https://didshahr.ir/7278

دریاچه محدودهٔ آبی بزرگی است که به آب‌های آزاد راهی ندارد و یکی از جاذبه های مهم گردشگری در استان اردبیل همین دریاچه ها است که همه ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند.

 

دریاچه نئور

به گزارش دیدشهر، مهمترین دریاچه های استان اردبیل عبارتند از دریاچه نئور که بزرگترین دریاچه طبیعی و آب شیرین استان اردبیل می‌ باشد.

دریاچه شورابیل که تنها دریاچه طبیعی داخل شهر در کشور است و دریاچه قالغانلو و گیلارلوی گرمی که از مهمترین مناطق گردشگری خطه مغان است.

نئور دریاچه ای در دره کوه های باغرو

دریاچه نئور در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به ‌طرف خلخال در یکی از دره‌ های کوهستان باغرو و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

این دریاچه بالغ بر ۲۱۰ هکتار مساحت دارد و مشتمل بر دو دریاچه کوچک و بزرگ است که در فصل بهار به هم می‌پیوندند و دریاچه واحد را به وجود می‌آورند.

عمق دریاچه نئور در حد کمینه ۵/۵ متر و در حد بیشینه ۱۳ متر می باشد.

 

دریاچه نئور

 

آب این دریاچه برای استفاده آبیاری زمین های کشاورزی مورد بهره برداری قرار می گیرد که در سال ۱۳۶۶ به منظور ذخیره آب جهت استفاده‌های کشاورزی سدی در تنها خروجی دریاچه (قانلی دره) احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت.

وسعت حوضه آبریز دریاچه نئور ۴۵ کیلومتر مربع بوده و از مراتع ییلاقی عشایر فندوقلو می‌باشد.

محدوده دریاچه نئور به‌عنوان یک منطقه حفاظت شده زیست محیطی تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

انواع پوشش های گیاهی و جانوری دریاچه نئور

شکار هر گونه پرنده آبی در این دریاچه ممنوع بوده و دارای ارزش های زیستگاهی – اکوتوریستی – زنبور داری – کشاورزی و دامداری می باشد.

این منطقه داراى پوشش گیاهى متنوع از جمله شبدر، بابونه، ‌بومادران، آلاله، نعناع و… است، دریاچه نئور زیستگاه برخی از گونه های پرندگان مهاجر عبوری نیز هست.

 

دریاچه نئور

 

شاخص ترین‌ آنها آنقوت است و در این منطقه زادآوری می‌کند.

از دیگر پرندگان موجود در این دریاچه و حاشیه آن نیز می توان به کبک، چکاوک، چنگر، بلدرچین، عقاب طلایی، زاغ و انواع پرندگان گنجشک سان اشاره نمود.

ماهیگیری مسابقه هیجان انگیز منطقه نئور

بارندگی مناسب و وجود چشمه‌های فراوان سبب پایداری وضعیت دریاچه شده ضمن آنکه هوای مطبوع منطقه زمینه بسیار مناسبی برای جذب گردشگر خصوصاً در اوقات گرم سال را فراهم کرده‌است.

چشمه های منطقه نئور عبارتند از گور بلاغی، شبلو بلاغی، گول بلاغی، قاشقا بلاغی، پیالا گوزه، قورما چوخور بلاغی، دیری بلاغی، پاسگاه بلاغی، قوتور بلاغی، حسین بلاغی، اوبا بلاغی، اسدخان یوردونون بلاغی، سید یوردونون بلاغی، قالا گوزه سی، فرخ یوردونون بلاغی.

 

 

دریاچه نئور

 

این دریاچه دارای نوعی ماهی به نام قزل‌آلای رنگین کمان می‌باشد.

هرساله برای کنترل جمعیت گاماروس ها (نوعی آبزی) در دریاچه، تعدادی بچه ماهی قزل آلای رنگین کمان، را داخل نئور رها می کنند و همین امر موجب می شود تا یکی از جاذبه های دریاچه نئور که بسیاری را به این منطقه می کشاند، قابلیت ماهیگیری در آن باشد.

