https://didshahr.ir/11272

گردشگری از جمله حوزه هایی است که می تواند کمک شایانی به اقتصاد هر استان بکند ، استان اردبیل نیز باید برای توسعه اقتصاد خود زیر ساخت های لازم گردشگری را تامین کند.

 

اردبیل

دریاچه طبیعی شورابیل در اردبیل

 

به گزارش دیدشهر(didshahr.ir)، عموما کشورها بر حسب پتانسیل هایی که در اختیار دارند ساختار های اقتصادی متناسبی را تدوین کرده و در جهت اجرای آنها گام برمیدارند.

در ایران هم از سالها پیش برای مناطق مختلف کشور با توجه به ظرفیت ها و استعداد های بالقوه برنامه توسعه اقتصادی در نظر گرفته شد.

هر چند که استان اردبیل توانایی رشد در بیشتر زمینه های اقتصادی را دارا بود اما هموارترین و مناسب ترین شاهراه توسعه اقتصادی را برای اردبیل صنعت گردشگری ، کشاورزی و صنایع تبدیلی عنوان کردند.

 

بالیقلو چای اردبیل

بالیقلو چای در غروب پاییزی 

قابلیت تبدیل اردبیل به قطب گردشگری غرب کشور

حال بعد از چندین سال اگر ما به هدفی که در صنعت گردشگری برای استان اردبیل در نظر گرفته شد (قطب گردشگری غرب کشور) نگاه کنیم میبینیم که به لطف فعالیت های انجام گرفته در گذشته و حال این امر محقق شده اما سوال اینجاست که همین مقدار تمام پتانسیل استان را اشباع کرده و رونق سرشار آن بر بخشهای دیگر اثر گذاری مطلوب داشته؟!

پاسخ منفی است.اگر بخواهیم پا را فراتر بگذاریم و برای افق بلند مدت خود هدفی بلند پروازانه همچون تبدیل شدن به یکی از قطب های گردشگری خاورمیانه را اتخاذ کنیم باید ملزم به استفاده حداکثری از ظرفیت های خود باشیم.

باید کاری کنیم که گردشگر در هنگام ورود به استان در میان جاذبه های دلپذیر غرق شود و همچنان لذت تجربیات دیگر در اردبیل را بر دل داشته باشد.

 

بازار قیصریه اردبیل

راسته بازار اردبیل

 

اما چگونه؟! علاوه بر اینکه بستر سازی مناسبی برای سرمایه های گردشگری استان صورت نگرفته پیوند مناسبی هم بین آنها برقرار نشده مثلا برای اینکار میتوان ماکت کلی از جاذبه های دیگر در هریک ازین مناطق و محافل برای معرفی به نمایش گذاشت که احتمالا اثر گذاری مطلوب تری داشته باشد.

جاذبه ای مانند غذا و نوشیدنی را که بطور کلی فراموش کرده ایم ایتالیا را چندین سال بعنوان قطب گردشگری در جهان مطرح کرد و بعد از آن کشور هایی مانند ترکیه، اندونزی و فرانسه و اسپانیا وارد برند سازی در این زمینه شدند.

 

اردبیل

نمای پاییزی از اردبیل

 

پتانسیل بالای اردبیل در توسعه گردشگری

از نظر تنوع غذاهای بومی محلی مخصوصاً انواع آش بی شک اردبیل پتانسیل بسیار بالایی دارد که راهکار های مختلفی را جهت گسترش و برند سازی میتوان تدوین نمود.

در حوزه گردشگری سلامت نیز علی رغم همجواری با کشوری همانند آذربایجان نتوانستیم بطور کامل از ظرفیت های خود استفاده کنیم و تبریزی ها گوی سبقت را ربودند.

 

اردبیل

کوه زیبای سبلان در استان اردبیل

 

اما در مورد آبهای گرم معدنی گرچه بالاترین گردشگر را در این زمینه داریم و رتبه نخست کشور هستیم اما خدماتی که در این زمینه ارائه میدهیم حتی در آبدرمانی هایی که پیشوند مدرن بودن را یدک میکشند کاملا سنتی است و در یک استخر و سونای خشک و تر خلاصه میشود که برای ارائه خدمات بروز تر باید از کشور هایی هایی همچون تایلند ، آلمان ،ایتالیا و مکزیک الگو برداری کنیم، با توجه به اینکه آبهای گرم در مناطق مختلف استان پراکنده است با تقویت این امر میتوان به آبادانی مناطق کمتر توسعه یافته کمک کرد.

 

آبگرم

آبگرم های طبیعی اردبیل

 

آبگرم تنها راه توسعه گردشگری اردبیل

از نظر راه های ارتباطی حرکت های خوبی همچون پروژه قطار و تقویت سخت افزاری فرودگاه اردبیل و نیز جاده اردبیل_سرچم (امیدواریم فاز دوم آن تکمیل شود) صورت گرفته که انتظار میرود با اتمامشان افق های روشن تری را برای توسعه استان شاهد باشیم.

ایجاد منزلگاه های تاریخی_فرهنگی و نیز اماکن تفریح و سرگرمی مدرن و خلاقانه ، توجه بیشتر به جاذبه های پنهان ( مثلا شیروان درسی و مسیر خلخال_اسالم)، اکوتوریسم و… از جمله شاخصه های مد نظر برای توسعه گردشگری به شمار میرود که میتواند هر گردشگری را شیفته خود سازد که جهت پرهیز از طولانی شدن مطالب از ادامه آن گذر میکنیم.

 

علی محمد شاهی مقدم


گردشگری استان اردبیل | گردشگری اردبیل | مناطق توریستی اردبیل | سایت گردشگری اردبیل 

    https://didshahr.ir/11272

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.