https://didshahr.ir/7964

گردشگری از نقاط شادی آور مناطق بحساب می آید.شهرستان نیر با برگزاری جشنواره آش توانسته این شادی و نشاط را به شهر خود هدیه دهد و هرساله با برگزاری این جشنوواره پذیرای میهمانان بسیاری از اکثر نقاط کشورمان باشد.

 

آش

 

به گزارش دیدشهر(didshahr.ir)، بیش از یک دهه از برگزاری جشنواره آش و غذاهای سنتی شهرستان نیر سپری شده است.

جشنواره‌ای که هرچند در خصوص چند و چون برگزاری، کیفیت بخشی به برنامه‌ها و اهداف تعریف شده نظر برخی منتقدان را جلب نکرده اما در مجموع توانسته به یکی از برندهای رویدادهای گردشگری کشور تبدیل شود.

 

جشنواره

 

انتظار مردم برای برگزاری این رویداد و شمارش ایام تا رسیدن به فصل برگزاری جشنواره آش نشان می‌دهد، این رویداد توانسته به محبوبیت عمومی رسیده و به اولین هدف خود یعنی نشاط آفرینی اجتماعی تا حد مطلوبی دست یابد.

از سویی تکرار سالانه موجب شده تا متناسب با نیاز روز استان و اهداف عالی صنعت گردشگری در کشور، بخش‌های مختلفی به این جشنواره اضافه شود.

گویی جشنواره‌هایی همچون آش نیر خود بیانگر رشد بینش و بهبود جایگاه گردشگری در اقتصاد کشور است.

گردشگری فاز نخست صنایع نشاط استان اردبیل

گردشگری در فاز نخست یکی از صنایع نشاط آفرین و مفرح قلمداد می‌شود که بتواند اوقات فراغت رضایت‌بخشی را برای افراد رقم زده و در عین حال رفتارهای مورد نیازی از جمله صیانت از طبیعت و آثار تاریخی و تعامل سازنده با انسان‌ها حتی از فرهنگ متفاوت را موجب شود.

یکی از شهروندان معتقد است جشنواره آش نیر با برنامه‌های شاد و مفرح مورد استقبال خانواده‌ها است و فضای نشاط انگیزو امنی برای شادی خانواده‌ها را فراهم می‌سازد.

 

جشنواره

 

رامین راستگو تصریح کرد: چنین رویدادهایی مورد استقبال تمامی خانواده‌ها است و با توجه به اینکه با هزینه کرد اندک می‌توان از آن بهره گرفت تعدد آن با عناوین و موضوعات مختلف نیز استقبال می‌شود.

شهروند دیگری معتقد است جشنواره‌هایی از این دست باید در مناطق کم برخوردار و حتی روستاها نیز پیش‌بینی شود تا برای خانواده‌های کم درآمد نیز بتوان فرصتی جهت تفریح و شادی ایجاد کرد.

رحمت الله محمدی با تاکید به اینکه برخی خانواده‌ها قادر به حضور در جشنواره آش نیر نیستند، اضافه کرد: انتظار می‌رود با توجه به نشاط آفرینی، چنین رویدادهایی در مناطق مختلف برای اقشار مختلف تعریف شود.

افزایش استقبال مردم از جشنواره آش نیر 

در عین حال فرماندار نیر یکی از اهداف برگزاری این جشنواره را نشاط آفرینی در بین خانواده‌ها برشمرد و گفت: ۱۴ دوره جشنواره آش نیر برگزار شده و هر سال استقبال به مراتب بیشتری از سال قبل دارد.

 

جشنواره

 

ابراهیم امامی گفت: این جشنواره در سطح ملی برگزار می‌شود و درست در فصل پیک سفرها پیش بینی شده تا نه تنها فرصتی برای شادی شهروندان فراهم سازد بلکه موجب گشت و گذار و شادی مسافران و گردشگران نیز شود و در مجموع رویدادهایی از این دست می‌تواند زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی را فراهم سازد

حمایت از ایده های خلاق به منظور تقویت گردشگری شهرستان نیر

وی اظهار کرد: به منظور تقویت گردشگری شهرستان نیر آماده حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی هستیم و از ایده‌های خلاقانه جهت ایجاد تاسیسات حمایت می‌شود.

در عین حال که طی سال‌های اخیر بستر سرمایه گذاری گردشگری در اردبیل رونق گرفته، مسافران معتقدند جاذبه‌های بی‌نظیر گردشگری اردبیل ایجاب می‌کند تا تاسیسات گردشگری در این شهرستان افزایش یابد.

 

جشنواره

 

به اعتقاد یکی از گردشگران ایجاد جاده‌های ارتباطی مناسب، سرویس‌های بهداشتی متناسب با جمعیت گردشگرانی که در منطقه نمونه حضور دارند، واحدهای اقامتی و امکانات رفاهی برای سنین مختلف مورد نیاز است.

