https://didshahr.ir/958

مروری بر ضروری ترین اطلاعات برای شرکت در پیاده روی باشکوه اربعین کربلا، شامل مسیرها، روش های پیاده روی نکات بهداشتی و …

گام به گام در سفر به کربلا

نویسنده : مجید حسین زاده و اکرم انتصاری

دل‌های همه عاشقان‌حسینی(ع) در این شب و روزهای باقی مانده تا اربعین در مسیر نجف تا کربلا و همراه با جمعیت عظیمی است که توفیق شرکت در این راهپیمایی چند ده میلیونی نصیب و روزی‌شان شده است. کمتر از 10 روز فرصت باقی مانده و زائران زیادی در تدارک بستن بار و آماده‌شدن برای شروع این سفر معنوی متفاوت هستند. سوالاتی درباره ضروری بودن یا نبودن همراه داشتن گذرنامه تا زدن واکسن، مقدار پول مورد نیاز در عراق، نکات بهداشتی و امنیتی که باعث می‌شود تا به‌سلامت این پیاده‌روی را به پایان برسانیم، وسایل ضروری و غیرضروری که باید حتما در کوله اربعینی‌مان باشد و … ، پرتکرارترین مواردی است که زائران حسینی به دنبال جواب‌هایی برای آن‌ها هستند. در پرونده امروز زندگی‌سلام، علاوه بر پاسخ به این سوالات، یک بسته پیشنهادی مداحی برای شرکت کنندگان در این راهپیمایی داریم، اطلاعات مرزها برای خروج از کشور و این‌که چطور در این سفر فقط یک بیننده صرف نباشیم.

از کدام مرز خودمان را به پیاده‌روی اربعین برسانیم؟

برای پیاده‌روی اربعین بهتر است نزدیک‌ترین مرز به شهر محل سکونت خود را انتخاب کنید. در این قسمت درباره 6 مرز مشترک بین ایران و عراق خواهیم گفت تا برای انتخاب مسیر ورودی و خروجی، کار راحت‌تری داشته باشید.

مرز مهران

مرز مهران به دلیل مسافت کمتر تا نجف و کربلا یکی از مرزهای شلوغ و پرترافیک در اربعین است. زائرانی که این مرز محبوب و شلوغ را انتخاب می‌کنند با عبور از شهرهای بدره، کوت، نعمانیه، شوملی و دیوانیه وارد نجف می‌شوند. از این مرز تا شهر نجف 303 و تا کربلا 279کیلومتر است.

مرز خسروی

زائرانی که از این مرز خارج می‌شوند با عبور از چند شهر به کاظمین می رسند و پس از آن می‌توانند وارد شهر کربلا شوند. فاصله مرزی خسروی واقع در شهرستان قصر شیرین استان کرمانشاه تا شهر نجف ۳۸۰، تا کربلا ۳۱۵، تا کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر است.

مرز شلمچه

مرز شلمچه در استان خوزستان، انتخاب کسانی است که می‌خواهند در ابتدا به شهر نجف برسند. فاصله مرز شلمچه تا شهر نجف ۴۶۰ کیلومتر تا شهر کربلا ۵۴۹ کیلومتر تا کاظمین دارای دو مسیر ۵۷۵ و ۶۲۱ کیلومتری و تا سامرا ۷۷۰ کیلومتر است. فاصله مرزی شلمچه با نجف نسبت به مرز مهران طولانی‌تر است.

مرز چزابه

زائرانی که مرز چزابه در استان خوزستان را انتخاب می‌کنند بعد از خروج از کشور با عبور از شهرهای بدره، کوت، شوملی و دیوانیه به نجف خواهند رسید. فاصله مرز چزابه تا شهر نجف ۳۹۰ کیلومتر و تا شهر کربلا ۴۶۰ کیلومتر است.

مرز باشماق

باشماق در مریوان کرمانشاه نسبت به دیگر مرزها کم رفت‌و‌آمدتر است و به همین دلیل موکب‌های کمتری در مقایسه با دیگر مرزها دارد. فاصله این مرز تا نجف 548 کیلومتر و تا شهر کربلا ۴۶3 کیلومتر است. به گفته فرماندار مریوان تردد از مرز باشماق از ساعت 6 صبح تا 12 ظهر امکان‌پذیر است.

مرز تمرچین

مرز تمرچین در محدوده شهرستان پیرانشهر استان آذربایجان غربی قرار دارد. زائران بعد از خروج از این مرز، با عبور از مسیر حاج عمران، اربیل، کرکوک به شهر بغداد خواهند رسید. این مرز از ساعت 7 صبح تا 18 عصر باز است. این مرز با شهر نجف 680کیلومتر و با کربلا و کاظمین 600 و 494کیلومتر فاصله دارد.