در شهریور ماه هر سال نیز مسابقه ماهیگیری هیجان انگیزی در این مکان برگزار می شود و علاقه مندان به ماهیگیری و همچنین بسیاری از طبیعت دوستان را راهی نئور می کند.

این امر به این دلیل اتفاق می افتد که ماهی های دریاچه باید قبل از شروع فصل سرما صید و جمع آوری شوند وگرنه با یخ زدن آب دریاچه در زمستان همگی از بین می روند.

دوچرخه سواری جاذبه تفریحی نئور

یکی از زیباترین مسیر های دوچرخه سواری و البته پر طرفدارترین آنها، از نئور آغاز می شود و تا ییلاق سوباتان ادامه می یابد.

علاقه مندان به این ورزش، در قالب گروه های مختلف راهی نئور می شوند و از آنجا تا سوباتان را رکاب می زنند تا هم از طبیعت لذت ببرند و هم تجربه ای متفاوت را برای خود خلق کنند.

 

دوچرخه سواری

 

طول مسیر دوچرخه سواری حدود ۱۲۰ کیلومتر است و در طی آن باید از دامنه های پرشیب نیز گذشت پس برای گذر از آن باید حرفه ای باشید.

برخی از افراد ترجیح می دهند در قالب گروه ها و تورهای مختلف راهی نئور شوند و از آنجا با پای پیاده به سمت سوباتان راه بیفتند.

بهترین فصل سفر به دریاچه نئور

برای طی این مسیر بسته به انتخاب شما ۱۸ تا ۲۴ کیلومتر راه در پیش دارید که در ابتدا حدود ۴۰۰ متر افزایش ارتفاع دارد و بسته به توان افراد بین ۸ تا ۱۲ ساعت به طول می انجامد.

اواسط اردیبهشت ماه تا اواخر خرداد ماه، بهترین فصل برای پیمودن این مسیر تماشایی است و در میان راه جاذبه هایی همچون آبشار ورزان و قله بغروداغ نیز وجود دارند که با زیبایی خود خستگی را از تن می زدایند.

نئور، دریاچه ای در میان کوهستان است و اطراف آن پر است از قله هایی که فتح‌شان تجربه ای متفاوت برای هر کوهنوردی خواهد بود.

 

دریاچه نئور

 

بر فراز این کوه ها از تماشای دشت زیر پای‌تان و دریاچه ای که در میان آن می درخشد، لذت خواهید برد.

پیرامون حوضه آبریز دریاچه حدود ۱۲ قله در محدوده ارتفاعی ۲۵۷۰ تا ۳۲۲۲ متر از سطح دریا وجود دارد و هر کدام‌شان جلوه ای خاص و پر شکوه دارند.

واقع شدن نئور در ۳۰ کیلومتری دریای خزر سبب می شود که با صعود به ارتفاعات شرقی مشرف به دریاچه بتوانید منظره ای زیبا از این دریای زیبا را نیز ببینید و غرق در تماشای آن شوید.

 

دریاچه نئور

 

با توجه به شرایط اقلیمی منطقه، در زمستان ها، متوسط دمای نئور به ۲۰- درجه سانتی گراد می رسد و کوهستانی بودن منطقه باعث می شود تا دریاچه دارای زمستان‌هایی نسبتا طولانی باشد.

یخ زدگی سطح دریاچه یکی از جذابیت های آن است که باعث می شود برخی از افراد برای انجام بعضی فعالیت های زمستانی، راهی آن شوند و یا در طبیعت به برف بازی بپردازند.

جالب است بدانید که آب دریاچه به مدت ۵ ماه از سال به قطر ۸۰ سانتی متر یخ می زند.

