https://didshahr.ir/6874

روستای عنبران علیا با قدمت بسیار بالا و تنوع محصولات فرهنگی و آب و هوای منحصر بفرد به یک روستای واحد مقصد گردشگری تبدیل شده است.

بوم گردی عنبران

در امتداد شرق اردبیل که حرکت می‌کنی در دامنه کوه‌های حیران مجموعه روستاهایی واقع شده‌اند که دارای ویژگی‌های طبیعی و فرهنگی متفاوتی هستند و «عنبران علیا» یکی از این روستاها است که آوازه اش بویژه در حوزه گردشگری در حال بین‌المللی شدن است.

به گزارش دیدشهر, عنبران علیا روستایی سنی نشین و تالش زبان است که همچون جزیره‌ای در میان اهالی ترک زبان و شیعه استان اردبیل واقع شده است.

با این وجود طی قرن‌ها بویژه در این روزها که اختلاف‌های مذهبی به یکی از عوامل بروز بحران در کشورهای همسایه بدل شده، همزیستی مسالمت آمیز ساکنان شافعی مذهب روستا با شیعیان منطقه وجه تمایزی است که جایگاه خاصی به آنها می بخشد.

از لحاظ معماری بناهای ساخته شده عنبران بسیار زیباست، طبیعتش شبیه ماسوله استان گیلان است.

دراین باره بیشتر بخوانید:

عنبران؛ ماسوله ی استان اردبیل

 

عنبران

 

وجود تاریخ چند هزار ساله دوره اسلامی در عنبران

نزد اهل سلوک و طریقت نام عنبران علیا کلمه‌ای دیر آشناست که گاه بدون در نظر گرفتن نام جغرافیایی، به جهت قرار گرفتن آرامگاه چند تن از اولیاء الله در این خاک مقدس آن را ‘عنبران اولیاء’ نیز می‌نامند، علاوه بر آثار دوره اسلامی باقیمانده تاریخ چند هزار ساله زندگی بشری در جای جای روستا به چشم می‌خورد.

بقاع متبرکه روستای اهل تسنن عنبران که به هفت گنبدان یا هفت اولیاء مشهور است در این روستا واقع شده است.

آثاری چون بقعه شیخ علی نقشبندی و سید باباخرم، مسجد تاریخی جابر ابن عبدالله انصاری و زاویه شیخ صفی الدین اردبیلی مجموعه‌ای پدید آورده که می‌تواند عنبران علیا را پس از احیا به یکی از جاذبه‌های گردشگری استان اردبیل تبدیل کند.

دراین باره بیشتر بخوانید

پیکره سنگی بابا داوود بخش عنبران شهرستان نمین

 

عنبران

 

گلیم هنر ماندگار زنان عنبران

شهرت عنبران در کنار تمامی ویژگیهای آن، به تولیدات گلیم آن است.

نقوش سنتی و اساطیری گلیم‌های بافته شده عنبران سمبل نمادها و یا نقش‌هایی از خواست باطنی بافندگان و بیانگر آرزوها و نیازهای مردمان ساکن این مناطق است.

نقوش سنتی رایج در گلیم‌های استان بیشتر نقش سماور، سینی و خرچنگ در متن گلیم و گردونه مهر (چلیپا) و نقش اژدها در حاشیه گلیم می‌باشد.

صنایع دستی گلیم

 

حاشیه‌های گلیم عنبران دارای چند دور نقش هستند که در درون آن نقش‌های اصلی گلیم بافته شده و این نقش‌ها عبارتند از ‘بوکوگل’، ‘پوته’، ‘گانگل’ و ‘جنگل’ که هر کدام تداعی کننده بخشی از زندگی و محیط فکری ویژه‌ای با سابقه تاریخی خود است.

زنان و دختران روستایی با طرح گلیم نه تنها هنری ماندگار بر جای می‌گذارند بلکه اسطوره‌های انسانی را که بدون توجه به محل زندگی در بین انسان‌ها از اصول اخلاقی مشترک برخودار است، معرفی می‌کنند.

ویژگی منحصر بفرد گلیم عنبران بومی بودن الیاف و ابزار بافت آن و همچنین نقش ۲ طرفه آن است یعنی بیننده نمی‌تواند پشت و روی آن را تشخیص دهد و به همین دلیل ۲ روی این گلیم قابل استفاده است.

 

عنبران

 

در حال حاضر بافت این محصول به شکل‌های تابلو فرش، مفرش، زیر تلفنی، کیف دخترانه، وسایل آشپزخانه، دستگیره آشپزخانه، دمکش برنج، جای سیخ و جامدادی تولید می‌شوند.

عنبران کجاست؟

روستای عنبران علیا در شمالی‌ترین نقطه بخش عنبران به علت کوهپایه‌ای بودن و حالت پلکانی خانه‌های روستا همچون ماسوله گیلان ویژگی منحصر بفردی در استان دارد.

اکنون با این ویژگی‌های منحصر بفرد روستای عنبران علیا در حال اجرای طرح ساماندهی و احیا و مرمت بافت تاریخی اش است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.