https://didshahr.ir/6651

شهر «هیر» در جنوب شرقی استان اردبیل در فصل تابستان به باغ‌شهری تبدیل می‌شود که از ورودی تا خروجی مملو از درختان گیلاس و آلبالو بوده و هر گردشگری را به سوی خود فرا می‌خواند.

 

گیلاس

 

به گزارش دیدشهر، وقتی ۲۰ کیلومتر از اردبیل به سمت جنوب شرق استان اردبیل حرکت کردیم به باغ‌شهری به نام هیر رسیدیم، از همان ابتدای ورودی شهر تنها باغ و درخت و سرسبزی بود که به چشم می‌خورد و رفته رفته درختان گیلاس و آلبالوی خوش رنگ و لعاب شهر هیر هم دیده شدند، انگار همه‌شان برای خوش آمدگویی به مسافران صف بسته بودند.

زنان و مردان اهل شهر هیر همه‌ مشغول برداشت این میوه‌های تابستانی بودند، کودکان هم مثل همیشه در حال کمک به بزرگتر‌ها، البته یک گیلاس می‌چیدند و یکی می‌خوردند، واقعا هم لذت چیدن میوه از روی شاخه درخت عالم دیگری دارد.

ساعتم را نگاه کردم حوالی ساعت ۱۱ بود و من به دنبال آقای جلیل موسوی بودم؛ یکی از باغداران خوش ذوق شهر هیر، از میدان اصلی شهر که نمادی از کندوی زیبای عسل داشت گذر کردم، آقای موسوی را از دور دیدم مردی حدود ۳۵ ساله که سرخی صورتش نشان از کار و فعالیت در زیر آفتاب سوزان تیرماه داشت، کار و تلاش در باغ گیلاس و آلبالو و تلاش برای کسب نانی حلال برای خانواده.

به همراه آقا جلیل وارد باغ گیلاس و آلبالو می‌شویم، تا چشم کار می‌کند درخت است و درخت و زیبایی میوه‌هایی قرمز رنگ در سبزی درختان، با تعارف برای خوردن گیلاس صحبت‌مان شروع می‌شود، آقا جلیل می‌گوید؛ از وقتی یادش می‌آید یعنی از همان اوایل کودکی در باغ پدرش مشغول کاشت و برداشت گیلاس بوده است.

 

گیلاس

 

وی باغداری را از ۱۵ سال پیش شروع کرده و سالهاست که این باغ گیلاس را دارد و مثل تمامی ۴۰۰ خانوار شهر هیر او هم یک باغدار باغ گیلاس و آلبالو است.

جلیل موسوی در پاسخ به سوالی در خصوص زمان برداشت گیلاس در هیر می‌گوید: از اوایل تیرماه کار برداشت گیلاس را شروع می‌کنیم که در این باغ علاوه بر من ۸ نفر دیگر هم مشغول به کار هستند، که ۴ نفر آنان از تالش برای کار به هیر آمده‌اند.

او برای این همه پُرباری محصولاتش خدا را شاکر است و عنوان می‌کند: در فصل زمستان روی درختان برف می‌نشست و ما ترس از سرمازدگی محصولاتمان را داشتیم، اما با لطف خدا امسال محصول خوبی برداشت می‌کنم و امیدوارم از باغ خودم که ۱ هکتار هست حدود ۶ تن گیلاس برداشت کنم.

           در این باره بیشتر بخوانید:

 

قدم زنان به سمت کارگران زحمت‌کش باغ آقا جلیل می‌رویم، خسته نباشیدی می‌گوییم و نزدیک‌تر می‌شویم یکی از پسران جوان که بالای درخت گیلاس است عرقش را پاک می‌کند و از کارشان می‌گوید؛ از ساعت ۷ صبح تا ۵ عصر مشغول برداشت محصول گیلاس هستیم که در روز حدود ۱۰۰ جعبه گیلاس برداشت می‌کنیم و خدا را شاکریم که امسال محصول خوب و پُرباری داریم.

 

گیلاس

 

پیرمرد تالشی هم که گیلاس‌ها را یکی یکی درون سبد زیر پایش می‌اندازد، خوشحالی‌اش را از این همه نعمت خدا بیان می‌کند: خوشحالم که برای کار به شهر هیر آمده‌ام و واقعا محصولات این شهر از نظر کیفیت حرف ندارد.

حوالی ظهر شهردار شهر هیر هم به جمع ما اضافه می‌شود، او می‌گوید: بیش از ۴۰۰ خانوار در شهر هیر زندگی می‌کنند که همه‌ی آن‌ها باغدار باغ‌های گیلاس و آلبالو هستند، در واقع حیاط هر خانه در این شهر به یک باغ زیبا تبدیل شده و هر خانه در شهر هیر برای تولید محصولات باغی و کشاورزی قدمی حتی کوچک بر می‌دارد.