مسیرهای دسترسی به دریاچه نئور

برای رسیدن به دریاچه چندین مسیر وجود دارد اگر قصد دارید از راه اصلی به دریاچه برسید.

باید پس از طی حدود ۳۵ کیلومتر از شهر اردبیل به سمت شهر خلخال به ده بودالالو رسیده سپس جاده‌ای به طول ۱۳ کیلومتر را به سمت بالای کوه طی کردید.

پس از گذر از کنار روستای عباس‌آباد (در فاصله ۸ کیلومتری جاده و ۵ کیلومتری دریاچه) به دریاچه برسید.

 

دریاچه نئور

 

جاده کوهستانی برای رسیدن به این دریاچه آسفالت بوده، ولی جاده دور دریاچه خاکی می‌باشد.

اگر قصد پیمودن مسیرهای کوهنوردی و گردشگری را دارید سه مسیر وجود دارد

۱- هشت پر (طالش)، ریگ، کیش دیبی، شیله، مریان، قلعه جوق، حفظ‌آباد و عباس‌آباد.

۲- خلخال، گیوی، فاراب، قره قشلاق، کزور، خلفلو، هل آباد، حفظ‌آباد و عباس‌آباد.

۳- اردبیل، هیر، شبلو و عباس‌آباد.

شورابیل دومین منطقه نمونه گردشگری اردبیل

یک دریاچه زیبا وسط شهر، کنار پرترددترین خیابان و سرسبزترین منطقه اردبیل. دریاچه ای طبیعی بدون آلودگی محیطی و بوی نامطبوع.

دریاچه شورابیل یکی از دیدنی ترین دریاچه های ایران است که در ۲ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل قرار گرفته است.

این دریاچه بعد از سرعین دومین منطقه نمونه گردشگری اردبیل است که با حدود ۱۵ هکتار و عمق متوسط ۲۰ متر در قلب اردبیل جا خوش کرده است.

 

شورابیل

 

نتایج مطالعات زمین‌شناختی نشان می‌دهد که قدمت این دریاچه قدیمی‌تر از دریاچه ارومیه است.

تالاب شورابیل در اواخر دوران سوم و اوایل دوران چهارم زمین شناسی شکل گرفته و کم کم درحریم شهری اردبیل قرار گرفته است.

اهالی منطقه معتقد بودند گل و لای شورابیل در درمان امراض پوستی و درد مفاصل موثر است، هرچند که پزشکان چنین چیزی را تایید نمی کنند.

 

شورابیل

 

از چند سال قبل که آب شیرین به دریاچه اضافه شد، دیگر کمتر دیگر کسی برای درمان از گل دریاچه کمک می گیرد.

هرسال صدها پرنده مهاجر در پاییز از روسیه به سمت این دریاچه حرکت می کنند و زمستان را در این تالاب می گذرانند.

وجه تسمیه نامگذاری دریاچه شورابیل

درباره علت نامگذاری شورابیل گفته می شود که شوری بسیار زیاد آب آن باعث این نامگذاری بوده اما امروز که آب شیرین به دریاچه اضافه شده، دیگر شورابیل تنها یک نام به یادگار مانده از گذشته به حساب می آید.

 

شورابیل

 

شوری دریاچه امروز به حدی است که ماهی قزل آلای رنگین کمان در آن پرورش داده می شود.

همچینین در سال ۱۳۸۷ شیلات منطقه تصمیم گرفت ماهی های دیگری مثل اردک ماهی، کپور و شاه میگو هم در آن پرورش دهد.

امکانات گردشگری شورابیل

اما شورابیل تنها به این منظره زیبا ختم نمی شود، اسکله قایقرانی، دو میدانی، دوچرخه سواری، باغ وحش، هتل های مجهز و زیبا، گنجینه تاریخ طبیعی، نمایشگاه بین‌المللی و بازارچه صنایع دستی، مجموعه شهر بازی، رستوران در وسط دریاچه و… از دیگر امکاناتی هستند که در مراجعه به شورابیل می توانید از آنها بهره مند شوید.

