https://didshahr.ir/21583

مدیرکل‌ میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان اردبیل گفت: شایعه خطر قریب ‌الوقوع حذف بقعه شیخ صفی ‌الدین اردبیلی از لیست آثار ثبت جهانی صحت ندارد و قویا تکذیب می ‌شود.

شیخ صفی

 

به‌گزارش دیدشهر؛ نادر فلاحی با اشاره به شایعه حذف بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی از لیست آثار ثبت جهانی یونسکو اظهار کرد: حذف بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی از لیست ثبت جهانی یونسکو شایعه بوده و هیچ گونه خطر قطعی و بالقوه این اثر باستانی را تهدید نمی‌کند.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل افزود: بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی به عنوان میراث جهانی بوده و با توجه به اهمیت این مجموعه جهانی اجازه آسیب رساندن به مجموعه را چه در سطح حریم و چه در سطح حریم منظر به هیچ‌کس نخواهیم داد.

او ادامه داد:در سال‌های اخیر اقدامات گسترده‌ای برای حفاظت و نگهداری مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی صورت گرفته است و طرح‌های توسعه‌ای در حال اجرا است.

 

چینی خانه شیخ صفی

فلاحی گفت: مجموعه بقعه شیخ صفی‌الدین به نام عارف نامدار شیخ صفی‌الدین اردبیلی در سال ۷۳۵ هجری قمری به دست فرزند وی صدرالدین موسی بنا شده است و این مجموعه ارزشمند که یکی از ۱۰ اثر باستانی مهم ایران به شمار می‌آید پنجم تیر ۱۳۸۹ به عنوان یازدهمین اثر ارزشمند تاریخی ایران از سوی یونسکو به ثبت جهانی رسید.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل بیان کرد: در این اثر چه از لحاظ ساختاری و چه از لحاظ تزئینی هیچ گونه تخریبی صورت نگرفته است و بقعه آبادتر و زیباتر از هر زمانی برپاست.

او عنوان کرد: مجموعه پایگاه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی حریم دارد که این حریم مصوب یونسکو بوده و امکان تغییر در آن وجود ندارد.

 

شیخ صفی الدین

فلاحی یادآور شد: هرگونه تصمیم در ارتباط با تغییر در ساخت و ساز بقعه و حریم آن، توسط وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و شورای عالی معماری و شهرسازی گرفته می‌شود و تنها در مورد یک ساختمان در حال اجرا در محل اختلاف وجود داشت که این موضوع هم اکنون در مراجع قضایی در حال پیگیری است.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل بیان کرد: از اهالی رسانه و فرهنگ و هنر خواهش می‌کنم قبل از اینکه به هر گونه شایعات دامن زده شود اطلاعات لازم را از خود اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کسب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.