افزایش ماندگاری مسافران در بولاغلار نیر با بهبود شرایط رفاهی 

اعظم خدایی گفت: امکانات مناسب بی‌شک موجب می‌شود مسافران به جای یک روز سفر چند روز در یک منطقه ساکن شوند و با توجه به طبیعت زیبای بولاغلار در صورتی که امکانات رفاهی بهبود یابد این امر شدنی است.

 

آش دوغ

 

این تاکیدات مورد تائید مسئولان دولتی استان است. اما محدودیت‌های قانونی و مالی دولت در ایجاد تاسیسات گردشگری در مناطق نمونه حضور سرمایه گذاران را ایجاب می‌کند.

معرفی جاذبه گردشگری مهمترین هدف جشنواره آش نیر

معاون سیاسی امنیتی استانداری اردبیل در بازدید از این جشنواره تصریح کرد: مهمترین هدف رویدادهایی مانند جشنواره آش معرفی جاذبه‌های گردشگری شهرستان‌ها در سطح ملی و جهانی است.

بهروز ندایی تصریح کرد: گردشگری محور نخست توسعه استان در نظر گرفته شده و به همین دلیل از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی استقبال می‌شود و دولت آماده تسهیل روند سرمایه‌گذاری است.

 

جشنواره

 

وی در خصوص تقویت زیرساخت‌ها نیز گفت: ما معتقد به تقویت زیرساخت‌ها هستیم. در خود شهرستان نیر مطالعه کمربندی به منظور مدیریت تردد و کاهش ترافیک به اتمام رسیده و به زودی عملیات اجرایی آغاز می‌شود.

معاون سیاسی امنیتی استانداری اردبیل تصریح کرد: در سایر زیرساخت‌ها نیز تاکید ما به فرمانداران توجه به نیاز ضروری و اولویت‌های شهرستان‌ها در تخصیص اعتبارات است.

گردشگری به عنوان محور توسعه صرفا یک شعار نیست

در عین حال که جشنواره ملی آش نیر توانسته قرابت فرهنگی اقوام ایرانی را آن هم با کمک یکی از جذاب‌ترین حوزه‌های گردشگری یعنی غذای سنتی اقوام موجب شود، نظر مسئولان اجرایی نیز به واسطه رویدادهایی از این دست نسبت به گردشگری تغییر یافته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: انتخاب گردشگری به عنوان محور توسعه صرفا یک شعار نیست و بعد از تلاش‌های متعددی که در معرفی قابلیت‌های استان کشیده شده، چنین محوری انتخاب شده است.

 

بولاغلار نیر

 

نادر فلاحی تصریح کرد: هرچند اردبیل قطب کشاورزی کشور است اما درآمدزایی در بخش گردشگری به مراتب سریعتر و بیشتر بوده و اشتغال‌زایی در این بخش با اعطای تسهیلات ارزان در کمترین زمان بازدهی قابل توجهی به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه برگزاری جشنواره‌ها و رویدادها صرفا با هدف رقم زدن ساعاتی مفرح برای بازدید کنندگان نیست، گفت: در واقع به واسطه رویدادهایی از این دست اهمیت گردشگری برای تمامی اقشار از مسئول تا مردم تشریح می‌شود.

اعلام آمادگی سرمایه گذاران در منطقه بولاغلار نیر

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تصریح کرد: به عنوان مثال جشنواره آش موجب شده تا منطقه نمونه گردشگری بولاغلار نیر در سطح ملی معرفی شده و برخی سرمایه‌گذاران جهت سرمایه‌گذاری در این منطقه اعلام آمادگی کنند.

 

نادر فلاحی

نادر فلاحی بخشی از اهداف اداره کل را توسعه اقتصادی مناطق کم برخوردار با کمک جاذبه‌های گردشگری دانست و گفت: گردشگری در اردبیل شتاب قابل توجهی در تمامی ابعاد و شاخص‌ها دارد اما تداوم آن نیازمند تداوم برنامه‌ها و حمایت دستگاه‌های اجرایی و مردم است.

جشنواره آش نیر کاسه‌ای نشاط و شادی را به بازدیدکنندگان خود هدیه کرد. هدیه‌ای ماندگار که بسیاری از گردشگران طعم خوشایند آن را تا سال آینده به یاد خواهند داشت.

نشاطی که امید می‌رود مسئولان نیز به یاد سپرده و برنامه‌های خود برای رونق گردشگری و حمایت آن را به یاد داشته باشند.

گزارش از ونوس بهنود


گردشگری استان اردبیل | گردشگری نیر | بولاغلار نیر | جشنواره آش نیر

    https://didshahr.ir/7964

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.