https://didshahr.ir/5319

سرعین شهر چشمه های بهشتی با جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوان مسافران و گردشگران زیادی را در فصول مختلف سال از سراسر نقاط جهان جذب زیبایی ها و شگفتی های خود می کند.

 

سرعین

 

به گزارش دیدشهر، شهرستان سرعین با طبیعت زیبا و سرسبزی خاص دشت و دمنش با قرار گرفتن بعضی روستاهای ییلاقی و خوش آب و هوا در دره های با صفا و کوهپایه های:بیله درق ،دربند ورگه سران، الوارس، کنزق،وآتشگاه از مراکز عمده جذب توریست می باشد.

در محدوده شهر سرعین، چشمه های متعدد آبگرم (فضا های سرسبز ، مراتع و چشمه ساران متعدد و پر از آب گرم و سرد واقع در آن) به عنوان منابع تفرجگاهی و گردشگری، جایگاه ارزنده ای را دارند. موقعیت خاص و برخورداری شهرستان سرعین از مواهب طبیعی، و توان بالقوه توریستی، این خطه از سرزمین میهن اسلامی را به صورت یکی از اعجاب آورترین موقعیتهای زیست محیطی درآورده است که در شمال غربی کشور عزیزمان بی نظیر است، و برای شهرهای همجوار خود، محوریت جذب گردشگری دارد.

 

بیله درق

 

بیله درق

روستای ییلاقی و باصفای بیله درق در فاصله ۳ کیلومتری شمال سرعین قرار گرفته است ودره ای که دهکده در آن قرار گرفته است، حدود ۲۰۰ متر پهنا و عمق آن تقریباً ۱۰۰ متر از محلی که دره از جنوب به شمال پائین رفته مجدداً بالا آمده و چشمه های آب معدنی در دامنه شمالی دره رو به جنوب و همچنین کف دره واقع شده است.

این دهکده ییلاقی با آب و هوای مطبوع و دلپذیر از جاذبه های توریستی منطقه سرعین می باشد که به سبب برخورداری از مواهب طبیعی مانند آبهای معدنی جهت استعمال داخلی و خارجی، دره ای زیبا با درختان و چمنزارهای پر از گل و گیاه، کندوهای عسل که در چمنزارها گسترانیده شده است، جلوه و جذابیت خاصی به این دهکده بخشیده است.

 

آلوارس

 

آلوارس

مجموعه فرهنگی, توریستی و ورزشی آلوارس در یکی از زیباترین نقاط استان از لحاظ گردشگری و در دامنه های مرتفع و زیبای سبلان واقع شده است که بزرگترین پیست اسکی از لحاظ وسعت در ایران می باشد.

این پیست اسکی در فاصله ۱۲ کیلو متری روستای آلوارس و ۲۴ کیلومتری سرعین قرار گرفته است و از انجائی که پیست فوق در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد به سبب بارندگی برف فراوان در طول پائیز و زمستان و به جهت دیر ذوب شدن برفهای این منطقه می تواند در حدود شش الی هشت ماه از سال مورد استفاده قرار گیرد که از این لحاظ در کشور در رتبه اول است.

آبشار گور گور ( گر گر ) این آبشار سرچشمه آب معدنی واتا بوده و در حدود ۱۲ متر ارتفاع و ۲۰۰ متر مربع محوطه گردشگاهی دارد و در دامنه شمالی کوه سبلان در دره الوارس یا قزل گل لر واقع شده است.

 

کنزق

 

روستای کنزق

روستای گنزق در فاصله ۳ کیلومتری شرق سرعین قرار دارد. از روستای قدیمی و زلزله زده آن خرابه هائی پابرجاست. در حوالی دامنه جنوب، جنوب غربی و شرق آن یک رشته خانه های صخره ای و زیر زمینی با شاکال و فضاهای مختلف کنده شده زیبا و شگفت انگیز قرار دارد،معبد آناهیتا روستای«گنزق» از دوران مادها تونلهای زیرزمینی تودرتو و دهلیزهای چند اطاقه ایجاد شده است که برای زندگی جمعی استفاده می شده است.