رفیع محسنی همانطور که درختان گیلاس را نگاه می‌کند، ادامه می‌دهد: از باغات شهر هیر،۳ نوع گیلاس، تک دانه‌ای، محلی و مشهدی برداشت می‌شود که این محصولات علاوه بر استان اردبیل، کام مردم شهرهایی چون تهران، شهرهای شمالی، اصفهان و شیراز را هم شیرین می‌کند و امیدواریم روزی بتوانیم کارخانه فرآوری محصولات باغی خود را در همین شهر هیر احداث کنیم تا شاهد رونق در منطقه زیبا و گردشگری هیر باشیم.

 

گیلاس

 

عصر می‌شود کار و تلاش همچنان در این شهر ادامه دارد، اما من کم‌کم باید با همه‌ی زیبایی‌های شهر شکوفه‌های گیلاس خداحافظی کنم، با درختان تو در تو در باغ‌های گیلاس و آلبالو، با صدای زیبای پرندگان که گویی موسیقی زنده می‌نوازند برای کارگران و باغداران این دیار و با آن همه مهربانی در نگاه تک تک زنان و مردان شهر هیر.

در راه بازگشت تمام زیبایی‌هایی را که از صبح دیده بودم مرور کردم تا در خاطراتم برای همیشه باقی بماند این همه زیبایی که خالقش زیباترین است.

مستقیما و طی قرار قبلی به سراغ مدیر باغداری سازمان جهادکشاورزی استان اردبیل می‌روم، وی می‌گوید: استان اردبیل دارای ۳۹ هزار و ۲۰۰ هکتار باغ انواع میوه است که از این میان ۲۳۰۰ هکتار آن اختصاص به باغات گیلاس دارد.

 

گیلاس

 

محرم عدلی ادامه می‌دهد: پیش‌بینی می‌کنیم امسال ۵۸۰۰ تن گیلاس از باغات استان استحصال شود و از بین شهرستان‌های استان اردبیل، شهرستان اردبیل و خصوصا منطقه هیر بیشترین سطح زیر‌کشت میوه گیلاس را به خود اختصاص داده است به‌طوری‌که این شهر ۷۴۰ هکتار باغ گیلاس دارد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل،گفت: امسال و با شروع برداشت گیلاس در شهر شکوفه‌های گیلاس پیش بینی می‌شود بیش از ۱۱۴۰ تن گیلاس از باغات این شهر برداشت می‌شود.

عدلی اظهار می‌کند: استان اردبیل توانسته است در تولید گیلاس در کشور رتبه ششم را کسب کند و امیدواریم با افزایش برداشت گیلاس در استان شاهد رونق بیشتر تولید محصولات باغی و کشاورزی و همچنین اشتغال مردم و به خصوص جوانان منطقه باشیم.

 

گیلاس

 

تا شب چیزی نمانده برای اتمام این گزارش و برای اطلاع از خواص این میوه خوش رنگ و لعاب و پرخاصیت مصاحبه دیگری باقی مانده، وارد اتاق کارشناس تغذیه می‌شوم، دکتر نعمتی حرف‌هایش را با کلمه ضد سرطان آغاز می‌کند و وقتی تعجب مرا می‌بیند اظهار می‌کند: بله، درسته گیلاس میوه‌ای بسیار پرخاصیت است و تحقیقات بسیاری نشان داده‌ که مصرف غذاها و میوه‌هایی که حاوی ماده پلی‌فنول هستند می‌تواند شانس ابتلا به انواع مختلفی از سرطان را کاهش دهد.

وی می‌گوید: همچنین پژوهش دیگری تاثیر مثبت مصرف گیلاس در کنترل و جلوگیری از پیشرفت سرطان روده را نشان می‌دهد و دلیل این خواص ضد سرطان گیلاس وجود ماده آنتوسیانین در این میوه است.

 

گیلاس

 

دکتر نعمتی ادامه می‌دهد: میوه گیلاس از نظر تغذیه حاوی کربوهیدرات، پروتئین‌ها، ویتامین‌های گروهB، ویتامین C و پیش‌ساز ویتامین A است.

وی بیان کرد: همچنین مصرف گیلاس می‌تواند از بروز بیماری‌هایی مانند دیابت، فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی-عروقی نیز پیشگیری کند.

 

گیلاس

 

گیلاس میوه‌ای تابستانی، خوش رنگ و لعاب است که خواص تغذیه‌ای بسیاری دارد مخصوصا اگر به‌صورت تازه مصرف شود، شما هم برای خرید گیلاس‌های تازه و محلی به شهر هیر سفر کنید تا علاوه بر خرید گیلاس‌های خوشمزه از طبیعت بی‌نظیر و آب و هوای خنک و مطبوع این شهر نیز استفاده کنید.

    https://didshahr.ir/6651

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.