https://didshahr.ir/24799

گردشگری تعطیلات دو روزه شرایطی را همچون توزیع زمانی سفر، تاثیر بر اقتصاد گردشگری، کاهش تصادفات، کاهش ترافیک های جاده ای، افزایش سفر و توسعه کسب و کارهای روستایی را با خود به همراه دارد.

کارکردهای گردشگری تعطیلات دو روزه

نویسنده: علیرضا ایزدی

سفر یکی از مقوله‌هایی است که کم و بیش در سبد خانواده‌هاست. در حالی که ۲۰ یا ۳۰ سال پیش این طور نبود و جزئی از سبد هزینه‌‌کرد همه خانواده‌های ایرانی محسوب نمی‌شد.

فراهم شدن فضای زمانی مناسب به رونق سفر و گردشگری در ایران کمک می کند. مهم‌ترین مشکلی که خانواده‌های ایرانی با آن مواجهند محدودیت‌‌های زمانی است، آنها به واسطه مدرسه، دانشگاه یا کارمند بودن هر آخر هفته‌‌ نمی توانند سفر کنند و همین امر سبب شده سفرها به تعطیلاتی مانند نوروز و سایر تعطیلات مناسبتی محدود شود.

در تعطیلات نوروز ضمن اینکه یک اتفاق خوب یعنی افزایش سفر را شاهدیم ولی در کنار آن، انبوه بودن این سفرها باعث می‌شود شمار تصادفات جاده‌‌ای و… افزایش یابد. این در حالی است که اگر بتوانیم ایام تعطیلات را از لحاظ کمی در طول سال افزایش دهیم قاعدتا سفر خانوارهای ایرانی می‌تواند به تمام طول سال تعمیم یابد.

نقش تعطیلی دو روز آخر هفته بر افزایش سفر

چنانچه خانواده‌های ایرانی بتوانند از عصر چهارشنبه تا آخر وقت جمعه سفر کنند، امکان سفر دو و نیم روزه در هر هفته برایشان فراهم می‌شود و این فراغ بال را برایشان به وجود می‌‌آورد که مقاصد متعددی را تجربه کنند.

توزیع زمانی سفر

در ایام نوروز اغلب خانواده‌ها ترجیح می‌دهند به مناطق دوردست مثل به سواحل جنوبی و… سفر می‌کنند. همین امر هم سبب می‌شود برخی شهرها از حضور گردشگران چندان منتفع نشوند اما چنانچه دو روز تعطیلی آخر هفته را در ایران داشته باشیم شاهد توزیع مکانی سفر خواهیم بود.

چنانچه شاهد تعطیلی دو روزه آخر هفته در این استان باشیم مردم می‌توانند برای سفرهای هفتگی برنامه ریزی کرده و به شهرها یا استان‌های همجوار سفر کنند. این موضوع نه تنها باعث کاهش ترافیک های جاده ای می‌شود بلکه با توزیع گردشگرانی که به قصد دیدن یک اثر یا بنای تاریخی به یک سایت مراجعه می‌کنند به حراست از ابنیه تاریخی نیز منجر خواهد شد.

 تعطیلی و تاثیر آن بر  اقتصاد گردشگری

با تعمیم سفر به کل ایام سال، کاهش هزینه‌های سفر را نیز شاهد خواهیم بود و این امر خانواده های بیشتری را ترغیب می‌کند تا سفر کنند. از همین روست که امیدواریم مجلس شورای اسلامی با نگاه به توسعه اقتصاد گردشگری و فعالان این حوزه مانند صاحب تاسیسات گردشگری و… رای مثبت به این لایحه دهند.

چون امکان سفر برای هر هفته مهیاست‌‌، برنامه سفر خانوارها می تواند هدفمندتر از سابق باشد. به عنوان مثال برخی از مقاصد گردشگری معطوف به نوروز است و همین امر باعث شده در این بازه زمانی قیمت خدمات گردشگری نیز افزایش داشته باشد. حال اگر صاحبان تاسیسات هر هفته گردشگر داشته باشند هم بابت درآمدهایشان در طول سال خیال‌‌شان راحت است و هم با ورود سایرین و شکل‌‌گیری یک فضای رقابتی، هزینه‌های خدماتشان را کاهش می‌دهند.

برخی کارشناسان از مهاجرت معکوس به عنوان یکی از دستاوردهای تعطیلی دو‌روزه آخر هفته یاد می‌کنند و ما در ایران بیش از هزار روستای هدف گردشگری و مناطق نمونه گردشگری داریم اما اگر واقع‌بینانه نگاه کنیم می‌‌بینیم بسیاری از روستاها به انتفاع لازم از این موضوع نرسیده‌ اند. رشد گردشگران با تعطیلی دو‌روزه آخر هفته باعث می‌شود در این روستاهای هدف انواع و اقسام کسب‌‌وکارهای مرتبط با توریسم توسعه پیدا کرده و با ثبات در این بازار، شاهد مهاجرت معکوس باشیم.

یکی از انگیزه‌های اصلی مهاجرت از روستا یا شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ تر مقوله اقتصاد است، حال اگر گردشگری باعث رونق اقتصادی شود در ساکنان این مناطق نیز انگیزه‌ای برای مهاجرت نخواهد بود زیرا جوانان می‌توانند در زنجیره اقتصاد گردشگری درگیر شوند. علاوه بر آن توسعه توریسم روستایی باعث رشد اقتصاد صنایع‌‌دستی به عنوان یکی از مراکز اصلی تولید آنها خواهد شد.

کارکردهای گردشگری تعطیلات دو روزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.