https://didshahr.ir/9685

سبلان ودیعه‌های بی‌مثال را به استان اردبیل، سرزمین چشمه‌های بهشتی هدیه کرده اما ضعف بهره‌گیری از این ثروت عظیم عیان بوده و به نظر می‌رسد در مجاب کردن دستگاه‌های اجرایی نیز موفق عمل نشده است.

 

سبلان

 

به گزارش دیدشهر(didshahr.ir)، تولید برق از گرمایش آب‌های معدنی اردبیل مدت‌ها است که از زبان دانشمندان شنیده می‌شود و همچنان به موازات تاکید دولت به بهره‌گیری از انرژی تجدیدپذیر مورد غفلت است.

استان اردبیل به‌واسطه تعدد و کیفیت آب‌های گرم معدنی شهرت جهانی دارد.

این نعمت الهی که ودیعه کوه نیمه آتشفشان سبلان است تاکنون نتوانسته جهش قابل توجهی در حوزه‌های اقتصاد، صنعت و گردشگری این منطقه به وجود آورد.

موضوعی که هر چند مورد پذیرش مسئولان است اما عملا بسیاری از منافع و توانمندی‌های آب‌های گرم معدنی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

تا جایی که عمده استفاده از آب‌های گرم در این استان محدود به ساخت ۴ دیواری به نام مجتمع آبدرمانی بوده تا آب‌های گرم تنها حوض‌های کوچک شنا را پر کرده باشد.

تولید برق قابلیت‌های آب‌های گرم معدنی

در این میان دانشمندان معتقدند از جمله قابلیت‌های آب‌های گرم معدنی تولید برق است و حداقل شهرهای واقع در دامنه سبلان که میزبان همیشگی این نعمت الهی هستند می‌توانند برق خود را از طریق گرمایش آب‌های زیرزمینی تامین کنند.

یکی از دانشمندان زمین شناسی در مورد ظرفیت پنهان آب‌های گرم معدنی گفت: گرمای قابل توجه آب‌های معدنی اردبیل کم نظیر است و می‌تواند جهت تولید انرژی برق مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

در کشورهای موفقی مانند آلمان گرمایش زمین در عمق چند صد متری قابل لمس است و با این وجود از این ظرفیت غفلت نشده و با حفر زمین نسبت به بهره‌برداری اقدام می‌کنند.

نصب توربین برای استفاده حداقلی از قابلیت های آبهای معدنی اردبیل

باتوجه به اینکه آب‌های گرم معدنی اردبیل و سرعین به مراتب در عمق کمتری واقع هستند، در خود شهر سرعین مشاهده می‌شود که با حفر چند ۱۰ متر می‌توان به گرما دست یافت و این قابلیت منحصر به فرد می‌تواند با نصب توربین‌هایی با حداقل هزینه جهت تولید برق مورد استفاده قرار گیرد.

در شهرهای مختلف استان اردبیل چشمه‌های متعددی واقع شده که می‌تواند حداقل برق مصرفی همان شهر و یا شهرهای اطراف را تامین کند.

برق تولیدی می‌تواند در مدارس، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و یا حتی منازل مسکونی مورد استفاده قرار گیرد و اجرای آن نیز به دلیل سادگی تولید برق و در دسترس بودن آب‌های گرم هزینه قابل توجهی به دنبال ندارد.

 

برق

 

در عین حال به اعتقاد یکی دیگر از دانشمندان زمین شناسی، موضوع تولید برق از آب‌های گرم به‌ویژه در سرعین که از تعدد چشمه‌ها آن هم در مجاورت هم برخوردار است مورد غفلت است.

غفلت سبلان از زندگی نهفته

در سال ۵۶ طرحی مبنی بر استفاده از آب‌های گرم در شوفاژ منازل را مطرح شده بود که سبلان از زندگی نهفته برخوردار است که نمود بیرونی آن آب‌های گرم معدنی است.

در واقع با هدایت صحیح آب‌های گرم و حتی تجمیع چند چشمه می‌توان انرژی برق شهرهای پرجمعیت استان را نیز تامین کرد.

این اظهارات در حالی است که استان اردبیل از ۱۱۰ چشمه آب گرم مطابق اظهارات مدیران برخوردار بوده و استفاده از چشمه‌ها محدود به حوض‌های شنا شده است.

تعدد آبهای گرم استان اردبیل و ظرفیت مغفول مانده آبمعدنی ها

چشمه‌های آب گرم در دامنه کوه سبلان پراکنده هستند، در طرح قابلیت آب‌های گرم معدنی استان اردبیل باید گفت داغ‌ترین آب گرم کشور یعنی قینرچه با ۸۶ درجه سانتی‌گراد در شهرستان مشگین شهر واقع شده است.

 

آبدرمانی

 

همچنین پرآب‌ترین آب گرم معدنی کشور با دبی ۶۵ لیتر بر ثانیه نیز که آب گرم گاومیش گلی است در سرعین واقع شده است.

توسعه گردشگری سلامت با تمرکز بروی ظرفیت های آب های معدنی استان اردبیل

عمده تمرکز دستگاه اجرایی میراث فرهنگی در بهره‌برداری از آب‌های گرم معدنی را توسعه مجتمع‌های آبدرمانی مدرن با مشارکت دانشگاه‌های ترکیه است.

این مهم در راستای توسعه گردشگری سلامت در استان اردبیل دنبال می‌شود.

توسعه آبهای گرم از منظر اولویت های گردشگری

اما در حالی که گردشگری آب‌های گرم را از منظر اولویت‌های خود توسعه می‌دهد و از پروژه‌های سرمایه‌گذاری حمایت می‌کند، شرکت توزیع برق نیز معتقد است به دلیل اینکه عملا مسئولیت توزیع برق را بر عهده دارد نمی‌تواند در امر تولید مداخله کند.

اما با توجه به تاکید دولت برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر هر گونه طرح پیشنهادی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اهمیت چشمه‌های آب گرم معدنی البته در سخنان مسئولان به کررات تاکید می‌شود تا جایی که اکبر بهنام جو استاندار اردبیل در بدو حضور خود در اردبیل از چشمه‌های آب گرم به عنوان چاه‌های نفت این استان یاد می‌کرد.

وی محور توسعه استان را گردشگری عنوان کرد و آب‌های گرم نیز در محور برنامه‌های این حوزه قرار گرفت.

به اعتقاد دانشمند زمین‌شناسی عمر آب‌های گرم حداقل تا هزار سال دیگر به اتمام نمی‌رسد و می‌توان از این ظرفیت به شکل مطلوب بهره برد.

تعدد آب‌های گرم در اردبیل کم نظیر است و لازم است استفاده‌های جدیدی از این ثروت خدادادی تعریف شود.

 

گزارش از ونوس بهنود


گردشگری استان اردبیل | آبمعدنی های استان اردبیل | تولید برق

    https://didshahr.ir/9685

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتشار مجدد مطالب تنها با ذکر نام منبع "دید شهر" مجاز میباشد.