 

شورابیل

 

شورابیل حتی امکاناتی برای اقامت توریست های خارجی هم دارد و چند هتل معتبر و مجهز در نزدیکی آن ساخته شده است.

بنا به گفته مسئولان قرار است این مجتمع فرهنگی تفریحی در آینده نزدیک به منطقه نمونه گردشگری شورابیل تبدیل شود.

از جمله اقدامات صورت گرفته در این حوزه احداث پارک صخره ای، پارک جنگلی باغ بهشت، رینگ پیاده روی با چمن مصنوعی دور دریاچه، مسیر دوچرخه سواری، مسیر های ورودی جدیدی به داخل دریاچه در ضلع جنوبی و شرقی و همچنین قرار دادن اتوبوس دریایی داخل دریاچه میباشد.

 قالغانلو کوچکترین دریاچه طبیعی شمالغرب ایران

قالغانلو دریاچه ای فصلی که به وسعت ۳۵۰۰ مترمربع در شرق روستای خان کندی شهرستان گرمی استان اردبیل واقع است.

از ذوب شدن تدریجی برفهای کوه قبله داشی پدیده آمده و در فصل بهار وسعت آن افزایش می یابد اما در فصول خشک سال به دلیل افزایش تبخیر سطحی و مصرف آب آن توسط دامها و کشاورزان از وسعت آن کاسته می‌شود.

 

قالغانلو

 

بررسی بوم‌شناسی طبیعی قالغانلو نشان از وجود یک اکوسیستم باانواع موجودات آبزی در آن می‌باشد.

همچنین این دریاچه مکان خوبی برای پرورش انواع ماهیان سردآبی بشمار می‌رود.

دریاچه گیلارلو چشم انداز زیبای شهرستان گرمی

دریاچه مصنوعی گیلارلوی گرمی در سال ۷۵ با هشت میلیون مترمکعب حجم آب با هدف تامین آب شرب شهر گرمی احداث شد.

دریاچه مصنوعی گیلارلو به دلیل موقعیت جغرافیایی و چشم انداز زیبا به عنوان منطقه نمونه گردشگری درآمده است و طرح گسترش و زیبا سازی آن با ایجاد امکانات رفاهی و تفریحی در دستور کار قرار دارد.

 

گیلارلو

 

این دریاچه در پنج کیلومتری شمال شهر گرمی و در کنار روستای گیلارلو واقع است.

بر روی دریاچه گیلارلو سد خاکی احداث شده است که آب آن از طریق کانالی از رودخانه های برزند و دیزده چایی تامین می شود از مهمترین سدهای موجود در منطقه مغان می باشد.

دریاچه آیقار جاذبه وصف ناشدنی طبیعت

صمد گولی یا دریاچه آیقار در میان طبیعت بسیار زیبا، بکر و وصف ناشدنی کوه آیقار، با پیوستن رودهای شکل گرفته از برفهای ذوب شده بوجود آمده است.

دریاچه بسیار زیبای آیقار، که به صمد گؤلی مشهور است، در بالای کوه آیقار در ارتفاع ۳۵۰۰ متری قرار گرفته است.

مسیر واقع شدن این دریاچه، جنوب مشگین شهر و غرب سبلان می باشد، در بالادست این دریاچه کوه ککیللی آیقار و در پایین دست آن ییلاقات بسیار زیبای تندیرلی قرار دارد.

دریاچه آیقار در تامین آب مورد نیاز عشایر منطقه سهم بسزایی را ایفا کرده و همواره پرآب می باشد، اگر چه در فصول گرم سال ذخایر آن کمی کاهش پیدا می کند.

محوطه اطراف این دریاچه از اواخر فصل بهار تا اواسط تابستان آنچنان طبیعتی به خود می گیرد که گویی تکه ای کوچک از بهشت می باشد.