 

آتشگاه

 

روستای آتشگاه

روستای آتشگاه از توابع دهستان سبلان در ۵ کیلو متری شمال سرعین در مسیر روستای ارجستان واقع شده است این روستا از باستانی ترین مکان های شهر سرعین و استان است و برفراز تپه باستانی که امروزه خرابه ای از آتشکده مذکور باقی مانده است نشان از رونق این منطقه در دورانهای تاریخی گذشته ایران و منقطه آذربایجان میباشد که بر اساس اسناد تاریخی این مکان از مراکز مهم و مقدس آیین زرتشتی در دوران ساسانی بوده است در این روستا مقبره ی امامزاده ای بر روی تپه ای واقع است که به علت سفید رنگ بودن این مقبره این روستا به آغ مام (امامزاده ی سفید) نیز مشهور گشته است. آبمعدنی گوزسویی :در محوطه ی مسجدی که در پایین امامزاده عبدالله واقع گشته قرار دارد.

 

ورگه سران

 

دربند ورگه سران

روستای ورگه سران در شمال سرعین و دامنه های کوه سبلان قرار گرفته، دارای مناظر طبیعی زیبا و دل انگیزی می باشد از آن جمله در بند ورگه سران، که در دره و تنگه ای طبیعی و زیبا قرار گرفته است. چشمه های زیادی معروف به قیرخ بولاخ (چهل چشمه) وجود دارد که آبشاری دیدنی در اثر برخورد آب چشمه ها با صخره ها در مسیر رود حاصل از آب چشمه ها، چشم اندازی زیبا بوجود آورده است.

علاوه بر آن غارهای بزرگ و کوچک طبیعی در دامنه کوهها و صخره ها به همراه چمنزارها و گلهای وحشی رنگارنگ، محیطی بکر و دست نخورده، جذاب و دیدنی را بوجود آورده است.

 

ویندکلخوران

 

دهکده صخره ای باستانی ویند کلخوران

دهکده صخره ای باستانی ویند در حدود ۵ کیلومتری جنوب و جنوب غربی سرعین و در نزدیکی جاده اردبیل – نیر قرار گرفته است. مناطقی که خانه های سنگی در آن قرار گرفته اند قوردی قیه، تپه چله خانه، قره قیه و مسجدیری نامیده می شود.

این روستا دهکده ای سنگی با مجموعه ای از خانه های سنگی منفرد به صورت یک پدیده معماری تاریخی و باستانی استثنایی وجود دارد که شکل کنده شدن این منازل در زیر تپه های سنگی و رسوبی و نوع کنده شدن آنها که نهایتاً منجر به آفرینش چنین آثاری شده است، در نوع خود کم نظیر می باشد.

 

پارک جنگلی مشگین شهر

 

 

دره جنگلی زیبا و دیدنی ایردموسی

بخش ایردموسی در فاصله ۱۴ کیلومتری غرب اردبیل در پهنه دشت اردبیل واقع گردیده است آب و هوای این روستا کوهستانی و معتدل می‌باشد . این روستا مانند سایر مناطق اردبیل در بهار و تابستان دارای آب و هوایی معتدل و مطلوب و در زمستان نیز دارای آب و هوای خنک است.

دره جنگلی زیبا و دیدنی ایردموسی که از نزدیکی های سرعین شروع شده و تا روستای نوران کشیده شده با چشم اندازی بسیار زیبا، نهرها و چشمه سارها، چمنزارهای انبوه، باغات میوه، قابلیت ویژه ای جهت گردشگری و استراحت و تفریح دارد، این محیط یکی از کانونهای مورد علاقه و استفاده سرعین و گردشگران سایر نقاط و دوستداران طبیعت می باشد.

 

سرعین

 

جاذبه های وآبهای گرم شهر سرعین

۱- آبگرم معدنی گاومیش گلی (پرآبترین و بزرگترین آب معدنی ایران) و آبگرمهای معدنی، قره سو، ساری سو، اعصاب سوئی، پهنلو، قهوه سوئی، ژنرال، یئل سوئی، گوز سوئی در( داخل شهر)

۲- تپه باستانی آناهیتا (داخل شهر)

۳- امامزاده سیدابوالقاسم (قره داش) داخل شهر

۴- ساری دره سرعین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.