8 نکته بهداشتی برای 80 کیلومتر پیاده روی

در طول سفر اربعین رعایت یک سری نکات بهداشتی به شما کمک می‌کند تا به سلامت این راه را طی کنید و بیشترین بهره معنوی را از این سفر ببرید.

در یک کیف کوچک لوازم‌بهداشتی مانند خمیردندان و صابون کوچک، ژل ضدعفونی‌کننده، شامپوی کوچک هتلی و مهر و یک سجاده کوچک را دسته‌بندی و مرتب کنید.

داشتن کلاه در این مسیر به شما کمک می‌کند تا از آفتاب و نور شدید در امان بمانید. کلاهی را انتخاب کنید که نقاب آن بتواند سایبان خوبی برای صورت‌تان باشد.

در طول مسیر، قید پوشیدن کفش‌های نو را که تا به حال با آن قدم نزده‌اید ،بزنید. از کفش‌های سبک پیاده‌روی استفاده کنید و اگر می‌خواهید از دمپایی استفاده کنید بهتر است جنس نرم و منعطفی داشته باشد.

با این که گروه‌های امدادی در موکب‌های عراقی حضور دارند بد نیست چند چسب زخم، وازلین و پماد مخصوص ترک‌خوردگی و تاول را به همراه داشته باشید.

عرق‌سوز شدن در مسیر طولانی پیاده‌روی به ویژه برای افرادی که اضافه وزن دارند، طبیعی است. ماساژ نواحی عرق‌سوز شده با روغن زیتون بهترین درمان است. پودر بچه، پماد کالاندولا و ویتامین AD هم در این زمینه کارساز است.

سعی کنید در طول مسیر به‌خصوص قبل از مصرف غذاهای‌گوشتی از نمک و لیموترش استفاده کنید. چکاندن چند قطره لیموترش روی غذاهای گوشتی از مسمومیت‌های احتمالی جلوگیری می‌کند.

به جای خوردن چای مکرر، به دفعات آب بهداشتی بنوشید. استراحت در سایه و نوشیدن آب، خستگی را از شما دور می‌کند و برای ادامه مسیر انرژی مضاعفی را برایتان به همراه خواهد داشت.

در صورت داشتن سابقه آلرژی و حساسیت‌های غذایی از مصرف غذاهای خیلی چرب و سرخ شده که ادویه زیادی دارند و همچنین نوشیدنی‌های خیلی سرد اجتناب کنید.

از عمود یک تا 1452 چه کنیم؟

در طول مسیر پیاده‌روی اربعین رعایت نکات و توصیه‌هایی می‌تواند بر روند پیاده‌روی شما تاثیر مثبت داشته باشد و همچنین زیاد خسته‌تان نکند. ما در این بخش چند توصیه کاربردی برایتان داریم.

هر یک ساعت، 15 دقیقه استراحت

عمود یک تا 1452؛ این راهی‌ است که زائرهای اربعین باید از ابتدای بزرگراه نجف طی کنند تا بتوانند خودشان را به کربلا برسانند. عمود 1452 مقابل حرم حضرت ابوالفضل(ع) است و فاصله هر عمود حدود 60 متر. بهتر است برای طی این مسیر با توجه به سن و توان جسمی بعد از هر یک ساعت پیاده‌روی، حداقل 15 دقیقه استراحت کنید.

اقدام به اسکان پیش از غروب

عمودها برای آدرس‌دهی راحت‌تر شماره‌گذاری شده‌اند. سعی کنید با هم‌گروهی‌های‌تان روی عمودهای رند قرار نگذارید چون تجمع زائران در این عمودها بیشتر است. همچنین در فاصله عمود 1100 تا1390 تعداد موکب‌ها کمتر می‌شود، برای پیدا کردن موکب مناسب برای خواب این نکته را در نظر داشته باشید. همچنین سعی کنید پیاده‌روی را صبح‌ زود وقتی هوا سردتر و مسیر خلوت‌تر است شروع کنید تا وقتی هوا به تدریج گرم می‌شود، دمای هوا و نورخورشید اذیت‌تان نکند و پیش از غروب محلی برای اسکان و استراحت‌تان پیدا کنید.

شستن پاها و ماساژ کف آن

بعد از هر بار استراحت برای نماز، ضمن شستن پاها در صورت امکان کف پا را ماساژ دهید، به پشت بخوابید و پاها را به دیوار تکیه دهید تا خون جمع شده دوباره به جریان خون‌رسانی برگردد. همچنین وقت خواب پاها را طوری قرار دهید که بالاتر از بدن باشد. این کار از متورم شدن پا جلوگیری می‌کند.

