https://didshahr.ir/4564

پیاده راه عالی قاپو در بهار سال ۱۳۹۸ به بهره برداری رسید و مورد استقبال خیل عظیمی از مردم استان اردبیل قرار گرفته است.

عالی قاپو

معرفی پیاده راه عالی قاپو

به گزارش دیدشهر، مجموعه تاریخی جهانی بقعه شیخ صفی الدین علاوه بر مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی، آرامگاه شاه اسماعیل موسس سلسه صفویه و همسر او و برخی از مشایخ و صاحب‌منصبان دوران صفوی است و مجموعه های چینی خانه، قندیل خانه، مسجد جنت سرا و مزار شهدای جنگ چالدران از دیگر آثار ارزشمند این مجموعه به شمار می رود.

در این باره بیشتر بدانید:

معرفی کامل مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

این بنا که در هسته مرکزی شهر اردبیل خودنمایی می کند، بخاطر حضور بازدکنندگان خارجی، سالها بود که اطراف آن نیاز به بهسازی و زیباسازی داشت.

با ثبت جهانی این مجموعه نیز تلاشها برای حفاظت از این اثر و ساماندهی محوطه اطراف آن بیشتر شد.

بنابراین اولین گام برای زیباسازی محوطه این مجموعه در ابتدای سال ۹۷ برداشته شد.

 

عالی قاپو

 

در فاز اول ضلع غربی بقعه شیخ صفی در اردبیل حدفاصل میدان عالی قاپو تا خیابان اسماعیل بیگ به پیاده راه تبدیل شد.

بهسازی فضاهای اطراف این مجموعه و افزایش جذابیت فضاهای شهری اطراف آن، همواره یکی از آرزوهای دوستداران پیشرفت و توسعه اردبیل بوده است تا به مانند مجموعه عالی قاپو و میدان نقش جهان اصفهان ، شهر اردبیل نیز فضایی مشابه با ویژگی های متفاوت بومی خود داشته باشد.

 

عالی قاپو

 

ایجاد پیاده راه که در بین اهالی به پیاده راه عالی قاپو و پیاده راه اسفریس شهرت یافته است، در جوار بقعه تاریخی شیخ صفی الدین، فضایی برای فراغت و آرامش مردم اردبیل و گردشگران فراهم کرده و رضایت عمومی را به همراه داشته است.

ایجاد پیاده راهها در اطراف بقعه شیخ صفی می تواند بازدید ها را از این بنای تاریخی افزایش دهد و به معرفی هر چه بهتر عناصر این اثر جهانی کمک کند.

 

عالی قاپو

 

این پیاده راه فرصتی ایجاد کرده تا مردم اردبیل بدون دغدغه تردد موتور و خودرو با خانواده خود ساعتی با آرامش قدم بزنند. همچنین باعث شده است گردشگران و بازدید کنندگان در فضایی آرام و دور از هیاهوی معمول شهر از این مجموعه جهانی بازدید کنند.

اگر چه ایجاد اولین پیاده راه اردبیل در جوار بقعه شیخ صفی رضایت خاطر مردم را به همراه داشته است، اما بازگشایی معابر اطراف برای تردد بهتر خودروها و ایجاد پارکینگ های لازم ارزش این پروژه شهری را چند برابر خواهد کرد.

 

عالی قاپو


گردشگری استان اردبیل | گردشگری اردبیل |مناطق تاریخی اردبیل

  • ۱۳۹۸/۱۱/۲۲
  • چاپ کردن
  • https://didshahr.ir/4564

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.