 

دریاچه آیقار

در این موقع از سال، ترکیب گلهای چند رنگ بهاری، سبزه های اطراف، برف هنوز آب نشده و آب پاک و دست نخورده دریاچه آنچنان نمایی را شکل می دهد که کمتر کسی می تواند بی خیال از کنارش گذر کند.

در طبیعت بی بدیل آیقار و تندیرلی علاوه بر صمد گؤلی دریاچه های کوچک فصلی زیادی نیز تشکیل می شوند.

بهترین مسیر دسترسی به این دریاچه، ایستگاه آخر نیروگاه زمین گرمایی موئیل می باشد.

فاصله آن از روستای توریستی موئیل ۱۳ کیلومتر بوده و با وجود یک جاده ییلاقی ماشین رو، بهترین حالت برای رسیدن به آن پیاده روی و کوهنوردی از مسیر دره تندیرلی می باشد، زیرا که جاده ماشین رو بسیار ناهموار بوده و مناسب اتوموبیل های ییلاقی می باشد.

دریاچه ای پنهان بر فراز قله سبلان

سبلان یا ساوالان سومین قله‌ بلند ایران با هوای خنک و دشت‌های پرگل و سرسبزی که جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد و برای دیدن آن باید کیلومترها پیاده روی و کوهنوردی کنید.

قله سبلان سومین قله مرتفع در کشورمان ایران است که از نظر نوع آتشفشان ها، جزو آتشفشان های خاموش به حساب می آید.

بهترین فصل برای بازدید از این دریاچه و البته کوهنوردی در میان منطقه سبلان، فصل تابستان است.

 

دریاچه سبلان

 

یکی از طبیعت های زیبای استانمان که از دیدرس بسیاری از مردم به دور است و بر فراز قله سلطان ساوالان قرار دارد دریاچه سبلان نام دارد.

این دریاچه با قرارگیری درست در نوک قله و در ارتفاع ۴۸۱۱ می تواند به راحتی در میان مرتفع ترین دریاچه ها قرار گیرد.

متاسفانه در میان لیستی که از مرتفع ترین دریاچه های جهان بیرون آمده است نام دریاچه سبلان دیده نمی شود.

دریاچه ای آتش فشانی سبلان به شکل بیضی بوده که عمق تقریبی ۴۰ متر دارد که یکی از دلایل منحصر به فرد بودن این دریاچه است.

 

 

دریاچه سبلان

ابعاد دریاچه ۱۴۰ در ۸۰ متر است که اگر در قسمت جنوبی آن بایستید، ۲۵ متر از سطح دریاچه را می توانید اندازه گیری کنید.

همچنین قسمت جنوبی این دریاچه به دلیل اینکه در تمام طول سال، آفتاب بر آن نمی تابد دارای پوشش برف و یخچال است.

صخره ها و سنگ های آتشفشانی عظیمی دور تا دور دریاچه را پوشش داده اند که از جنس بازالت، آندزیت و تراکیت بوده و نا درون دریاچه امتداد یافته اند.

 

دریاچه سبلان

 

آب آن از بارش باران و آب شدن برف قله تامین می شود، درون دریاچه سبلان هیچ موجود زنده ای زندگی نمی کند.

چرا که آب آن، جزو آبهای بسیار سبک سولفاته کلسیت سدیک بوده و در نتیجه دارای سلیس فراوان است.

شکلی قیفی آن و تابع بودن دمای آن با محیط اطرافش باعث می شود که با دریاچه ای شاخص و منحصر به فرد نسبت به دیگر دریاچه های مرتفع جهان روبرو باشیم.

برای این منظور از اردبیل به سمت روستای لاهرود در شمال غربی اردبیل بروید.

کوه های سبلان در میان شهرهای اردبیل و مشکین شهر قرار گرفته اند در نتیجه در ناحیه غربی اردبیل قرار گرفته اند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.