اگر گم شدید یا کسی را گم کردید…

اگر در طول مسیر گم شدید یا گمشده‌ای داشتید با حفظ آرامش خودتان را به عمودهای ۷۲، ۳۳۵، ۶۰۲، ۱۱۰۳ و حرم حضرت‌عباس(ع) برسانید که مراکز افراد گمشده است. همچنین هر 3 کیلومتر، یک مرکز گزارش گمشدگان تعبیه شده است.

توصیه‌های اختصاصی برای خانم‌ها و مادرها

خانم‌های زیادی خودشان را به پیاده‌روی اربعین می‌رسانند. هرچند این سفر به خانم‌های باردار یا خانم‌هایی که کودک خردسال دارند، توصیه نمی‌شود. همچنین اگر می‌خواهید گروهی و کاروانی به سمت پیاده‌روی اربعین حرکت کنید بهتر است با گروهی همراه شوید که مثل خودتان کودک داشته باشند. اگر مجبور به حمل بار زیاد بودید یک کالسکه سبک را همراه‌تان ببرید تا به طور مداوم کودک را بغل نگیرید و مقداری از بار کودک را هم روی کالسکه کودک قرار دهید. همچنین گردن آویزی شامل نام و نام‌خانوادگی کودک و والدین، نام کاروان و شماره تماس خود را به گردن کودک بیندازید و یک نسخه از آن را در جیب لباس یا جایی شبیه به آن قرار دهید. به علت دمای بالای هوا در طول مسیر پیاده‌روی از لباس زیر نخی و سبک استفاده و سعی کنید چند دست به همراه داشته باشید. ممکن است در بین راه با اتفاقات غیرمنتظره‌ای مواجه شوید. مثلا اگر در بین راه دچار لکه‌بینی یا مشکلاتی مشابه شدید بدون مشورت با پزشک داروی خود را کم یا زیاد و قطع نکنید. گروهی از خانم‌ها به دلیل تغییر شرایط آب‌و‌هوایی و بهداشتی دچار عفونت‌هایی می‌شوند بهتر است برای پیشگیری قبل از رفتن به سفر با یک پزشک زنان مشورت کنید. اگر در بین راه قصد استحمام دارید و موهایتان بلند است احتمال سردرد برای شما وجود دارد، می‌توانید بدن‌تان را بشویید و پاهایتان را ماساژ دهید.

شرط اول قدم آن است که…

در طول پیاده‌روی اربعین باید و نبایدهای زیادی وجود دارد اما در این بخش تنها می‌خواهیم از آن چه بهتر است اتفاق بیفتد بگوییم. این سه نکته می‌تواند سفرتان را پربارتر کند.

برنامه‌ریزی کنید قبل از سفر اربعین برای این سفر و رفتن به شهرهای زیارتی عراق، برنامه داشته باشید. برآورد کیلومترها و همچنین اطلاع از فاصله آن‌ها با مرز انتخابی‌تان برای خروج از کشور کمک می‌کند تا بهتر بتوانید از زمان در این سفر استفاده کنید. بهتر است همه چیز را موکول به «هرچه پیش آید خوش آید» نکنید تا به برنامه‌ریزی‌تان برسید و از طرفی از قافله دیگر زائران حاضر در این مراسم عقب نمانید.

بیننده معمولی نباشید از شهر نجف تا کربلا 80 کیلومتر فاصله است. قبل از شروع پیاده‌روی و در طول آن به خصوص اگر تجربه اول‌تان باشد باصحنه‌های جالب و قصه‌های متفاوتی مواجه خواهید شد. از آن‌جا که بیشتر موکب‌های مسیر پیاده‌روی به اینترنت مجهز هستند شاید روایت کردن این قصه‌ها برای دیگران و به اشتراک گذاشتن آن‌ها در فضای مجازی جالب باشد. این روایت‌ها می‌تواند شامل فرهنگ، قصه‌های آدم‌هایی که در طول پیاده‌روی با آن‌ها آشنا شدید، موکب‌داران و نگاه‌هایی نو به پیاده‌روی اربعین باشد. ناگفته نماند که این روایتگری نباید شما و دیگر زائران را از حال‌و‌هوای معنوی این سفر دور کند و 24ساعته در فضای مجازی به دنبال گذاشتن پست و استوری باشید.

