https://didshahr.ir/8797

دلیل استقرار انسان‌ها در کنار رودخانه قزل اوزن، دره هایی است که برش زیادی دارد و در اطراف قزل‌اوزن نیز دره‌هایی از این دست دیده می‌شود.

قزل اوزن

به گزارش دیدشهر(didshahr.ir)، رئیس گروه باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: اولین تاریخ استقرار انسان در اردبیل به یک میلیون و ۲۰۰ هزار سال در حاشیه رود قزل‌اوزن می‌رسد.

روح الله محمدی اظهار داشت: مطالعات صورت گرفته از اقلیم استان اردبیل نشان می‌دهد که نخستین نشانه‌های تاریخ استقرار انسان هوشمند در اردبیل مربوط به حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار سال پیش است.

وی افزود: با توجه به مطالعاتی که توسط گروه کاوش روسی در سال ۱۳۸۵ انجام شده، ابزارهای سنگی مربوط به دوره پارینه سنگی قدیم در حاشیه رود قزل‌اوزن بررسی شده است.

 

قزل اوزن

 

رئیس گروه باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تصریح کرد: ابزارهای سنگی در نگاه اول به عنوان سنگ‌های عادی دیده می‌شوند اما در نگاه دقیق‌تر ابزارهای سنگی هستند که باید توسط متخصصان پارینه سنگی مطالعه شوند.

در این باره بخوایند:

قدمت ۱میلیون و ۲۰۰ هزار ساله استقرار انسان هوشمند در اردبیل

به گفته محمدی دلیل استقرار انسان‌ها در حاشیه رود قزل‌اوزن دره‌هایی است که برش زیادی دارد و در اطراف قزل‌اوزن نیز دره‌هایی از این دست دیده می‌شود. به ندرت در دشت‌ها می‌توان نخستین استقرار انسان را دید.

 

قزل اوزن

برش زیاد دره ها دلیل استقرار انسان‌ها در حاشیه رود قزل‌اوزن خلخال

وی محدوده تاریخ استقرار نخستین انسان‌ها را حول و حوش روستای مزرعه در خلخال عنوان کرد و گفت: در خاک‌برداری تصادفی در گرجستان فسیل با قدمت ۱٫۴ میلیون سال شناسایی شد که با توجه به گذر انسان ها در آن مقطع زمانی از آفریقا، پیش‌بینی می‌شود مسیر عبور از ایران بوده و لازم است مطالعات جامعی در این خصوص شکل گیرد.

 

در این باره بخوایند:

قزل اوزن؛ طولانی ترین رود آذربایجان

 

قزل اوزن

تمدن های شهری چند هزار ساله در کنار رودخانه قزل اوزن خلخال

به گزارش تسنیم، رئیس گروه باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اظهار کرد: در سایر مناطق استان آثاری از تمدن های شهری با قدمت چند هزار سال شناسایی شده است اما استقرار انسان در قزل‌اوزن به معنی وجود تمدن نیست و تمدن از زمان شهرنشینی آغاز می‌شود.

    https://didshahr.ir/8797

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.