای دیدن و لذت بردن از فعالیت‌های روستایی مانند کشاورزی، دامداری، فعالیت‌های تاریخی، فرهنگی، برداشت محصول دست چین، فعالیت‌های طبیعی و جاذبه‌ها به مزرعه مراجعه کنند، گردشگری کشاورزی گفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.