مهارت‌تان را رو کنید اگر مهارت‌هایی مثل کمک‌های اولیه، پزشکی، تعمیر بند کوله و… دارید که می‌تواند در طول مسیر به دیگر زائران کمک کند آن را رو کنید. می‌توانید جمله‌هایی مانند «من پزشک هستم» یا جمله‌هایی را که نشان‌دهنده مهارت شماست روی کاغذی بنویسید و به پشت کوله‌تان وصل کنید. به طور کلی در مسیر سه روزه پیاده‌روی اربعین همدلی با دیگر افرادی که آن‌ها را نمی‌شناسید اما در این مسیر با شما قدم برمی‌دارند از اوجب واجبات است.

از «کنار قدم‌های جابر» تا «من ایرانمو تو عراقی»

بسیاری از زائران‌حسینی به‌خصوص آن‌هایی که با خودروی شخصی، قطار یا اتوبوس راهی مرزها شده اند تا خودشان را به پیاده‌روی اربعین برسانند، دنبال مداحی‌هایی هستند که در مسیر با گوش‌دادن‌شان، لذت معنوی بیشتری ببرند. در این بخش، شما با اسکن این کیوآرکد می‌توانید فایل پیشنهادی مداحی‌های ما را از کانال زندگی‌سلام دانلود کنید. این فایل شامل مداحی‌های «من ایرانمو تو عراقی، چه فراقی چه فراقی» محمدحسین پویانفر، «اربعین میام سمت حرم» حسین سیب‌سرخی، «حال و روزم اینه نوکرت شبانه‌روز تو فکر اربعینه» محمدحسین حدادیان، «یار بطلب سید و مولا بطلب» سیدمجید بنی‌فاطمه، «حسـین ای راه نجات، اهدنا الصراط، می‌میرم برات» مهدی رسولی، «کنارِ قدم‌های جابر؛ سویِ نینوا رهسپاریم» میثم مطیعی و … است. التماس‌دعا.

پاسخ به 4 سوال پرتکرار درباره پیاده‌روی اربعین

با نزدیک‌شدن به زمان پیاده‌روی اربعین، پرتکرارترین پرسش‌ها مانند چگونگی گرفتن روادید عراق، تمدید اعتبار گذرنامه، هزینه سفر اربعین، واکسیناسیون و نحوه خروج از کشور جزو پرسش‌های افراد بسیاری است.
بدون گذرنامه، می‌توان به عراق وارد شد؟
هرسال تعدادی از زائران بدون داشتن گذرنامه راهی مرزها می‌شوند به این امید که با ازدحام جمعیت و فشاری که در پشت مرزها ایجاد می‌شود، مرزهای عراق به روی زائران گشوده شود اما طبق توضیحات پلیس در عراق، تردد بدون گذرنامه غیرمجاز است و جرم محسوب می‌شود که حتی به دستگیری منجر خواهد شد. هم اکنون ، امکان صدور «برگه گذر موقت» برای زائرانی که گذرنامه معتبر ندارند، فراهم شده است. فقط این برگه پیش از مراجعه به مرز و از طریق پلیس گذرنامه در مراکز استان و شهرستان‌ها قابل دریافت است. همچنین تمدید گذرنامه‌هایی که کمتر از شش ماه اعتبار دارند، به‌صورت رایگان و صرفاً برای سفر به کشور عراق در ایام اربعین انجام می‌شود. در ضمن، سفر اربعین بدون روادید انجام می‌شود.

برای پیاده‌روی اربعین چقدر پول لازم است؟

در اربعین برای غذا و اسکان از موکب‌ها که رایگان برپا شده استفاده می‌شود، اما برای حمل و نقل، زائران باید مبلغی را همراه داشته باشند. مثلا نرخ کرایه با خودروهای ون از مهران به کربلا 14 تا 15 هزار دینار، مهران به نجف 17 تا 18 هزار دینار است. هم اکنون قیمت هر هزار دینار عراقی حدود ۲۰ هزار تومان است.

موکب‌های اسکان و غذا چه زمانی در عراق برپا می‌شود؟

موکب‌های ایرانی برای اسکان و پذیرایی از زائران از شانزدهم تا بیست‌ونهم شهریور در عراق برپا می‌شوند. قرار است دو هزار و 500 موکب در نقاط مرزی و در خاک عراق از سوی ایرانی‌ها برپا شود که علاوه‌بر این، در حرم‌ها و صحن‌های اطراف آن ها امکان میزبانی از زائران فراهم می‌شود. جز این، هر سال عراقی‌های زیادی، زائران را در خانه‌های خود می‌پذیرند و با توجه به مهمان نوازی عراقی ها هیچ نگرانی درباره محل استراحت، غذا و سرویس بهداشتی و… نیست.

نویسنده : مجید حسین زاده و اکرم انتصاری

    https://didshahr.ir/958

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.